Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Анализ на COVID кризата 2020-2022 в статистическото проучване на Фрамар.бг

Анализ на COVID кризата 2020-2022 в статистическото проучване на Фрамар.бг

от 02 март 2022г.
Автор: Гергана Караилиева
Анализ на COVID кризата 2020-2022 в статистическото проучване на Фрамар.бг  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

В последните седмици здравните власти отчитат плавно намаляване броя на заразените с COVID-19 в страната. По-малко са и хората, настанени за лечение в болниците както и тези в интензивните отделения. От 5 март 2022 г. влиза в сила вторият етап в процеса на отпадане на ограниченията. От тази дата вече няма нужда от зелен сертификат за посещение на институции, обществени места, различни прояви и извършване на дейности.

Прогнозите на специалистите са, че постепенно вълната ще отмине, а COVID-19, който вилня повече от две години в света, ще се превърне в поредния грипен вирус, с който трябва да се научим да живеем. В същото време пред обществото ни стои въпросът за последиците от COVID-19 в здравеопазването, социалния и икономически живот. За начина, по който пандемията повлия върху здравето и психиката на българите.

Затова framar.bg реализира статистическо проучване сред читателите си, посветено на COVID-19 и на всички въпроси, произтичащи от факта, че две години живеем в свят, където правилата са напълно променени в името на здравето и живота на хората.

Участниците в проучването

Близо 4000 души отговориха на въпросите (13 януари - 2 март, 2022 година). 71% от тях са жени, а 28% са мъже. Повечето са хора, живеещи в големи градове – 61%, 16% са от малки населени места, а 20% са от столицата. От всички тях 49% са преболедували COVID-19, а 5% са прекарали заболяването по няколко пъти. Интерес буди фактът, че 16% споделят, че не са сигурни дали са боледували.

Най-голям е броят хората от възрастовата група между 26 и 45 години – 51%, а най-малък - 3% на хората над 67 години.

Въпросите, които COVID-19 ни постави

Въпросите обхващат няколко важни теми, свързани с достъпа до медицинска помощ, ваксинацията, зеления сертификат, ограниченията, пораженията, но и за кризата и отражението й, за доверието в лекарите и политиците.

Достъпът до медицинска помощ

Достъпът до медицинска помощ е един от тежките въпроси за българското здравеопазване, а пандемията го изостри до крайност.
63% споделят, че нямат проблеми с достъпа до лекар. Повечето от тях, 63%, живеят в голям град, а 15% в малък или в село.

Проблем имат обаче 23%, които отговарят, че стигат много трудно до лекар. От тях 74% са жени, 49% живеят в голям град, а 58% са на възраст между 26 и 45 години. От всички тях 49% са боледували от COVID-19.

Оказва се, че сериозен процент (14%) от хората нямат нужда от лекар, а разчитат на самолечение. Повечето от тях, или 76% са жени. 54% от жителите на големите градове също признават, че се лекуват сами.

Другият важен въпрос в тази категория е свързан с приема на лекарства. Дали пандемията накара хората да пият повече медикаменти през последните две години в сравнение с времето преди COVID-19? Въпреки очакванията, оказва се, че отговорът на 58% е категорично „не“. Тук отново доминират хората на възраст от 26 до 45 години, живеещи в големите градове на страната.
11% признават, че не са в състояние да преценят, докато 32% смятат, че са приемали повече лекарства. От всички тях 57% са били болни от COVID-19.

Ваксинацията срещу COVID-19

Една от големите и особено тежки за страната ни теми е ваксинацията срещу COVID-19. Не за друго, а защото продължаваме да бъдем на последно място по брой на ваксинираните.

>>>Ниската ваксинация може да превърне България в огнище на нов вариант на COVID-19, предупреди еврокомисарят Тиери Бретон

И защото въпреки всички усилия особено в последните месеци, ситуацията трудно се променя. Един от възможните отговори защо е така, е свързан със степента на доверие, което българите имат в управляващите Влияние оказа още и началото на кампанията, начинът на провеждането й и разнопосочните послания.

