Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Дистанционното обучение в условията на COVID-19 – въпроси и решения

Дистанционното обучение в условията на COVID-19 – въпроси и решения

от 27 окт 2020г.
Автор: Гергана Караилиева
Дистанционното обучение в условията на COVID-19 – въпроси и решения - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Последната заповед на министъра на образованието с дата 26 октомври 2020-а гласи, че дали едно училище ще премине към онлайн обучение зависи от решение на директора му, след като е било одобрено от педагогическия съвет и за него са информирани родителите, които са изразили мнението си. За да стане факт, то трябва да получи одобрение и от министъра на образованието.

Заповедта

Предложението за обучение от разстояние може да бъде направено в областите от оранжевата (между 60 и 119 души на 100 000) и червената зона (над 120 души на 100 000), в които епидемичната обстановка е усложнена. Освен директорите, предложение могат да правят и от областните щабове.

В заповедта е уточнено и това, че за да бъде взето решението, не е нужно задължително да има препоръка за подобни действия от РЗИ.

Важен акцент в настоящия документ е, подчертаното условие, че за малчуганите от 1 до 4 клас обучението в електронна среда е краен вариант, който може да се осъществи единствено в изключителни случаи. Първи към този вид обучение е добре да преминат момчетата и момичетата от гимназиалния етап.

Сроковете за обучение онлайн трябва да бъдат съобразени с обстановката на място, категорични са от ведомството. В основата на решението трябва да бъдат големият брой отсъстващи ученици и преподаватели и паралелки под карантина.

Кой взема решенията

Веднага след като заповедта стана факт, тя беше подложена на разгорещени коментари, особено в социалните мрежи.

Най-често мнението беше, че министерството е прехвърлило отговорността върху директорите. Отговорът на министър Вълчев, даден в интервю в Нова телевизия, е, че е много лесно да се вземе решение на централно ниво за затварянето на учебните заведения в цялата страна. Това ще означава обаче сериозно посегателство върху правото на образование, психическо натоварване за децата, икономически проблем пред повечето от родителите, които ще трябва да излязат в неплатен отпуск.

Няма нищо по-добро от обучението в класните стаи, категоричен беше министърът. Затова и решението е кризата да се овладява локално.

И това е логично, защото никой не вижда по-добре ситуацията от директорите и учителските екипи в съответното учебно заведение. Те са тези, които биха могли да преценят кога нещата започват да излизат извън контрол. Освен всичко останало, решението им трябва да бъде подкрепено от родителите и подписано от министъра.

Налице са и праговете за 15% отсъствия в цялото училище и 20% в отделен клас, които ако бъдат преминати, това ще наложи обучението да бъде дистанционно. Както подчертава министър Вълчев, новата заповед не отменя предишната, а просто я допълва.

Училищата и COVID-19 днес

Как изглежда ситуацията към днешния 27 октомври 2020-а?

По данни на МОН отсъстващите учители и ученици в момента са 0,5% от общия брой. Заразените с COVID-19 ученици са 469. С положителни тестове са 453 учители. За съжаление, трима загубиха битката с вируса.

Проблемът в учебните заведения е свързан повече с опасността от заразяване на преподавателите. Общо 90 000 са учителите в страната. Сред тях обаче е много голям процентът на хората около и над 50-годишна възраст, не по-малко са и тези с хронични заболявания, а това ги поставя в рисковата група по отношение на COVID-19.

След смъртните случаи на преподавателите от Търговище, Шумен и Разград в учебните заведения се настани страхът. И не само в тези училища, за съжаление.

А той е не по-малко изпитание и води до последици. Едва ли някой ще отрече колко много се е увеличило напрежението сред педагогическите екипи в последните месеци. Те са във фокуса на общественото внимание постоянно, подложени на ежедневни атаки, опитващи се да балансират между пряката си работа и множеството ангажименти, свързани с мерките за недопускане разпространението на COVID-19 и опитите да отговорят на въпросите на родителите. Не е случайно, че според изследване на КТ „Подкрепа“, огласено преди дни, два пъти повече български учители са жертви на бърнаут ефекта в сравнение с колегите им от страните в Европа.

Със сигурност тревога би трябвало да буди и начинът, по който се отразява пандемията върху учениците. Те са подложени на не по-малко стрес и за разлика от възрастните имат по-малко съпротивителни сили, за да преодолеят страха, напрежението, притеснението и възходящите емоции. В този смисъл, проблемът е както за физическото им здраве и неговото опазване, така и за психическото.

