Правителството удължи извънредната епидемична обстановка, наложена заради COVID-19, до 31 март 2022 г.
Служебният кабинет взе решение за удължаването на извънредната епидемична обстановка до 31 март 2022 г.
Аргументите на правителството
Основните причини за решението противоепидемичната обстановка, наложена заради пандемията от COVID-19, да бъде удължена и след 1 декември 2021 г., докогато беше в сила предишен акт на правителството, и да се удължи с още четири месеца, са свързани на първо място с интензитетът на разпространение на заразата в страната.
В решението на министрите е посочено, че всички области в България продължават да са засегнати от COVID-19. 14-дневната заболеваемост в 93% от тях надхвърля 500 заразени на 100 000 души, а в други 8 този показател е над 1000 на ден.
Данните показват още, че болестта се разпространява сред всички възрастови групи. Особено тревожно е, че увеличението е съществено при децата и при младите хора между 20 и 29 години. Расте и броят на хората, настанени за лечение в болниците.
Сериозен е и другият аргумент за решението. Той е свързан със степента на ваксинация срещу COVID-19. 25,53% от българите са ваксинирани. Това е сериозен проблем и е нива под поставената цел от страна на Европейския съюз да се достигне до 70% ваксинация.
Специалистите са категорични, че ниските нива на ваксинация у нас са в основата на високата заболеваемост точно сред хората, които не са ваксинирани. Те са повече от 85% от всички с COVID-19 в страната.
Ниските нива на ваксинацията у нас накараха еврокомисарят Тиери Бретон да алармира, че това може да направи България източник на нов вариант на вируса. По време на посещението си в страната преди дни той изрази притеснението си както от минималния брой ваксинирани срещу COVID-19 българи, така и от високата смъртност, която ни нарежда на първо място в ЕС.
Извънредната епидемична обстановка
Да припомним, че при извънредната епидемична обстановка се прилагат приетите правила, чиято цел е на първо място да бъде ограничено разпространението на COVID-19.
С решението на правителството на днешния 24 ноември 2021 г. продължава прилагането на специфичните здравни изисквания при влизане на наша територия, както и всички функциониращи до момента ограничения и правила за действие.
Решението на кабинета за медикаменти за лечение на COVID-19
Друго от решенията на Министерския съвет е свързано с промени в републиканския бюджет за 2021 г., позволяващи максимални размери на разходите по бюджета на здравното министерство. Така се осигурява възможност на ведомството да поеме финансов ангажимент и сключи договори за три медикамента за лечение на COVID-19.
- Molnupiravir е лекарство за хората, които се лекуват в домашни условия, формата на заболяването им е от лека до умерена и с наличието на поне един рисков фактор, който може да доведе чрез прогресия до тежка форма. Лекарството е под формата на хапчета, а курсът на лечение с него е пет дни.
- Regkirona е другият препарат, който представлява моноклонално антитяло. Предназначен е за лечение на умерена форма на COVID-19, при която обаче прогнозата е за преминаване към тежко протичане на заболяването или хоспитализация. Клиничните данни на моноклоналното антитяло са показали доказано трикратно намаляване на хоспитализациите при приложението му.
- Anakinra е лекарство за хората с пневмония и риск състоянието им да се развие до тежка дихателна недостатъчност. Прилага се като подкожна инжекция.
COVID-19 на 24 ноември 2021 г.
3233 са новите случаи на COVID-19, показват данните на националния информационен портал. Те са резултат от направените 33 803 теста за последното денонощие.
151 души не успяха да се преборят с болестта, като от тях 94% не са ваксинирани. Битката с COVID-19 са спечелили 3026 българи.
Нови 734 жени и мъже, от които 88% без ваксина срещу COVID-19, са постъпили в болници, с тях общият брой на хоспитализираните става 7001, а на настанените в интензивните отделения – 777.
За последното денонощие в страната са направени 19 746 дози ваксини.
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Извънредната епидемична обстановка приключва на 31 март 2022 г.
- МС прие национална програма за насърчаване на донорството в периода 2019-а – 2023 г.
- Министерски съвет отпусна 4 000 000 лв. за нови запаси от калиев йодид срещу радиация
НОВИНАТА е свързана към
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Извънредната епидемична обстановка приключва на 31 март 2022 г.
- И в България разрешиха бустерна доза на ваксина срещу COVID-19 за рисковите групи
- Супер зеленият сертификат е в сила от днешния 6 декември 2021 г. в Италия
- Епидемията от COVID-19 във Франция продължава да се влошава, увеличава се броят на хоспитализираните
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- Вотът на недоверие към кабинета "Борисов 2" не мина и този път, Москов - доволен
- В ловешката болница „Проф. д-р Параскев Стоянов“ лекуват двумесечни близнаци от COVID-19
Коментари към Правителството удължи извънредната епидемична обстановка, наложена заради COVID-19, до 31 март 2022 г.