Програмата „Майчино и детско здраве 2021 – 2030 г.“ – започваме с неяснота и предположения
На първото си след парламентарните избори заседание (7 април 2021 г.) кабинетът „Борисов“ прие Национална програма за подобряването на майчиното и детско здраве 2021 – 2030 г.
В прессъобщението от МС се казва, че целта на документа е да се подобри постигнатото до момента. По-високото качество на медицинските грижи, създаването на множество услуги за превенция са част от приоритетите.
Целите, които си поставя програмата, казват авторите й, могат да бъдат постигнати като се изгради Национална детска болница, като центровете за майчино и детско здраве разширят дейността си, но и като бъдат създадени центрове за комплексно обслужване на деца с хронични заболявания и увреждания във всяка област. Програмата предвижда и изграждането на 26 резидентни интегрирани здравно-социални услуги за деца с увреждания, нуждаещи се от постоянни медицински грижи и за деца с високорисково поведение.
На пръв поглед – чудесно. Правителството приема документ, очертаващ визията за бъдещо развитие в следващото десетилетие за децата и майките. Една от важните, значими, но и уязвими групи в обществото от една страна, а от друга може би определящата, защото е свързана с бъдещето. Здравите, отглеждани в добри условия и с любов деца са гаранция не само за това, че ще се превърнат в удовлетворени от живота си личности, но и в граждани, на които обществото може да разчита.
Десетината изречения, с които беше съобщено, че програмата е приета от МС обаче не дават никаква представа за документа. Предполага се, че след като е за период от десет години, програмата би трябвало да представлява обемен документ. Предполага се, че подробно са назовани начините, по които ще бъдат постигнати целите. Посочени са ясно действията. Стават ясни всички конкретни стъпки, които ще бъдат предприети, за да бъде подобрено майчиното и детско здравеопазване.
За жалост документът не е публикуван никъде. Не може да бъде открит. Дали въобще съществува? Вероятно, защото иначе нямаше как да бъде приет, нали?
Очевидно управляващите побързаха да приемат документа и защото вероятно след дни няма да имат властта да го направят.
Не закъсняха и реакциите
От Националната мрежа за децата реагираха светкавично. На 8 април 2021 г. от организацията, обединяваща множество граждански организации, които работят в името на децата, заявиха, че подготвят отворено писмо, за да попитат защо програмата е приета, но не е имало обществено обсъждане. Документът не е бил обсъден с експерти и със заинтересованите страни. Затова от Националната мрежа за децата подготвят отворено писмо.
Темата за майчиното и детско здраве е част от Националната здравна стратегия 2021 – 2030, която беше подложена на обществено обсъждане. Тя е включена в приоритет 2 – повишаване на качеството, ефективността и контрола на медицинските дейности, в точка 2.5, която е „Осигуряване на медицинска помощ на специфични групи – майчино и детско здраве, репродуктивно здраве, донорство и трансплантации, трансфузионна хематология, възрастни хора, хора с увреждания и други уязвими групи“.
По този повод в началото на февруари 2021 г. Българската педиатрична асоциация (БПА) представи в МС становището си, в което се посочва, че проблемите на детското здравеопазване са „разхвърляни“ по всички раздели на проекти и „обобщени“ в точка 2.5 на 55 реда. Според българските педиатри формулираните цели са твърде общи и пожелателни. Анализът на състоянието в момента на здравеопазването ни е адекватен, подчертават от БПА, но за жалост най-слаба е точно частта от него, посветена на детското здравеопазване. В становището са направени множество конкретни и професионални предложения за детското и майчино здравеопазване.
Темата тепърва ще бъде предмет на коментари и дискусии. За съжаление е лош знак, че действията, посветени на по-доброто майчино и детско здраве в следващите десет години са забулени в мъгла.
gov.bg, pediatria-bg.eu, freepik.com
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Извънредната епидемична обстановка приключва на 31 март 2022 г.
- Три болници са университетски за срока на новата им акредитация
- Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
Продукти свързани с НОВИНАТА
33 ИЗБРАНИ БЪЛГАРСКИ НАРОДНИ ПРИКАЗКИ - ХЕРМЕС
ЕМИЛИЯН СТАНЕВ. ЛИТЕРАТУРНА АНКЕТА - ИВАН САРАНДЕВ - ХЕРМЕС
БЕЛЕЖКИ ПО АРХЕОЛОГИЯТА НА КРАЙДУНАВСКА БЪЛГАРИЯ - БОРИС ДЯКОВИЧ - ШАМБАЛА
МАЙКИТЕ - ТЕОДОРА ДИМОВА - СИЕЛА
КЕСТЕНИ ОТ ПАРИЖ - ДИМО РАЙКОВ - ХЕРМЕС
СВЕТОВЕ - ВЛАДИМИР ЗАРЕВ - ХЕРМЕС
НОВИНАТА е свързана към
- Знахарско лечение, описано от българския оперен певец Михаил Люцканов
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 1 част
- История на старобългарската медицина в периода на Възраждането
- Лекари през Възраждането, станали част от историята на българската медицина, 2 част
- Развитие на българската фармация от 1879 до 1944 година
- Личности, допринесли за развитието на българското акушерство от Средновековието до началото на 20 век
- Български лекар патентова електронно устройство за наблюдение на сърдечни заболявания
- Институт за клинични експертизи - България АД
- Поглед към българското кино: филмът "Вилна зона" (1975)
- История на българската фармация
Коментари към Програмата „Майчино и детско здраве 2021 – 2030 г.“ – започваме с неяснота и предположения