проучване на Фрамар за COVID кризата

Оптимистично звучи, че 51% от отговорилите на въпроса от читателите на framar.bg са ваксинирани. 71% от тях са жени, 63% са жители на големите градове, 14% на малките, 19% на столицата, а 3% живеят извън страната. От всички ваксинирани 42% са преболедували новия вирус, а 39% не са.

Сериозен е и броят на хората, които не са си поставили ваксина срещу COVID-19 -45%. От тях 56% са прекарали заболяването, а 20% не са.

Други 4% казват, че планират да се ваксинират. Добрата новина е, че 29% от тях са млади хора под 25 години.

19% са си поставили бустерна доза, но 76% не са. Планират да го направят едва 5%.

Отговорите показват ясно, че линията на разделението по темата ваксини срещу COVID-19 продължава да е силно изразена.

Ваксинираните са съвсем малко над хората, които не са, но и за съжаление няма да го направят. Доколко здравните власти ще насочат усилията си точно към групата на колебаещите се, в която процентно отново доминират жените от големите градове, тепърва ще разберем.

Информацията за COVID-19 и ролята на различните информационни канали

Информацията има огромно и решаващо значение, особено по време на криза. Затова и три от въпросите в проучването ни са посветени на темата.

61% следят всеки ден информацията за COVID-19. Сред тях има представители на всички възрастови групи, най-малко по 5% са българите под 25 години и над 67 години. От всички тях 47% са боледували от инфекцията, а 35% не са.

За 21% очевидно темата е незначителна, защото са категорични, че не следят нищо.

Повод за размисъл и анализ буди обаче фактът, че 18% са на мнение, че информацията за коронавируса е манипулирана и затова те не намират смисъл да я следят.

47% имат доверие към големите медии, където присъстват специалисти с авторитет, а едва 13% дава предимство на малки медии, в които дават думата на алтернативно мислещи специалисти.

Противно на общото и наложило се в последните години мнение, че повечето от хората разчитат на информация от социалните мрежи и по-специално от „Фейсбук“, проучването показа, че това важи само за 6%. Други 4% се информират единствено от казаното от приятели и познати. Независимо че е малък, процентът не бива да се подценява, защото определено насочва вниманието към здравната култура на българите.

30% отговарят, че се информират единствено от научни статии, публикувани в специализирани сайтове. Сред тях има представители на всички възрастови групи, включително този път и на млади хора под 25 години – 12%.

20% от анкетираните признават, че спират да следят информационен канал, който публикува често информация за COVID-19, други 30% не го правят, но при условие, че тя е балансирана и не всява паника. Златната среда очевидно са намерили 51%, които споделят, че следят важните неща и правят отпити да отсяват изнесеното.

Зеленият сертификат

Въвеждането на задължителния зелен сертификат провокира сериозно недоволство. Мнозина реагираха остро и протестираха. Други приеха, че това е стъпка към по-бързото излизане от кризата. Не бяха малко и българите, които се ваксинираха по тази причина. За съжаление в повечето населени места контролът беше занижен до степен на пълно отсъствие. Това обезсмисли напълно мярката, която ще отпадне окончателно на 20 март 2022 г.

>>>Зеленият сертификат отпада от 20 март 2022 г., обяви премиерът Кирил Петков

18% от хората казват, че всеки път искат от тях да покажат зеления си сертификат, 25% обаче споделят, че никъде не им го искат.

Най-много (57%) са тези, които казват, че се е случвало някой да потърси от тях наличието на този документ.

Повече са тези, които смятат, че зеленият сертификат не е променил начина им на живот – 59% и само 21% са на противоположното мнение.

За 13% промяната е огромна, а причината е в наложените ограничения.

Дистанционното обучение и работата от вкъщи

Противоепидемичните мерки доведоха до коренна промяна в начина на живот и на работа. Още при първото пълно затваряне на страната стана ясно, че присъственото обучение се превръща в спомен и на дневен ред идва дистанционното. Факт е, че то също има своите достойнства и силни страни, но ги проявява само за кратко. Когато обаче се превърне в начин на обучение месеци наред, вредите, които нанася върху децата и младежите са изключително сериозни и ще имат трайни и дълбоки последици. Затова и родители, преподаватели и множество граждански организации протестираха срещу продължилото дълго обучение онлай и настояваха за присъствено обучение.

