„AstraZeneca“ планират да проведат допълнителни изследвания върху своята ваксина срещу COVID-19
От британската фармацевтична компания „AstraZeneca“ съобщиха, че макар да са необходими още изследвания, свързани с ваксината срещу коронавирус, не очакват това да доведе до забавяне на официалното й одобрение в Европа.
„AstraZeneca“ решиха да проведат допълнителни проучвания във всички свои лаборатории по света, след като ефективността на ваксината бе поставена под въпрос през изминалите седмици.
Изпълнителният директор на фармацевтичния гигант Паскал Сориот обяви, че ще се извършат още анализи, конкретно върху режима на по-ниска дозировка, който се доказа като по-ефективен срещу коронавируса.
По-кратки проучвания с по-малък брой участници
Експертът пояснява: „След като установихме, че ефективността на едната форма на дозировка е 90%, е необходимо да потвърдим този факт, което може да се случи само, след като направим нужните изследвания. Вероятно те ще бъдат международни, но вече няма да продължат толкова дълго, колкото досегашните, именно заради достигнатата висока ефективност. Ще включим по-малък брой пациенти.“
Ръководството на „AstraZeneca“, която работи съвместно с Оксфордския университет, бе атакувано с много въпроси във връзка с етапа, на който се намира разработваната от тях ваксина. Някои експерти са на мнение, че предстоящите изследвания биха могли да попречат на компанията да получи ускорено одобрение от регулаторните органи в САЩ и ЕС.
Представители на научните среди изразиха съмнения в надеждността на резултатите, според които експерименталната COVID-19 ваксина е с 90% ефективност. Те се притесняват, че успехът се дължи на случайна грешка в началото, когато малката група доброволци получават всъщност половин доза и след това, месец по-късно – цяла.
Сориот споделя, че не очаква допълнителните изследвания да забавят одобрението на ваксината от страна на властите.
Планиран старт на ваксинациите преди коледните празници
На 20.11.2020 г. британският здравен министър Мат Ханкок заяви, че правителството вече е изискало от регулаторните органи да извършат оценка на ваксината, с надеждата да стартират програмата за ваксинации преди коледните празници.
„Изпратихме официално искане до съответните организации, които са ангажирани с оценката на ваксината на Oxford/“AstraZeneca“, да анализират данните и да се уверят, че тя покрива всички стандарти за безопасност. Смятаме, че с тази важна стъпка ще ускорим още повече пускането на ваксината срещу коронавирус на пазара, след като всички опасения за нейната безопасност бъдат разсеяни.”
По-рано Сориот заяви, че очаква разрешение от няколко страни преди края на настоящата 2020 г. Одобрението обаче от страна на Агенцията за контрол на храните и лекарствата в САЩ ще отнеме повече време, тъй като нейните представители не са склонни да приемат за надеждни изследвания, извършени от други експерти и в други лаборатории.
90% ефективност - щастливата случайност
Мене Пангалос, който е ръководител на изследователския екип на „AstraZeneca“, разкри на 23.11.2020 г. пред „Ройтерс“, че погрешка на част от участниците в клиничните изпитания първоначално е дадена половин доза от ваксината. Впоследствие екипът разбира, че комбинацията половин доза-цяла доза, всъщност дава отлични резултати.
Ученият споделя също, че предстоят разговори с Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ с цел промяна структурата на клиничните изпитания на ваксината срещу коронавирус, за да може по-ефективната дозировка също да бъде включена в тях.
Ваксината дава добри резултати
Крис Смит, консултант вирусолог от университета „Cambridge“ вижда случайността при дозировката не толкова като причина за възможно забавяне, колкото като позитив за „AstraZeneca.“
Смит допълва: „Откритието на компанията бе, че случайното погрешно разпределение на дозите всъщност води до 90% ефективност, докато планираният прием от две цели дози с промеждутък от един месец достига ефективност 60-70%. Участниците, които в началото получават по-малка доза, реагират много по-добре, показват данните от анализите.“
Ако предстоящите проучвания потвърдят високата ефективност, то стоте милиона дози от ваксината, които Великобритания вече закупи предварително от „AstraZeneca“, ще помогнат не на половината
население, както бе изчислено, а на цялото.“
В същото време главният научен съветник на британското правителство Патрик Валанс бе категоричен, че най-важното е, че ваксината срещу коронавируса дава много добри резултати.
Пред медии Крис Уити, главен съветник по медицинските въпроси, изрази мнение, че всяко откритие или новина са съпроводени от научни дискусии и съмнения.
Според него „най-важното на този етап е регулаторните органи да изпълнят своите задължения, тъй като им предстои оценка и анализ на внушителен обем конфиденциални данни, свързани с ефективността и безопасността на ваксината.“
aljazeera.com, Reuters
Снимка: freepik.com
- Резултатите от ефективността на ваксините срещу COVID-19 не са достатъчни
- Ваксината на „AstraZeneca“ със 70% средна ефективност срещу COVID-19
- Комбинация между ваксините на „AstraZeneca“ и „Pfizer“ може да осигури по-висока защита срещу коронавируса
- Четирима британци развиват синдром на Гилен-Баре само дни след ваксинация с препарата на „AstraZeneca“
НОВИНАТА е свързана към
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
- Д-р Фаучи: трета доза от иРНК ваксините ще осигури пълна защита срещу коронавируса
- Бил Гейтс: COVID-19 ще се превърне в сезонен грип след варианта Омикрон
Коментари към „AstraZeneca“ планират да проведат допълнителни изследвания върху своята ваксина срещу COVID-19