Омикрон се разпространява с невероятна скорост и трябва да бъдат използвани всички мерки срещу него, настоява СЗО
Световната здравна организация (СЗО) настоява в битката с новия вариант на COVID-19 „Омикрон“ да бъдат използвани всички възможни инструменти, за да не се допусне претоварване на здравните системи в празничните дни около Коледа и Нова година.
СЗО за „Омикрон“
Скоростта на разпространение на новия вариант на COVID-19 „Омикрон“ е невероятна и такава не е имало при другите варианти, е мнението на експертите на СЗО.
Генералният директор на организацията д-р Тедрос Гебрейесус предупреди, че новият вариант е още едно напомняне към света. „Може да мислим, че сме приключили с COVID-19, но той не е приключил с нас“, каза той и подчерта колко е важно да бъде загърбено самодоволството и успокоението и да се действа.
В речта си преди дни генералният директор на СЗО обърна внимание за пореден път на сериозните пропуски, разкрити от пандемията, в сферата на общественото здраве в света. Сред тях той открои неадекватното финансиране, фрагментарното управление, недостатъчни инструменти и системи, с които да бъдат прогнозирани, откривани и предотвратявани заплахите пред здравето на хората в целия свят.
Само обединението на нациите, които успяват да намерят общ език, е начин да бъде постигнат напредък в битката срещу общите заплахи, една от които е настоящата пандемия от COVID-19.
Д-р Тедрос Гебрейесус съобщи, че до момента 77 страни в света са потвърдили случаи на „Омикрон“, но е сигурно, че броят им ще продължава да расте.
Експертът от СЗО Абди Махамуд коментира, че разпространението на новия вариант е толкова бързо, че е напълно възможно да започне да доминира още през декември в някои страни от Европа. Това крие опасности, защото голяма част от европейските държави все още се борят и страдат от последиците на петата COVID вълна.
Южна Африка
Южноафриканската република регистрира изключително висок брой на заразени от началото на пандемията. Десет дни след първия случай на заразен с „Омикрон“ в ЮАР отчитат над 26 900 новозаразени за последното денонощие.
Добрата новина е, че няма повишаване на смъртните случаи. Данните показват, че ваксините продължават да защитават и от новия вариант на COVID-19.
Великобритания
В Обединеното кралство е първият смъртен случай на човек, заразен с „Омикрон“. На 14 декември правителството на Борис Джонсън обяви за пореден път затягането на мерките, за да не се допусне поредната вълна от заразени. Сред тях са носенето на маска в затворени помещения, работа от дома, задължителен здравен сертификат при големи събития и всекидневно тестване в случай на контакт със заразен с COVID-19.
Сериозни притеснения предизвиква и информацията за рязко нарасналия брой на заразени в някои от университетите, а до дни над 1 000 000 студенти ще тръгнат към родните си места за празниците. Здравните власти съветват студентите да си направят тестове преди да тръгнат и когато се върнат след ваканцията, както и да си поставят трета доза от ваксината срещу COVID-19.
Информация на здравното министерство на Великобритания показва, че с „Омикрон“ на ден се заразяват близо 200 000 души.
Франция
Франция реши да ограничи достъпна на пътуващи от и до Великобритания, за да намали разпространението на новия вариант. Говорителят на правителството Габриел Атал обяви, че въвеждат много по-строга система за граничния контрол с Обединеното кралство.
Пристигащите в страната трябва да имат отрицателен тест, направен 24 часа преди пътуването и ще подлежат на карантина. Ще бъдат ограничени и туристическите пътувания. Управляващите обмислят обявяването на нови мерки, но идеята е да не се стига до строги ограничения.
Президентът Еманюел Макрон не изключва в дългосрочен план да бъде обявена задължителна имунизация за всички. Той подчерта, че би било добре и децата да са ваксинирани срещу COVID-19, но решението за това е единствено на родителите и няма да бъде въвеждано като задължение.
Европейският съвет
Държавните и правителствени ръководители на страните от ЕС заседават на днешния 16 декември 2021 г. Една от основните теми е свързана с COVID-19 и управлението на кризите. 27-те ще се фокусират върху разпространението на новия вариант „Омикрон“, ваксинацията и валидността на сертификата. Другият важен акцент е сътрудничеството между държавите, което е основен механизъм за противодействие на пандемията.
Изготвена от АФП (Агенция франс прес) справка показва, че до момента жертвите на пандемията в света са 5 311 914 души.
Най-голям брой са починалите в САЩ - 798 713, Бразилия – 616 878, Индия – 475 888. Тъжната статистика допълват Мексико с 296 721 починали и Русия с 291 749.
НОВИНАТА е свързана към
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- И в България разрешиха бустерна доза на ваксина срещу COVID-19 за рисковите групи
- Супер зеленият сертификат е в сила от днешния 6 декември 2021 г. в Италия
- Епидемията от COVID-19 във Франция продължава да се влошава, увеличава се броят на хоспитализираните
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- В ловешката болница „Проф. д-р Параскев Стоянов“ лекуват двумесечни близнаци от COVID-19
- Нов вариант на COVID-19 е установен във Франция
- Задължителна ваксинация срещу COVID-19 за медицинските служители и работещите в социалните заведения, предлага Ангел Кунчев
- Пандемичен комитет ще координира изпълнението и контрола на мерките срещу COVID-19
Коментари към Омикрон се разпространява с невероятна скорост и трябва да бъдат използвани всички мерки срещу него, настоява СЗО