Д-р Лиана Уен: 99,5% от смъртните случаи в резултат на коронавирус са на неваксинирани хора
В много страни, включително САЩ, случаите на заразени с коронавирус отново бележат ръст. Макар 99% от загубилите живота си вследствие на инфекцията да са неваксинирани, набират популярност слухове, че все по-често се заразяват и хора с поставена ваксина.
Трябва ли да бъдат разтревожени те наистина? Предотвратява ли ваксинацията предаването на коронавируса на други, особено деца, които са под минималната възраст, за да бъдат ваксинирани? По-лесно преносимият Делта вариант променя ли ситуацията и какви предпазни мерки трябва да предприемат гражданите, въпреки че са се ваксинирали?
Отговори на всички тези въпроси ни дава медицинският анализатор на телевизия „CNN“ д-р Лиана Уен, която също така е лекар в спешно отделение и гост професор по здравни политики и мениджмънт в университета „George Washington“.
Могат ли и ваксинираните хора да се заразят с COVID-19?
Да, могат. Нека обясним как точно действат ваксините срещу COVID-19. Първото и най-важно нещо е, че те предпазват човека от тежко протичане на инфекцията. Това наистина е от огромно значение. Нека не забравяме, че болестта отне живота на повече от 600 000 американци и на още милиони по целия свят. Ако се ваксинираме, е много малко вероятно да се разболеем сериозно и да се наложи да постъпим в болница. Според здравните власти 99,5% от смъртните случаи в резултат на коронавирус са на неваксинирани хора. Тези данни само доказват колко ефективни са препаратите срещу него.
Ваксините предпазват също от разболяване, макар защитата да не е 100%. Вече знаем, че те не ни защитават толкова добре от леко протичане на инфекцията след заразяване с Делта варианта, но остават ефективни срещу тежко протичане.
С други думи е напълно възможно дори хората с две дози от ваксина да се заразят. Случва се.
По-опасно ли е, ако човек живее в общност с висок ръст на заразени с коронавирус? По-лесно ли би се заразил, въпреки че е ваксиниран?
Да, рискът е по-голям. Затова е важно какво се случва около нас, без значение дали сме си поставили ваксина или не. Опасността нараства с броя на инфектираните. Ваксината осигурява висока степен на защита, но ако човек контактува с много хора, които пренасят вируса, вероятността да се зарази съвсем естествено нараства.
По-рано в друго интервю направих аналог с дъждобран. Препаратите срещу коронавирус предпазват също толкова добре, колкото дъждобранът при слаб дъжд. Ако обаче сме изложени на сериозна буря, със сигурност ще се намокрим.
Затова е много важно не само самите ние да сме ваксинирани, но и хората около нас. Тук не става въпрос за индивидуален избор. Изборът на всеки от нас влияе на останалите.
Често ли се наблюдава коронавирусна инфекция при вече ваксинирани граждани? И знаем ли дали след заразяване те могат да предават вируса на другите?
За съжаление отговори на тези въпроси все още нямаме. През месец май Американските центрове за превенция и контрол на заболяванията решиха да спрат да отчитат броя на ваксинираните граждани, които боледуват леко от COVID-19. В статистиките вече се включват единствено случаите на тежко протичане, хоспитализация и смърт. Аз и много мои колеги, които работят в сферата на общественото здраве, настоявахме да се събират данни и за пациентите с леки симптоми, именно, за да сме наясно колко често ваксинираните се заразяват и кои групи са най-уязвими. Ако тази информация се събираше, щяхме да знаем дали по-застрашени са възрастните или пък хората с отслабена имунна система. Така по-лесно щяхме да определим рисковите групи, които да получат допълнителна (бустер) ваксина. Останаха много въпросителни като например дали ваксинираните граждани се заразяват приблизително по едно и също време след ваксинация и зависи ли рискът от инфекция от конкретния препарат. Не знаем и дали ваксинираните страдат от дълъг COVID-19, в случай, че все пак се заразят с вируса.
