Епидемията от COVID-19 във Франция продължава да се влошава, увеличава се броят на хоспитализираните
Епидемията от COVID-19 във Франция продължава да се влошава, отчитат здравните власти. Над 17 000 французи се лекуват в болниците, от тях в интензивните отделения са 3 416.
Франция и битката й с COVID-19
От 27 декември 2021 г. във Франция са в сила нови мерки, чиято задача е да ограничат вируса и намалят разпространението му и броя на заразените, който продължава да расте.
Отново става задължително носенето на маски. Ограничен е броят на хората, които могат да се събират на едно място.
На днешния 29 декември 2021 г. законодателната комисия на френския парламент ще разгледа законопроекта, според който здравният пропуск ще се превърне в пропуск за ваксинация. Членовете на комисията ще изслушат министъра на здравеопазването Оливие Веран. Според процедурата следва обсъждането на текста в Сената, което ще се случи на 5 януари 2022 г. Предвижда се законопроектът да влезе в сила от 15 януари 2022-а.
В становището на Държавния съвет от 27 декември е посочено, че пропускът за ваксинация „вероятно ще подкопае сериозно свободите и може значително да ограничи свободата на влизане и излизане, на събиране и на правото на колективно изразяване на идеи и мнения. За да бъде ограничено подобно нарушаване на правата и свободите на французите, от Държавния съвет предлагат „сертификатът за възстановяване от COVID-19 да се разглежда като заместител на доказателството за статус на ваксина при определени условия.
Министърът на труда Елизабет Борн обяви по време на среща със социалните партньори, проведена на 28 декември 2021-а, че ще предложи промени в законопроекта за нови инструменти за управление на здравната криза. Измененията включват по-бързи санкции от административен характер за компаниите, които не искат да служителите им да работят дистанционно. Тепърва се обмисля размерът на глобата.
В опит да ограничи все по-бързо разрастващия се вариант на COVID-19 „Омикрон“ правителството взе решение, с което разреши до 31 януари 2022 г. продажбата на тестове и в супермаркетите. Основните аргументи са, че заболеваемостта се покачва много бързо, а търсенето на тестове е безпрецедентно. Цената на бързите тестове, които всеки може да са направи сам, е между 4 и 5 евро. Повечето от супермаркетите в страната обявиха, че ще ги продават без надценка.
Жан Кастекс коментира, че учебната година ще започне както е планирано на 3 януари 2022 г. „Затварянето на учебните заведения е последната мярка“, категоричен е той.
Министърът на вътрешните работи призова префектите да предприемат мерки, с които да ограничат масовите събирания за Нова година.
В много от европейските градове са отменени тържествата на открито и масовите събирания на 31 декември 2021 г. Причината е в бързото разпространение на „Омикрон“ и увеличаващия се брой на заразени. В Италия са затворени и нощните клубове, но няма ограничения за частните събирания.
В Испания не налагат пълна забрана на тържествата навън, единствено ограничават броя на испанците, които ще се съберат на площада в Мадрид.
Нидерландия
Вариантът „Омикрон“ доминира в Нидерландия, съобщават здравните власти в страната. Независимо че броят на заразените намалява, от Националния институт по обществено здраве предупреждават, че „Омикрон“ и фактът, че е силно заразен, ще доведе до повече нови случаи през следващите дни. Напълно е вероятно да се увеличи и броят на хоспитализираните.
Финландия
Финландия от своя страна затвори границите си да чуждите пътници, които не са ваксинирани. Те не могат да влязат в страната дори ако имат отрицателен тест.
Китай
40 дни след Зимните олимпийски игри в Пекин Китай отчита рекорден брой на заразени с COVID-19. Строга карантина е наложена на жителите на град Сиан, както и на десетки хиляди китайци от квартал в Пекин.
Великобритания
Въпреки високия брой на заразени с COVID-19, британският заместник здравен министър Джилиън Кийгън обяви, че няма да има ограничения за забавленията в новогодишната нощ, но призова англичаните да бъдат внимателни. Здравните власти на Обединеното кралство отчитат, че въпреки многото заразени, не се наблюдава увеличение на хоспитализациите.
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- И в България разрешиха бустерна доза на ваксина срещу COVID-19 за рисковите групи
- Супер зеленият сертификат е в сила от днешния 6 декември 2021 г. в Италия
- ЕМА разреши употребата на медикамента „RoActemra” за лечение на тежки случаи на COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- И в България разрешиха бустерна доза на ваксина срещу COVID-19 за рисковите групи
- Супер зеленият сертификат е в сила от днешния 6 декември 2021 г. в Италия
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- В ловешката болница „Проф. д-р Параскев Стоянов“ лекуват двумесечни близнаци от COVID-19
- Нов вариант на COVID-19 е установен във Франция
- Задължителна ваксинация срещу COVID-19 за медицинските служители и работещите в социалните заведения, предлага Ангел Кунчев
- Пандемичен комитет ще координира изпълнението и контрола на мерките срещу COVID-19
- Нови мерки срещу COVID-19 за цялата страна предлага доц. Ангел Кунчев в доклада си от 30 август 2021 г.
Коментари към Епидемията от COVID-19 във Франция продължава да се влошава, увеличава се броят на хоспитализираните