проучване на Фрамар за COVID кризата

60% от хората са категорични, че дистанционното обучение е фатално и стресира всички – ученици, учители и родители. Само 9% са тези, които са смятат, че то ефективно и може да продължи и в бъдеще.

Когато става дума за работа от вкъщи 72% са на мнение, че идеята е добра, но не е приложима навсякъде. За 13% това е изключително ефективен и полезен модел на работа, а 8% признават, че очакват с нетърпение да се върнат на работните си места.

Към тази категория принадлежи и въпросът дали е проблем ежедневното тестване за COVID-19, което се налагаше, за да бъдат децата в клас, а хората на работните си места.

41% не желаят да се тестват, за 17% тестването не е проблем, а 42% биха искали да си спестят процедурата, ако е възможно.

Психичното здраве

Много скоро след началото на пандемията стана ясно, че освен проблемите свързани с новото заболяване, начините, по които то се лекува, смъртността, мерките за ограничаване и още множество критични точки, има сериозни последиците както за физическото, така и за психическото здраве на преболедувалите. Постковид синдромът е поредното предизвикателство, с което светът прави опит да се справи. Колко сериозен е проблемът показват и отговорите на въпросите, посветени на психическото състояние.

53% оценяват психическото си състояние като стабилно. 7% казват, че са на ръба на силите си, а за 40% то варира в зависимост от ситуацията.

Според други 66% COVID-19 е оказал негативно влияние върху психическото състояние на техните близки и приятели. За 21% кризата тепърва предстои и само 12% казват, че пандемията е мобилизирала близките им и в този смисъл влиянието й е положително.

Висок е процентът на хората, които признават, че изпитват стрес – 29% и умора – 17%. Не са малко за съжаление мъжете и жените, които имат безсъние – 9%. По 5% признават, че изпитват отчаяние и са в депресия, а 3% страдат от самотата. Само 1% имат панически атаки.

Част от тези проблеми са резултат от изолацията и липсата на социален живот. 73% казват, че са ограничили контактите си, 3% са в пълна изолация, но 25% твърдят, че няма промяна в социалния им живот.

Не по-малко сериозни са психологическите проблеми сред децата и младежите след две години несигурност, промяна на обичайния им ритъм на обучение, липса на социални контакти, страхове и притеснения.

38% от възрастните споделят, че комуникативните умения на децата са станали много по-лоши, 13% говорят за увеличена агресия, 10% за проблемите със затлъстяването. Тревожен знак е, че 6% отличават проблеми като самота, 8% тревожност, а 5% стрес.

Социалните измерения на COVID кризата

Пандемията създаде сериозни проблеми пред икономиките. Особено в началото беше отчетено рязко повишаване на безработните. Затварянето на предприятия и фирми имаше негативен ефект и въпреки подкрепата на държавата много от тях не успяха да оцелеят.

49% от участниците в анкетата споделят, че няма промяна в икономическото им състояние, а други 14% са се възползвали от екстремната ситуация и доходите им се увеличават.

32% обаче признават, че парите, с които разполагат са намалели. 5% са останали без работа.

За свободата и ограниченията

Темите за свободата и ограничаването й и за навлизането в личния живот на всеки човек са често коментирани. Особено в контекста дали е допустимо ограничение на свободата, за да бъде спасен живота. Със сигурност дискусиите ще продължат. Важно е да видим обаче какво е мнението на хората сега.

49% потвърждават, че свободата им е ограничена, но приемат това като част от борбата с пандемията. За 34% обаче това е посегателство, което не приемат. Интересно е как отговарят хората и на въпроса дали биха участвали в протести срещу рестрикциите. 20% ще го направят, 14% се колебаят, а 66% са убедени, че протестите са плод на политически интриги, а не на здрав разум.