Често се задава и въпросът дали заразеният ваксиниран може да пренесе вируса и да зарази околните. По-ранни проучвания разкриха, че ваксината намалява значително вирусния товар в организма, което означава, че вирусните молекули са много по-малко. Според тях, дори ако човекът развие леки симптоми, вероятността да зарази останалите е минимална. Все пак обаче тези изследвания са провеждани преди Делта вариантът да вземе надмощие в САЩ, а по данни на Центровете за превенция и контрол на заболяванията в края на месец юли 83% от случаите на коронавирус в страната се дължат именно на него.
Смята се, че неваксинираните хора, които са заразени с Делта варианта, носят 1000 пъти по-голям вирусен товар от заразените с оригиналния. Неминуемо изниква още един въпрос: Какво се случва, ако ваксиниран се зарази с Делта варианта? Към настоящия момент никой не знае доколко е възможно такъв човек да заразява околните.
Неизвестните около Делта варианта очевидно са много. Налага ли това промяна в препоръките, които бихте отправили към вече ваксинираните граждани по отношение на контактите им с останалите?
На този етап предпочитам да бъда предпазлива, поне, докато не съберем достатъчно информация. Ваксинираните хора би следвало да бъдат в безопасност, ако общуват с други ваксинирани, и съответно да не се налага да носят маска и да спазват дистанция.
От друга страна обаче, когато те контактуват постоянно с голям брой неваксинирани, които не носят предпазни маски дори на закрито, рискът от заразяване нараства. Възможно е да не проявяват никакви симптоми, но да са преносители на вируса.
Отново подчертавам, че все още нямаме достатъчно данни, за да бъдем категорични в препоръките си. Докато това се случи, би било най-разумно всеки, който живее с неваксиниран или с човек с компрометирана имунна система, да вземе нужните предпазни мерки. Носете маски в затворени помещения и опитвайте да избягвате пренаселените места, където повечето хора са без маски.
Продължавате ли да препоръчвате ваксинирането срещу коронавирус като основно средство за защита?
Категорично да. Както вече казах, ваксините предпазват от тежко протичане, евентуална хоспитализация и дори смърт. В този си аспект те са достатъчно ефективни и в случаите на заразяване с Делта вариант. Не е невъзможно да има заразени ваксинирани.
Правопропорционална е зависимостта между броя инфектирани сред неваксинираните и броя им сред ваксинираните.
Единственият начин да обезоръжим коронавируса е чрез ваксинация. Всеки от нас трябва да даде своя принос, защото ваксината не предпазва само него, а и хората, с които общува.
- Д-р Анна Савчева: Всеки човек трябва да получи достойна грижа, не само медицинска, но и чисто човешка
- Д-р Лиана Уен: Какво трябва да направим в случай на пробивна инфекция
- Д-р Лиана Уен: Ако сте ваксинирани, но имате отслабена имунна система, е по-добре да носите маска на закрито
- Д-р Лиана Уен: Рискът от Омикрон за напълно ваксинираните (и с бустерна доза) е много малък
ИНТЕРВЮТО е свързано към
- Лекарите говорят
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
- В САЩ разрешиха бустерна доза от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer за деца от 5 до 11 години
- Ваксинацията срещу COVID-19 – тука има, тука няма
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- 196 новозаразени с COVID-19 на 21 юли 2020-а
- Ваксината срещу коронавирус на „Janssen“ получи разрешение за употреба в ЕС от Европейската агенция по лекарствата
- Омикрон и Делта са двойна заплаха, която увеличава рекордно броя на заразените, алармира СЗО
- Ваксините срещу COVID-19 са безопасни за пациенти с множествена склероза, но терапията срещу болестта може да понижи ефективността
- Срокът за поставяне на бустерна ваксина срещу COVID-19 се намалява на три месеца
Коментари към Д-р Лиана Уен: 99,5% от смъртните случаи в резултат на коронавирус са на неваксинирани хора