Дистанционно или присъствено

По темата се говори дълго и след приключването на учебната 2019/2020 година със сигурност има достатъчно анализи, които да дадат възможност за равносметка. Най-простичко тя може да бъде изразена по следния начин: нищо не е в състояние да измести присъствието на едно дете в класната стая и прекия му контакт с учителите и съучениците.

И да, за кратко, когато това се налага, обучението може да бъде дистанционно.

И това е мнение, зад което застават огромен брой от учителите, родителите и дори учениците.

В последните дни разговарях с майки и бащи, преподаватели, ученици. Повечето от тях са раздвоени, особено на фона на информацията, която чуват всеки ден за нарастващия брой на заразените. Убедени са, че здравето на децата е изключително важно и в този смисъл оправдават дистанционното обучение. От друга страна смятат, че то не е особено ефективно. Не е за подценяване, че особено родителите на малчуганите от началния курс, а дори и на тези от 5, 6 и 7 клас твърдят, че без тях децата им не биха се справили, а това означава да си вземат неплатен отпуск.

Третокласничка сподели, че миналата година й е било интересно само в началото, но след това е било трудно и много тъгувала за приятелите си. Родителите й бяха категорични, че без тях тя едва ли е щяла да се успее. Оказва се, че дългото пребиваване в онлайн среда не е допаднало и на много по-големи от нея ученици.

През юни 2020 г. Националният здравен портал „Фрамар“ направи анкета за дистанционното обучение през новата учебна 2020/2021 г. Резултатите показаха, че 35,1% от участвалите в нея са категорични, че това не бива да се допуска, защото е фатално и за децата, и за родителите им. Като временна мярка за кратък период то се приема от 27,7%. за 17,5% онлайн обучението е прекрасна възможност, която вече е доказала своя потенциал.

Ясно е, че за родителите е важно както здравето на децата, така и тяхното образование. В този смисъл те ще подкрепят всяко разумно и обосновано решение, което е в състояние да съхрани и едното, и другото. Колкото и да е трудно, баланс може и трябва да бъде намерен.

Източник:

mon.bg, pixabay.com

Още по темата:
  • Нормален старт на новата учебна година 20/21 с присъствието на деца и учители в класните стаи Нормален старт на новата учебна година 20/21 с присъствието на деца и учители в класните стаи
  • Учениците ще приключат тази учебна година дистанционно, решиха от МОН Учениците ще приключат тази учебна година дистанционно, решиха от МОН
  • Анализ на COVID кризата 2020-2022 в статистическото проучване на Фрамар.бг Анализ на COVID кризата 2020-2022 в статистическото проучване на Фрамар.бг
  • Новата учебна година в условията на COVID-19 - отново две възможности – присъствено и дистанционно Новата учебна година в условията на COVID-19 - отново две възможности – присъствено и дистанционно
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
490.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W

Безплатна доставка за България!
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
1090.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W

Безплатна доставка за България!
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
15.00лв.

ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
12.00лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
17.00лв.

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE

Нов
БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH
10.50лв.

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH

Нов

Коментари към Дистанционното обучение в условията на COVID-19 – въпроси и решения

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Дистанционното обучение в условията на COVID-19 – въпроси и решения
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 14:19
    Коментирайте "Дистанционното обучение в условията на COVID-19 – въпроси и решения"

НОВИНАТА е свързана към

  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
  • След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
  • Австрия въвежда пълна блокада и задължителна ваксинация срещу COVID-19
  • Множество варианти на COVID-19, наречени Scrabble, могат да предизвикат сериозно нарастване на случаите
  • Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
  • Коронавирус COVID-19
  • 196 новозаразени с COVID-19 на 21 юли 2020-а
  • Д-р Аспарух Илиев - Смесването на наука, политика и пожелателно мислене може да ни излезе скъпо
  • FDA предупреждава за негативни ефекти след приема на ивермектин при лечение на COVID-19
  • България ще получи заем от 500 000 000 евро, за да се справи с безработицата, причинена от COVID-19
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Конвертирайте Ratio към Bau/ml в COVID тест за антитела

преди 1273 дни, 18 часа и 29 мин.

Може ли да се пие Респивакс след ваксина срещу COVID-19

преди 1386 дни, 5 часа и 26 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 2 часа и 24 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 17 часа и 24 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 17 часа и 35 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 17 часа и 42 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival