Възстановяват присъственото обучение от 5 до 12 клас с условието, че учениците имат зелен сертификат
Обща заповед на министерствата на здравеопазването и образованието представя възможността учениците от 5 до 12 клас да се върнат в клас.
Заповедта за възстановяването на присъственото обучение
Условието е половината от децата в един клас да имат зелен сертификат. В този случай се възстановява присъственото обучение, а нуждата от тестването два пъти в седмицата отпада. Останалите продължават дистанционното обучение до момента, в който бъдат осигурени тестовете за COVID-19, които ще позволят връщането им в клас.
Промените са част от актуализираните Насоки за обучение и действия в условията на извънредната епидемична обстановка, утвърдени със заповедта на министрите на здравеопазването и на образованието.
Допълненията в наредбата позволяват още частните учебни заведения да купуват сами тестовете за COVID-19 за учениците от 5 до 12 клас. Така те ще могат да възстановят присъственото обучение, без да чакат държавната доставка.
Условието е тестовете да отговарят на изискванията на здравното министерство.
От Министерството на образованието и науката уточняват, че това не отменя ангажимента им, когато получат безплатните тестове да ги предоставят на частните училища.
Промените са направени, коментират още от просветното ведомство, за да може повече ученици от 5 до 12 клас да се върнат в класните стаи.
Данните на здравното министерство показват, че до момента са ваксинирани 6,84% от учениците в страната. Преболедували COVID-19 са 19 000 деца от 5 до 12 клас.
Прогнозата е, че новите правила ще направят възможно частичното възстановяване на присъственото обучение още от 29 ноември 2021 г.
Здравният министър уверява, че в скоро време се очаква доставката на вече закупените тестове на големите ученици.
Няма промяна във всички останали правила, свързани с настоящата епидемична обстановка. Сред тях са носенето на маски, редовната дезинфекция и проветряване на класните стаи, спазването на дистанция. Продължава да е в сила условието, че при заболеваемост от 500 на 100 000 души учениците са на ротационен принцип на обучение, съгласно изготвените схеми.
Връщането на всички ученици в училищата става възможно при заболеваемост под 250 на 100 000 души.
Реакциите
За пореден път решенията на властта провокираха коренно противоположни реакции.
От една страна са родителите, които смятат, че това е начин поне частично да се възстанови присъственото обучение и децата най-накрая да се върнат към нормалния начин на живот и обучение. От друга са онези, които говорят за поредната дискриминация и делене на учениците. Те не приемат, че предимство трябва да имат учениците, които са преболедували, ваксинирани срещу COVID-19 или са си направили PCR тест. Смятат още за дискриминационна мярката, че само частните училища имат право да си купуват тестове, а държавните трябва да чакат доставката.
Мнозина са ядосани, че са неясни сроковете, а предприетите и този път действия са отчайващи и решенията за тях са взети без управляващите да се консултират с когото и да било.
Поредното отворено писмо
Социалните мрежи цитират и коментират поредното отворено писмо до управляващите. То е от Мануела Манолова, чиято дъщеря е ученичка в 10 клас в столична езикова гимназия. Отправено е до президента, министерствата на здравеопазването на образованието, омбудсмана и медиите.
Вече трета година дъщеря ми и нейните съученици са вкъщи, където е по-удобно да не бъдат забелязвани. В това положение са и по-голямата част от децата от 5 до 12 клас, пише Мануела Манолова и отбелязва, че през учебната 2019/2020 е имало присъствено обучение само 5 месеца, от общо 9,5 като на практика целият втори срок е преминал в дистанционно обучение.
През 2020/2021 присъственото обучение се е свело до 2,5 месеца, а през настоящата децата са били в клас само един месец и вече пет седмици обучението е дистанционно.
Майката констатира, че от март 2020-а дъщеря й и хиляди деца на нейната възраст са прекарали 78% от учебното време в домовете си и припомня, че България е единствената държава в Европа, която изолира децата си за толкова дълъг период.
Обръщайки се към президента Радев, Мануела Манолова пита дали някой в настоящия служебен кабинет си дава сметка, че с действията си нарушава системно Конституцията и Конвенцията за правата на детето по отношение равния достъп до обучение, а групата на децата от 11 до 19 години е дискриминира на основата на възраст, здравен статус и финансово състояние на семейството.
Докладът на омбудсмана
От своя страна омбудсманът публикува втори по ред доклад, посветен на темата децата и COVID-19.
В „Оценка на въздействието на мерките срещу разпространението на COVID-19 върху правата на уязвимите групи деца в България“ са изследвани три ключови теми – за изолацията на децата в институции и живеещите в ромските квартали, за реалността на дистанционното обучение за деца, разделени от семействата си или от семейства, които не са в състояние да осигурят нужните условия вкъщи и за достъпа до социална подкрепа и услуги за уязвимите семейства и деца.
Изводите са, че изолацията на децата, настанени в институции е била по-продължителна и 3500 от тях са били в продължение на година в пълна физическа изолация. Именно изолацията е причина за значително повишените нива на гняв, тревога, апатия и разочарование. Не на последно място, посочва Диана Ковачева, онлайн обучение почти не е имало в сегрегирани квартали и общности.
Прилагането на мерките не само прави видими, но и задълбочава съществуващите социални неравенства сред децата, установява още омбудсманът и подчертава, че когато са въведени противоепидемичните мерки никой не се е съобразил със спецификата на уязвимост на децата и не е отчетен потенциалният негативен ефект, който те ще имат върху тези групи.
Изследването е реализирано в периода между месеците юли и август 2021 г. В него са включени 95 души, от които 44 деца от уязвими групи на възраст от 8 до 18 години.
Настоящият анализ е продължение на усилията на омбудсмана да анализира задълбочено проблемите, пред които по време на COVID-19 са изправени децата. Първият доклад по темата „Децата и COVID-19“ съдържа анализ на жалбите, постъпили при националния обществен защитник във връзка с нарушените права на децата.
- Висок е броят на родителите, които не желаят децата им да бъдат тествани за COVID-19
- Осигуряват безплатни щадящи тестове за COVID-19 за децата от 1 до 4 клас, за да се върнат в училище
- Дистанционно обучение за хиляди ученици: как липсата на координация подлуди родители и учители
- Новата учебна година в условията на COVID-19: дистанционно обучение в краен случай
НОВИНАТА е свързана към
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Офталмолози сигнализират - пазете детското зрение при дистанционно обучение
- И в България разрешиха бустерна доза на ваксина срещу COVID-19 за рисковите групи
- Супер зеленият сертификат е в сила от днешния 6 декември 2021 г. в Италия
- Епидемията от COVID-19 във Франция продължава да се влошава, увеличава се броят на хоспитализираните
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- В ловешката болница „Проф. д-р Параскев Стоянов“ лекуват двумесечни близнаци от COVID-19
- 1 метър разстояние между хората при носене на предпазна маска срещу коронавирус е не по-малко безопасно от 3 метра
Коментари към Възстановяват присъственото обучение от 5 до 12 клас с условието, че учениците имат зелен сертификат