Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини ЕС поръча повече от 180 000 000 дози адаптирана за „Омикрон“ ваксина срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech

ЕС поръча повече от 180 000 000 дози адаптирана за „Омикрон“ ваксина срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech

от 17 дек 2021г.
Редактор: Гергана Караилиева
ЕС поръча повече от 180 000 000 дози адаптирана за „Омикрон“ ваксина срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Едно от решенията на лидерите на 27-те страни по време на заседанието им в Брюксел е поръчката на дози от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech, адаптирана за варианта „Омикрон“.

Решението на ЕС за адаптираната ваксина срещу COVID-19

Съобщението за поръчката направи председателката на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен след заседанието на Европейския съвет. Тя информира, че в сила е влязла клауза, включена в договорите с фирмите производителки на ваксини срещу COVID-19, според която ЕС има право да поиска от тях в рамките на сто дни да разработят адаптирана ваксина.

ЕС поръча 180 милиона дози, адаптирани за Омикрон, от ваксината срещу COVID-19.

В момента Европейската агенция по лекарствата извършва оценка на адаптираната ваксина.

Адаптираните ваксини са специално проектирани по начин, който е в състояние да осигури защита срещу новия вариант „Омикрон“, който се отличава от оригиналния COVID-19 и затова използваните в момента ваксини са по-малко ефективни.

Урсула фон дер Лайен коментира от своя страна, че се надява благодарение на ваксинацията гражданите на Европа да бъдат защитени и призова за ускоряване на процеса.

В същото време председателката на Еврокомисията подчерта, че в настоящия момент Стария континент е в състояние да произвежда 300 000 000 дози месечно. Фактът, че са изпратени над един милиард дози в останалата част на света, прави ЕС най-големият износител на ваксини.

66,6% от жителите на Европа са имунизирани срещу COVID-19 до момента, а това е над 300 000 000 души. Трета доза са получили 62 000 000 жени и мъже.

За договорите на ЕС с производителите

Клаузата за създаването на адаптирана за вариант на COVID-19 ваксина става част от договорите през май 2021 г.

Тогава ЕС се споразумя за доставката на 1,8 милиарда дози от ваксината на Pfizer/BioNTech. По същото време вариантът „Делта“ завладя Стария континент и решението на Брюксел за подобна клауза е резултат именно от това.

През юни 2021 г. е преразгледан и договорът с Moderna, в който освен допълнителнителните 150 000 000 дози на ваксината й срещу COVID-19 е включена и клаузата за нейната адаптация. Същото се случва и с контрактите с Novavax и Valneva

Вариантът „Омикрон“ и общите европейски действия срещу него

Според здравните експерти във Великобритания, която се определя като горещата точка в Европа по отношение на „Омикрон“, всеки заразен с новия вариант предава заразата на нови пет души.

Главният медицински съветник от Агенцията по здравна сигурност Сюзън Хопкинс коментира, че това е повече в сравнение с предаването на варианта „Делта“. Очаква се надеждни данни да има в седмицата между Коледа и Нова година, но още по-сигурно е това да стане в началото на януари.

Министрите на здравеопазването от Г-7 определиха „Омикрон“ като най-голямата заплаха за общественото здраве в света.

Лидерите на ЕС се обединиха около тезата, че съвместната работа и общи действия са в състояние да дадат качествен отпор на новия вариант „Омикрон“, който по мнението на учените, ще бъде основният в Европа от средата на януари 2022 г.

Друго от решенията е свързано с валидността на сертификатите за пътуване. Те ще бъдат валидни още три месеца след поставянето на третата доза, която е добре да бъде поставена шест месеца след пълното ваксиниране.

