Еврокомисията одобри подобрената ваксина срещу COVID-19 на Новавакс
Европейската комисия разреши употребата на адаптираната ваксина срещу COVID-19, разработена от фармацевтичната компания „Новавакс“. Решението на ЕК е въз основа на задълбочената оценка на ваксината, извършена от Европейската агенция по лекарства (ЕМА). Това е третата по ред подобрена и съобразена с новите варианти ваксина, която ЕК одобрява.
Ваксината Nuvaxovid XBB.1.5
Nuvaxovid XBB.1.5 е актуализирана версия на прототипа на ваксината срещу COVID-19 на фармацевтичната компания „Новавакс“. Създадена е на базата на протеин, който е уникален за вируса и на адюванта Matrix-M. Той провокира имунната система да разпознае малки модифицирани части от шиповия протеин на вируса SARS-CoV-2.
>>>Ваксината срещу COVID-19 на „Новавакс“ е показала ефективност от 90,4%
Наночастиците с шипов протеин са една от двете важни части на ваксината. Шиповият протеин е сигналът, но за да бъде създаден имунитет, който ще помогне за предпазване от COVID-19, сигналът трябва да бъде разпознат силно и ясно. Затова помага адювантът Matrix-M, чиито адювантни частици повишават активността на имунната система.
Ваксината е предназначена за всички над 12 години.
Компанията адаптира ваксината си така, че да бъде насочена към подварианта на „Омикрон“ XBB.1.5. Очаква се тя да бъде ефикасна както срещу доминиращите в момента, така и срещу нововъзникващите варианти на вируса.
Мотивите за одобрението
Решението на Европейската комисия се базира на оценката на Европейската агенция по лекарствата (ЕМА).
Одобрението се основава на неклинични данни, които показват, че актуализираната ваксина срещу COVID-19 на „Новавакс“ предизвиква функционални имунни отговори срещу вариантите XBB.1.5, XBB.1.16, XBB.2.3. Според допълнителни данни ваксината успява да предизвика имунен отговор и към появяващите се нови подварианти BA.2.86, EG.5.1, FL.1.5.1 и XBB.1.16.6, но и Т-клетъмни отговори срещу EG.5.1 и XBB.1.16.6.
Изводът е, че ваксината може да стимулира и двете рамена на имунната система и да предизвика широк отговор срещу вариантите, които циркулират.
>>>От 27 септември 2023-а започва прилагането на ваксините срещу подварианта ХВВ 1.5 на Омикрон
„Одобрението на единствената актуализирана базирана на протеини ваксина срещу COVID-19, която не е иРНК, в ЕС е важен крайъгълен камък, защото нуждата от ваксинация продължава. Ние работим в тясно сътрудничество с националните власти, за да може в следващите седмици нашата актуализирана ваксина да бъде доставена в Европа“, заявява изпълнителният директор на „Новавакс“ Джон Джейкъбс.
Ваксината е разрешена за употреба и в САЩ
Рисковете
Вероятността ваксината да причини тежка алергична реакция е изключително малка, казват от „Новавакс“. Минимален е и рискът от миокардит и перикардит след поставянето на ваксината. До момента това се е случило при няколко души в рамките на десет дни след имунизацията.
>>>За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия
При клиничните изпитвания на ваксината с адювант са докладвани следните странични ефекти: миокардит, перикардит, умора, болки в мускулите, треска, алергични реакции, подути лимфни възли.
Възможните странични реакции продължават да бъдат проучвани.
НОВИНАТА е свързана към
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Имунен отговор при ваксините срещу COVID-19 - сравнение между 11 одобрени ваксини
- Липсата на странични ефекти след ваксина не означава липса на имунитет
Коментари към Еврокомисията одобри подобрената ваксина срещу COVID-19 на Новавакс