11 ноември 2021 г.: Започва издаването на зелен сертификат на хората с антитела след прекаран COVID-19
От днешния 11 ноември 2021 г. става възможно всички, преболедували COVID-19 и с наличие на антитела, да вземат своя зелен сертификат. Наличието на антитела срещу вируса на SARS-CoV-2 се доказва чрез лабораторен тест.
Зелен сертификат и за наличието на антитела
Решението за издаването на зелен сертификат за наличието на антитела след преболедуване беше взето след като експертните съвети по „Клинична имунология“, „Клинична лаборатория“ и по „Вирусология“ дадоха положително становище.
На пресконференция на 9 ноември 2021 г. здравният министър обяви решението, което по-късно беше регламентирано в негова заповед.
Документът ще получи всеки, чийто лабораторен резултат е със стойност над 150 bau за наличието на антитела IGG, какъвто е стандартът, утвърден от СЗО.
Този вид зелен сертификат е валиден единствено за територията на страната ни и важи за 90 дни от датата на направения лабораторен тест. С него не може да се пътува зад граница, където документът няма стойност.
Зеленият сертификат за антитела може да бъде получен от лабораторията, където са направени изследванията или изтеглен от здравния информационен портал (https://www.his.bg).
Данните, необходими за изтеглянето на сертификата, са:
- ЕГН
- Номер на личната карта
- Национален референтен номер на резултата от изследването
Добре е хората да знаят, че този документ е с различен формат от европейския зелен сертификат.
Изследването е валидно, ако е направено след 11 ноември от лаборатория, интегрирана с националната информационна система.
От здравното министерство уточняват, че системата няма да генерира електронен документ ако тестовете са направени извън
България или в лаборатории, които не са свързани с електронната система. Затова е добре, препоръчват здравните власти, хората да проверят предварително дали избраната от тях лаборатория отговаря на условията.
За решението на здравните власти
И това решение на здравните власти у нас провокира сериозна дискусия, в основата на която стои въпросът дали то е повече политическо или повече експертно. Чуха се гласове, че това е поредният компромис. Мнението на мнозина е, че той е подобен и на компромисното решение да се получава зелен сертификат и поставена първа доза от ваксини срещу COVID-19.
Собственикът на лаборатория д-р Недялко Калъчев коментира пред Нова телевизия, че научният спор по темата за антитела ще продължава да се води. В случая обаче става дума за това, че изследването показва, че човекът е преминал през инфекцията и в момента има достатъчно антитела. Тези хора могат поне в момента спокойно да ходят на работа и да не прекъсват социалните си контакти.
От друга страна д-р Калъчев е на мнение, че има много българи са преболедували COVID-19, минали са през карантиниране, но не притежават документ, защото не са си направили тест, който по време на първата вълна се заплащаше лично. Те все още не застрашават останалите и не е крайно наложително да се ваксинират. Специалистът уточни, че невинаги голямото количество на антитела означава, че те са с високо качество. Затова, според него, ако количеството на антителата падне под 500, следва ваксинация или бустерна доза.
Д-р Аспарух Илиев припомня, че до момента науката не е дала категоричен отговор на въпроса доколко може да се разчита на защита при наличието на антитела. И точно защото не е ясно колко реално ни предпазват антителата, те не са посочени като възможност за получаването на сертификат и в Европейския съюз, и в света.
Според работещия в Германия анестезиолог и реаниматор д-р Борис Таблов решението е напълно логично от политическа и икономическа страна, но нелогично от медицинска. В интервю за БНТ той казва, че сертификатът за антитела ще даде измамна сигурност на притежателите си. Д-р Таблов констатира още, че в България съществува огромен проблем, свързан с нерегистрираните преболедували COVID-19 по време на предишните вълни.
- Супер зеленият сертификат е в сила от днешния 6 декември 2021 г. в Италия
- Върховният съд в испанската област Страната на баските отхвърли изискването да се въведе COVID паспорт за достъп до заведенията
- Зеленият сертификат отпада от 20 март 2022 г., обяви премиерът Кирил Петков
- Цифровият COVID сертификат за пътуване да се удължи до 30 юни 2023 г., предлага ЕК
НОВИНАТА е свързана към
- И в България разрешиха бустерна доза на ваксина срещу COVID-19 за рисковите групи
- Супер зеленият сертификат е в сила от днешния 6 декември 2021 г. в Италия
- Епидемията от COVID-19 във Франция продължава да се влошава, увеличава се броят на хоспитализираните
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- В ловешката болница „Проф. д-р Параскев Стоянов“ лекуват двумесечни близнаци от COVID-19
- Нов вариант на COVID-19 е установен във Франция
- Задължителна ваксинация срещу COVID-19 за медицинските служители и работещите в социалните заведения, предлага Ангел Кунчев
- Пандемичен комитет ще координира изпълнението и контрола на мерките срещу COVID-19
- Нови мерки срещу COVID-19 за цялата страна предлага доц. Ангел Кунчев в доклада си от 30 август 2021 г.
Коментари към 11 ноември 2021 г.: Започва издаването на зелен сертификат на хората с антитела след прекаран COVID-19