От 27 септември 2023-а започва прилагането на ваксините срещу подварианта ХВВ 1.5 на Омикрон
Прилагането на ваксината, която е съобразена с действащия в момента и особено активен подвариант на Омикрон – ХВВ 1.5, започна. Страната ни разполага с 80 640 дози от ваксината.
Ваксинацията
Здравното министерство одобри препоръките на Националния експертен съвет по имунизации за COVID-19 за настоящия сезон. Според експертите е препоръчително да се ваксинират хората над 60 години, страдащите от различни хронични заболявания, с ХИВ, трансплантираните, бременните. За хората от тези групи вирусът продължава да бъде рисков и в много от случаите животозастрашаващ.
Добре е ваксината да си сложат още и медицинските работници както и служителите и обитателите на социалните институции.
Извън тези групи всеки, който иска може да се ваксинира. Дозата е единична. Тройна доза се прилага само за децата под 5 години, но при условие, че не са прекарали COVID-19 и до момента не са ваксинирани.
Доставени са 9600 дози от ваксините, предназначени за деца от 6 месеца до 4 години, а на 29 септември се очаква доставката на 4800 дози за деца от 5 години до 11. Имунизациите на децата започват от 2 октомври.
От здравното ведомство съобщават, ме в първия ден ваксина са си поставили 755 души, от които 350 жени и 405 мъже. Най-голям е броят във възрастовата група между 70 и 79 години - 287 души.
Според препоръките на Националния експертен съвет ваксината срещу COVID-19 може да бъде поставена заедно с тази за грип.
>>>Грипът вчера и днес, а утре? Грип и COVID- 19
Експертите препоръчват поставянето на ваксина срещу вируса на SARS-CoV-2, тъй като това е най-сигурната защита. Дори при заразяване болестта протича много по-леко.
Данните показват нарастване до 7 пъти на случаите с COVID-19 през последния месец. В същото време обаче не се е увеличил броят на тежките, а смъртни случаи почти няма.
Възникващите нови щамове се наблюдават и изследват. Независимо от множеството варианти от последната една година няма данни за някой от тях, който да води до много тежко протичане.
>>>Актуализираните ваксини срещу COVID-19
Главният здравен инспектор Ангел Кунчев коментира, че притеснения продължава да има по отношение на постковид синдрома, тъй като той влияе върху имунитета.
Специалистката по вирусология проф. Радостина Александрова напомня от своя страна, че дългият COVID-19 продължава да бъде сериозно предизвикателство. Не е случайно, че бива определяно вече и като инвалидизиращо заболяване, което се появява при почти 10% от заразените с вируса SARS-CoV-2.
Министърът на здравеопазването е категоричен, че няма да бъдат въвеждани мерки, независимо от увеличението на заболелите от COVID-19. Епидемиологичната обстановка в страната е такава, че няма нужда от конкретни действия, заяви проф. Христо Хинков и подчерта, че регионалните здравни инспекции имат готовност да предприемат действия ако случаите се увеличат.
СЗО отчита увеличение на хоспитализациите и на хората, настанени в интензивните отделения. Буди тревога както много ниският брой на хората без ваксина особено във високорисковите групи, така и очевидното увеличаване на случаите на COVID-19 в много от страните.
Това, че през 2023-а COVID-19 не предизвиква тежката криза, на която бяхме свидетели преди две години, не означава, че може да игнорираме заболяването, казва генералният директор на СЗО. Д-р Тедрос Гебрейесус призовава държавите да не спират с усилията си и с поддръжката на вече създадените системи за отговор на COVID-19, защото това е основният начин хората да бъдат защитени.
Ваксинацията срещу грип
През 2023 г. държавата осигури 370 544 дози от ваксината срещу грип, предназначени за хората над 65 години. За разлика от предни години от тази възрастните могат да се ваксинират срещу грип през целия есенно-зимен сезон или от 1 октомври до края на месец март.
Най-вероятно първите случаи на грип ще бъдат през декември, а пикът на заболяването ще е през януари и февруари.
Прогнозата е на проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
И още за ваксините
Темата за ваксините буквално избухна по време на пандемията от COVID-19 при това до степен, в която се оказа, че на противопоставянето и отрицанието на ваксините срещу вируса на SARS-CoV-2 и дори срещу определянето му от мнозина като реална заплаха за живота и здравето на хората, е почти невъзможно да се противостои.
>>>Ваксинацията срещу COVID-19 у нас – възможна ли е мисията
Причините са много, посочвани са и анализирани многократно, но е възможно една от водещите да бъде и това, което сподели преди дни по време на семинара за журналисти „Ваксини и ваксинопрофилактика“ държавният здравен инспектор.
„С 15% представителност българският антиваксър, вдига шум като за 115%“, каза доц. Ангел Кунчев и изрази съжаление, че борбата с подобни нагласи не може да бъде чрез науката, защото решението на човек дали да се ваксинира или не е повече емоционално, отколкото рационално. „Когато хората разберат, че ваксинацията е за тяхно добро, ще го направят“, обобщи доц. Ангел Кунчев.
Здравното министерство продължава с усилията, насочени към преодоляването на резервите към ваксините.
Поредният опит е новият специализиран сайт, посветен на имунизациите в страната. За него е използвана платформата „Плюс мен“, създадена по време на пандемията, чиято основна задача беше да дава точна, проверена и научна информация за ваксините срещу COVID-19. В сайта може да бъдат намерени данни за задължителните и препоръчителни имунизации у нас, но и за националните програми както и още важна информация по темата.
>>>За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия
Дали сайтът ще намали броя на съмняващите се във ваксините, е трудно да се отговори. Факт е, че „Плюс мен“ не успя да се справи. А една от причините беше липсата на доверие в хората, които управляват. Не по-малко сериозно предизвикателство е и как здравните власти подхождат към проблема и управляват кризата. Както стана ясно 12% от българите са твърди антиваксъри. Не е много, но за съжаление в обществото много по-отчетливо се чува техният глас. Затова е важно кой, как и колко говори за ваксините, за смисъла от тях, за ползите, но и за страничните ефекти. Важно е още да не се разчита само на сайтове, а да има професионално подготвена и реално осъществена кампания, която да провокира българите да мислят повече рационално и по-малко емоционално и най-вече да се доверят на науката, учените и лекарите.
Продукти свързани с НОВИНАТА
КОТЕШКИ НОКЪТ САМЕНТО солуцио 30 мл
НАУ ФУДС ВИТАМИН C - 1000 мг С ШИПКИ И БИОФЛАВОНОИДИ таблетки * 250
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ТАМЯН 5 мл
ВИТАНАТ сироп за деца 250 мл
СИЙСТАРС РАЗТВОР ЗА ТЯЛО С ДИВ КЕСТЕН 200 мл
САМБУКУС ОРГАНИК сироп 120 мл NATURE'S WAY
ПРОМОНОВИНАТА е свързана към
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Грип
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Домашни средства срещу бронхит при деца
- Билки и домашни средства при лечение на пневмония
- Как да се преборим с настинките и грипа без лекарства
- Активни точки, използвани в китайска медицина при грип и простудни заболявания
- Гравиола
- Овлажнители за въздух
- Бяло подъбиче
Коментари към От 27 септември 2023-а започва прилагането на ваксините срещу подварианта ХВВ 1.5 на Омикрон