Ваксината е начин да се предотврати сериозна грипна епидемия
Противогрипните ваксини са най-ефикасното средство и най-добрият начин обществото да се предпази от грипа. Затова и основното послание към българите е да си поставят противогрипна ваксина. Колкото по рано, толкова по-добре.
Сезонът на грипа и начините да се предпазим бяха основната тема на пресконференцията на 12 октомври 2022-а, посветена на Европейския ден за борба с грипа, който тази година преминава под мотото „Имунизации за по-дълъг живот“.
Грипът през 2022 г.
Както подчерта в началото на пресконференцията председателят на Българското сдружение по иновативна медицина д-р Валери Цеков: „Добре е да припомним, че лятото свърши и идва сезонът на грипа. Той не е изчезнал, просто намаля в последните две години заради пандемията от COVID-19.“
В същото време, обясни д-р Цеков, в Южното полукълбо грипният сезон е сериозен и е започнал по-рано. През месеците юли и август, когато при тях е зима, в Нова Зеландия и Австралия са отчели високи нива на заболеваемост.
>>> Предвещава ли тежкият грипен сезон в Австралия опасност и за САЩ
Интензитетът на грипните заболявания е бил висок и подобен на тези през сезона 2017 г. – 2018 г.
Случилото се в Южното полукълбо позволява здравните екипи от Северното да се подготвят. Прогнозите показват, че има голяма вероятност грипът при нас да бъде по-сериозен и с обичайно висока интензивност.
Главният здравен инспектор подчерта от своя страна, че в момента ситуацията у нас, на Балканите и в Европа е спокойна. Д-р Ангел Кунчев припомни и обичайната картина. „У нас първите случаите обикновено се установяват през ноември, през декември те се увеличават, а пикът на грипната вълна е през януари и февруари.“
Според експерта няма нужда да се правят прогнози сега, по-важно е друго: „Трябва да бъдем особено внимателни тази година, защото високата заболеваемост, отчетена в Австралия и Нова Зеландия се дължи най-вече на спадналия обществен имунитет.“ Причината е, че през двете години на пандемията от COVID-19 хората нямаха среща с нито един грипен щам.
Проф. Нели Корсун, която ръководи лабораторията „Грип и ОРЗ“ в Националния център по заразни и паразитни болести, съобщи, че тя и колегите й изследват осем респираторни вируса. В момента циркулират ранните риновируси и аденовирусите, а респираторни вируси откриват твърде рядко.
Ваксинацията против грип
Грипът не бива да бъде подценяван. Той е сериозно заболяване, което може да има тежки последици особено за хората от уязвимите групи – много възрастни са с придружаващи, хронични и тежки заболявания. Както каза д-р Николай Брънзалов, който освен общопрактикуващ лекар е и заместник-председател на БЛС: „Грипче няма, има грип, с който можем да се справим благодарение на ваксините. Аз поставям противогрипни ваксини от много години и трябва да ви кажа, че няма противопоказания, напротив, те помагат особено на хората със сърдечносъдови и други тежки заболявания и бременните да преминат леко през грипната вълна.“
Безспорен факт е, че противогрипните ваксини са доказали своята ефикасност. Те са най-сигурното оръжие в битката с грипните вируси и най-добрият начин за предпазване.
България разполага с най-добрата – четиривалентната ваксина срещу грип. В нея влизат щамовете на двата грипни вируса тип А и двата тип В. „По този начин се обхваща целият спектър и това прави ваксината особено ефикасна“, коментира д-р Ангел Кунчев.
Данните показват, че миналата година ваксина против грип са си поставили 16% от българите. „Не е като в други държави от Европа, където се ваксинират до и над 50% от хората, но е напредък, защото преди въвеждането на безплатните ваксини за българите на и над 65 години, общият процент беше 2%. 16% е огромен скок“, коментира д-р Цеков и припомни, че когато се вземат навременни мерки, рисковете са минимални.
Факт е, че високите нива на имунизирани се дължат основно и на Националната програма за ваксинация на хората над 65 години. Чрез нея възрастните получават безплатни ваксини против грип. Тази година държавата е закупила 190 000 броя. Те са съобразени с направените миналата година имунизации и заявките при личните лекари. Както подчерта главният здравен инспектор, ваксините са вече при общопрактикуващите. Останали са само 5 големи града, в които ще бъдат доставени до края на седмицата. Отделно аптеките разполагат със 160 000 противогрипни ваксини.
Наблюдавайки засиления интерес, здравните експерти са на мнение, че ваксините може да свършат още в началото на ноември. Д-р Кунчев заяви, че са водили разговори с доставчиците за възможността да бъдат внесени допълнителни количества.
Няма по-сигурно оръжие в борбата с грипните вируси от ваксината, категорични бяха здравните специалисти. И е недопустимо при условие, че разполагаме с най-добрите ваксини да не се възползваме от тях, за да се защитим.
>>> Сериозно увеличение на болните от грип, отчитат здравните власти
„Недопустимо е да губим хора. При тежки грипни епидемии у нас жертви на заболяването са били между 2000 и 3000 души. Ето това не бива да допускаме“, категоричен беше д-р Кунчев.
Най-добре е противогрипната ваксина да се постави до края на октомври, защото е нужен месец на организма ни да създаде имунитет.
Продукти свързани с НОВИНАТА
ЦАРСКИ БИЛКИ ЗА ДИХАТЕЛНАТА СИСТЕМА 250 мл
ПЮРВИТАЛ ПРИРОДЕН С КОМПЛЕКС капсули * 60
ХЕРБИТУСИН БЛИЗАЛКИ ЗА БРОНХИ И ГЪРЛО С ВКУС НА МАЛИНА * 4
СУОНСЪН НАТУРАЛЕН ЕКСТРАКТ ОТ БЪЗ сироп 237 мл SWU696
ПРОМОАКТИВА ПЛЮС ПАСТИЛИ ЗА ГЪРЛО С ВКУС НА МЕД И ЛИМОН * 16
НЕЙЧЪРС ЕЙД ВИТАМИН С ЛОУ АСИД таблетки 1000 мг * 90
НОВИНАТА е свързана към
- Как да свалим температурата в домашни условия
- Грип
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Домашни средства срещу бронхит при деца
- Билки и домашни средства при лечение на пневмония
- Как да се преборим с настинките и грипа без лекарства
- Активни точки, използвани в китайска медицина при грип и простудни заболявания
- Гравиола
- Овлажнители за въздух
- Бяло подъбиче
Коментари към Ваксината е начин да се предотврати сериозна грипна епидемия