За доверието към лекарите и политиците

Всяка криза може да бъде преодоляна, когато се управлява професионално, компетентно и с поглед върху всеки детайл. В същото време обаче, битката би била невъзможна и неуспешна, когато липсва доверие към управляващите.
Ситуацията в България показа ясно, че то е крайъгълният камък. Липсата на доверие доведе до неизпълнението на мерките, до избуяването на конспиративните теории, до лошото ваксинационно покритие.

проучване на Фрамар за COVID кризата
Как се промени доверието в политиците и в лекарите показват отговорите.

Оказва се, че по време на пандемията доверието към медиците се е увеличило за 13% от хората, за съжаление за двойно повече – 26% то е намаляло. 10% обаче са изгубили изцяло доверието си към хората, които спасяват живот. Най-голям е процентът (51%) на отговорилите, че няма промяна.

Доверие в политиците са загубили 46%. Едва 13% вярват в новите представители на политическата класа, а 39% не са променили отношението си. В същото време твърде незначителен процент – 2% от хората се доверяват на управлението на държавата.

Краят на COVID кризата

След малко над две години е резонно да си задаваме въпроса идва ли краят на COVID кризата и кога ще настъпи. За 17% от анкетираните това ще се случи през настоящата 2022 г.

Много повече са хората (42%), които смятат, че краят на кризата ще дойде, едва когато страната ни покрие изискванията за групов имунитет. Това включва висок процент на ваксинирани и на преболедували COVID-19.

проучване на Фрамар за COVID кризата
Любопитно и заслужаващо анализ е мнението на цели 37%, според които краят на кризата ще дойде, когато е изгодно на големите корпорации. Тревога будят и 4% от хора, които продължават да поддържат мнението, че COVID-19 е измислица и медиен шум.

Статистическото проучване дава сечение на най-актуалните въпроси (и отговори) от последните 2 години. За наше голямо съжаление, изгубеното доверие, хаосът, липсата на надежда - ще бъдат наши спътници за още много години. Благодарим на всички участници! Надяваме се, че обществено достъпната информация ще бъде полезна за всички анализатори.

Още по темата:
  • Да се научим на ваксини – учителите и ваксините заедно в час Да се научим на ваксини – учителите и ваксините заедно в час
  • Учениците ще приключат тази учебна година дистанционно, решиха от МОН Учениците ще приключат тази учебна година дистанционно, решиха от МОН
  • Новата учебна година в условията на COVID-19 - отново две възможности – присъствено и дистанционно Новата учебна година в условията на COVID-19 - отново две възможности – присъствено и дистанционно
  • 1 метър разстояние между хората при носене на предпазна маска срещу коронавирус е не по-малко безопасно от 3 метра 1 метър разстояние между хората при носене на предпазна маска срещу коронавирус е не по-малко безопасно от 3 метра
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
490.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W

Безплатна доставка за България!
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
1090.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W

Безплатна доставка за България!
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
15.00лв.

ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
12.00лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
17.00лв.

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE

Нов
БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH
10.50лв.

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH

Нов

Коментари към Анализ на COVID кризата 2020-2022 в статистическото проучване на Фрамар.бг

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Анализ на COVID кризата 2020-2022 в статистическото проучване на Фрамар.бг
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 11:01
    Коментирайте "Анализ на COVID кризата 2020-2022 в статистическото проучване на Фрамар.бг "

НОВИНАТА е свързана към

  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
  • Гръцки съд обезщети мъж, пострадал след ваксинация срещу COVID-19
  • По-силен имунен отговор от ваксини, поставени на една и съща ръка
  • След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
  • За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия
  • Австрия въвежда пълна блокада и задължителна ваксинация срещу COVID-19
  • Множество варианти на COVID-19, наречени Scrabble, могат да предизвикат сериозно нарастване на случаите
  • Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
  • Първо дело срещу ваксината против COVID-19 на BioNTech в Германия
  • Коронавирус COVID-19
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Конвертирайте Ratio към Bau/ml в COVID тест за антитела

преди 1273 дни, 15 часа и 11 мин.

Може ли да се пие Респивакс след ваксина срещу COVID-19

преди 1386 дни, 2 часа и 8 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 23 часа и 6 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 14 часа и 6 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 14 часа и 17 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 14 часа и 24 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival