Дистанционно обучение за хиляди ученици: как липсата на координация подлуди родители и учители
Хиляди ученици от 1 до 12 клас в общините на девет области в страната, където заболеваемостта от COVID-19 е над 750 заразени на 100 000 души, преминаха на дистанционно обучение от 21 октомври 2021 г.
Дистанционното обучение
Заповедта на просветния министър е съобразена с разпорежданията на министъра на здравеопазването, с която се обявяват допълнителните противоепидемични мерки, влизащи в сила от днешния 21 октомври. Според тях общините определят режима на обучение. Основният критерий е 14-дневната заболеваемост на 100 000 души.
Когато тя варира от 500 до 750 души на 100 000, то учениците са на ротационен принцип – 50% се обучават в клас, а 50% дистанционно. Малучганите от началния курс – от 1 до 4 клас учат присъствено. Когато заболеваемостта надхвърли 750 на 100 000 души всички учебни заведения затварят и от 1 до 12 клас обучението е само онлайн.
За децата от общините на девет области, където заболелите са над 750, дистанционното обучение е факт от днес.
Министърът на образованието изрази надежда дистанционното обучение да бъде кратък епизод. Подобно е становището и на здравния министър. Д-р Стойчо Кацаров беше категоричен, че при спадане на заболеваемостта, децата веднага ще се върнат в класните стаи. Ефект от настоящите мерки ще има при условие, че те се спазват стриктно и се повиши броят на имунизираните в страната.
Според председателя на Съюза на работодателите в системата на народната просвета Диян Стаматов в момента сме на прага на сериозна образователна криза. На практика дистанционното обучение е достигнало предела си, а това означава, че колкото повече продължава, толкова по-зле ще се отрази на учениците.
Ваксинацията срещу COVID-19 на учителите
„Докато съм министър, заповед за задължителна ваксинация на учителите няма да има“, категоричен е проф. Николай Денков, който подчертава, че са положили усилия да убедят колегията в смисъла на ваксинирането срещу COVID-19.
Анкета сред повече от 9000 души, проведена през последните пет дни от КТ „Подкрепа“ показва, че 41% от учителите са ваксинирани, а близо 35% са преболедували.
Зелен сертификат не се изисква от преподавателите. Според просветния министър ако здравното министерство реши да се случи ще е нужен гратисен период от поне един месец. Това е наложително, за да може да се организира учебния процес, а неваксинираните да имат време да решат. В противен случай може да спре обучението изобщо.
Как липсата на координация подлуди родители и учители
20 октомври 2021 г., 17 часа. Излиза заповед, от която става ясно, че учениците от общините в няколко области преминават на обучение онлайн от 21 октомври. И адът се стоварва с пълна сила върху всички. Родителите на най-малките, децата от начален етап на обучение, които се чудят как да се организират, могат ли да вземат отпуск, ако не, кой ще гледа децата и още куп въпроси, които трябва да бъдат решени до сутринта на следващия ден. Телефоните на учителите звънят без прекъсване, въпроси, на които трудно се намират отговори, възмущение, притеснения. Напрежение. Как ще работят, нямат готовност нито пароли за електронната система. Не са готови. И въобще прави ли се така?
Добре е да уточним, че от МОН са поискали от здравния министър присъственото обучение за децата от 1 до 4 клас да бъде удължено с два дни и онлайн обучението да започне на 25 октомври 2021 г. Периодът е нужен точно, за да могат родителите да организират кой ще бъде с децата през следващите две седмици. До 16 часа на 20 октомври няма отговор от МЗ и министър Денков издава заповедта за онлай обучението.
Така липсата на координация между две министерства буквално подлуди хиляди родители и учители.
Писмото на Българския хелзинкски комитет
Антиковид мерките у нас са закъснели и недостатъчни и засягат непропорционално децата, се казва в поредното писмо, което от Българския хелзинкски комитет разпространиха. От организацията напомнят, че през изминалите няколко месеца са апелирали към всички институции държавата да организира борбата с пандемията така, че максимално да гарантира интересите на гражданите, а децата да бъдат поставени под специална закрила. Защото е сигурно едно и то е, че именно децата засегнати по различен начин от ограниченията по време на предишните COVID вълни, а това влоши живота им, достъпа им до образование, правото им на здраве.
За съжаление държавата отказа да изпълни задължението си както да осигури достъп до качествена медицинска помощ на гражданите, така и до образование за децата.
От БХК правят няколко предложения, свързани с ваксинацията, присъственото обучение както и осигуряването на безплатни и неинвазивни тестове за учебните заведение, за да не бъдат карантирани паралелки.
Помощ за родителите на деца до 14 години, които се обучават онлайн
От социалното министерство съобщават, че родителите на децата до 14 години, които се обучават онлайн или не посещават ясли и детски градини заради ограниченията, имат право на месечна целева помощ.
Родителите могат да получат финансова подкрепа ако нямат повече платен отпуск, не са в болнични и не могат да работят дистанционно. Другото условие е, семейство с едно дете да има доход до 2925 лв. в месеца за дистанционното обучение, а с две и повече деца до 3900 лв.
За семействата с едно дете тя 650 лв., а за две и повече деца е в размер на 150% от месечната минимална заплата или 975 лв.
Ако дистанционното обучение е за повече от 10 работни дни от месеца, семействата получават помощта в пълен размер.
- Възстановяват присъственото обучение от 5 до 12 клас с условието, че учениците имат зелен сертификат
- Висок е броят на родителите, които не желаят децата им да бъдат тествани за COVID-19
- Осигуряват безплатни щадящи тестове за COVID-19 за децата от 1 до 4 клас, за да се върнат в училище
- Новата учебна година в условията на COVID-19: дистанционно обучение в краен случай
НОВИНАТА е свързана към
- Магдалена Абаджиева: Да не спускаме черните знамена върху българското училище на 15 септември
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Епидемията от COVID-19 във Франция продължава да се влошава, увеличава се броят на хоспитализираните
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- В ловешката болница „Проф. д-р Параскев Стоянов“ лекуват двумесечни близнаци от COVID-19
- 1 метър разстояние между хората при носене на предпазна маска срещу коронавирус е не по-малко безопасно от 3 метра
- Нов вариант на COVID-19 е установен във Франция
- МОН препоръчва на учебните заведения в страната да осигурят варианти за дистанционно обучение
- Задължителна ваксинация срещу COVID-19 за медицинските служители и работещите в социалните заведения, предлага Ангел Кунчев
Коментари към Дистанционно обучение за хиляди ученици: как липсата на координация подлуди родители и учители