Източник:
  • https://ec.europa.eu/
  • https://www.aa.com.tr/en/
Още по темата:
  • Съдът на ЕС: Сключените от ЕК сделки за COVID ваксините са непрозрачни Съдът на ЕС: Сключените от ЕК сделки за COVID ваксините са непрозрачни
  • Ниската ваксинация може да превърне България в огнище на нов вариант на COVID-19, предупреди еврокомисарят Тиери Бретон Ниската ваксинация може да превърне България в огнище на нов вариант на COVID-19, предупреди еврокомисарят Тиери Бретон
  • Европейската агенция по лекарствата разреши използването на ваксината срещу коронавирус „Comirnaty“ на Pfizer в ЕС Европейската агенция по лекарствата разреши използването на ваксината срещу коронавирус „Comirnaty“ на Pfizer в ЕС
  • 19 октомври 2021 г.: 4979 нови случая на COVID-19, 1251 хоспитализирани за последните 24 часа 19 октомври 2021 г.: 4979 нови случая на COVID-19, 1251 хоспитализирани за последните 24 часа
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

ПРАВО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ. ЧЕТВЪРТО ОСНОВНО ПРЕРАБОТЕНО И ДОПЪЛНЕНО ИЗДАНИЕ - ЖАСМИН ПОПОВА - СИЕЛА
17.90€ / 35.01лв.

ПРАВО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ. ЧЕТВЪРТО ОСНОВНО ПРЕРАБОТЕНО И ДОПЪЛНЕНО ИЗДАНИЕ - ЖАСМИН ПОПОВА - СИЕЛА

Коментари към ЕС поръча повече от 180 000 000 дози адаптирана за „Омикрон“ ваксина срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте ЕС поръча повече от 180 000 000 дози адаптирана за „Омикрон“ ваксина срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech
    www.framar.bg 
    на 05 April 2026 в 18:49
    Коментирайте "ЕС поръча повече от 180 000 000 дози адаптирана за „Омикрон“ ваксина срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech"

НОВИНАТА е свързана към

  • За Съда в Страсбург и решението му, че задължителната ваксинация е нужна във всяко демократично общество
  • Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
  • Какво трябва да знаят работодателите за безопасността на работно място в условията на COVID-19
  • 10 ноември 2021 г.: COVID болни уринират в кашони във видинска болница - истина или провокация
  • Един от шестима американски родители отказва да ваксинира децата си
  • Нови варианти, наречени FliRT след мутация на вируса SARS-CoV-2
  • Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
  • Д-р Лиана Уен: Смъртта на ваксинирани срещу COVID-19 не означава, че ваксините не са ефективни
  • ЕМА предупреждава, че някои от ваксините срещу COVID-19 водят до проблеми с менструалния цикъл
  • „Moderna“ разширява клиничните изпитвания на ваксината си при деца под 12-годишна възраст
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
D10AD06 трифаротенD10AD06 трифаротен

D10AD06 трифаротен

от 03 апр 2026г.Прочети повече
Лекарството засоцитиниб е ефективно при псориазисЛекарството засоцитиниб е ефективно при псориазис

Лекарството засоцитиниб е ефективно при псориазис

от 03 апр 2026г.Прочети повече
Лекарство за отслабване получи светкавично одобрение от FDAЛекарство за отслабване получи светкавично одобрение от FDA

Лекарство за отслабване получи светкавично одобрение от FDA

от 03 апр 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Как да предпазим децата си от инфекции и да се грижим за здравето на носа

преди 55 дни, 6 часа и 52 мин.

Инуностимулант при диабет - дайте ми предложения

преди 64 дни, 3 часа и 22 мин.
Всички

АНКЕТА

Лечение в Турция - на какво мнение сте?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

БИОХЕРБА МАГНЕЗИЙ ХЕЛАТ капс. 133мг * 100

КАНЕЛА ПРАХ 250г ЗДРАВНИЦА

АРОМАТНА СИЛИКОНОВА ГРИВНА С ПЪЛНИТЕЛ ОТОБОЛ ЕКОЛАЙФ

КАЛИВИТА ПАСТА ЗА ЗЪБИ ОРГАНИК ФРЕШ ЛИМОН ХЕРБАЛ 75 мл

ИНТЕРДЕНТАЛНА ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ИНТЕРПРОКС 1.1 МИКРО * 6

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТИНТАРОС ПЛЮС таблетки 10 мг/10 мг * 30 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 апр 2026г. в 15:46:37

МИГРЕНОН капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 апр 2026г. в 15:46:12

ИНФЛУЦИД таблетки * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 апр 2026г. в 15:43:44

ДЕГАН таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 апр 2026г. в 15:43:18

МЕНТА, ГЛОГ, ВАЛЕРИАНА + МАТОЧИНА таблетки * 60 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 апр 2026г. в 15:38:47
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival