Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Ваксинацията срещу COVID-19 у нас – възможна ли е мисията

Ваксинацията срещу COVID-19 у нас – възможна ли е мисията

от 09 юли 2021г.
Автор: Гергана Караилиева
Ваксинацията срещу COVID-19 у нас – възможна ли е мисията - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Възможно ли е наистина броят на българите, които се ваксинират срещу COVID-19 да нарасне в следващите няколко месеца? При това без да го правят, защото са задължени или защото срещу това ще получат пари или друг вид облаги. Трудно е да се отговори. Важно е обаче да има обществен дебат по тези въпроси, както е важна и информационна кампания, която представя смислени и научни аргументи в полза на ваксинирането.

Ваксинацията у нас

В момента България разполага с всички ваксини, одобрени от ЕК и разрешени за употреба от Европейската агенция по лекарствата. Количествата са предостатъчни. Проблемът е, че страната ни продължава да бъде на последното място по брой ваксинирани. Защо е логичен въпрос.

Добре е да отбележим, че проблемът в никакъв случай не е единствено и само в България. Френското правителство бива критикувано постоянно от месеци за забавените темпове на имунизация в страната и за мудните действия, а в същото време броят на нежелаещите да си поставят ваксина срещу COVID-19 французи не е никак малко. Подобна е ситуацията и в Русия.

Факт е, че у нас процесът по ваксинация започна объркано, създаде хаос, напрежение и почти успя да откаже мнозина. Освен липсата на организация, сериозен проблем се оказа разнопосочното говорене по темата и огромното количество информация, което провокира буйния разцвет на конспиративните теории. А още по-сериозният проблем е, че кризата се управляваше повече политически, отколкото медицински, а българинът отдавна не вярва на политиците си. За съжаление това недоверие той пренесе върху собственото си здраве и реши, че нищо от казаното не отговаря на истината.

В този смисъл настоящият служебен министър на здравеопазването е прав, когато казва, че ваксинирането е доброволен акт, който човек трябва да направи след информиран избор, а не защото са го подкупили с пари. Д-р Стойчо Кацаров и екипът му насочиха усилия точно в тази посока – създадоха обществен съвет, убедени, че личности с авторитет от различни сфери на обществото, биха могли да помогнат на българите да вземат решение.

Ваксинацията не е ангажимент единствено на министъра на здравеопазването, а обща, национална мисия, категоричен е министър Кацаров. Той допълва още, че със сигурност ще помогне и информационна кампания, която е смислена, рационална, професионална. И е убеден, че няма по-голяма мотивация за един човек от това, че ваксинирайки се опазва своето и на близките си здраве. И може би най-важното, че имунизацията е доброволен акт и не може да бъде задължителна.

ваксинация срещу COVID-19

И все пак очевидно няма как да се мине без стимули, каквито в други държави, например, Гърция вече прилагат. У нас стана ясно, че обмислят вариант ваксинираните да получат ваучер за 50 лв., който да бъде използван за туристически услуги. Предложението е на Националния борд по туризъм.

От просветното ведомство обявиха, че започват информационна кампания. Учителите, които се ваксинират ще получат допълнително два дни платен отпуск, а учебните заведения, където има поне 70% имунизирани, ще се сдобият със свидетелство за принос към опазване на общественото здраве.

Преди дни стана известно и за работодател по Българското Черноморие, който е дал по 500 лв. на служителите си, които са си поставили ваксина срещу COVID-19.

Междувременно стана ясно, че има ваксини, чийто срок на годност изтича. Да бъдат изхвърлени е недопустимо. Особено в условията на очакваната четвърта вълна на пандемията и на факта, че има много държави, които не разполагат с ваксини.

Добрата новина е, че близо 300 000 дози ваксини, чийто срок на годност изтича в края на август 2021-а, ще бъдат дарени на съседни държави, които имат нужда от тях. Това съобщи в интервю за Нова телевизия служебният здравен министър.

Стойчо Кацаров заяви, че късно вечерта на 8 юли 2021 г. са получили разрешение от компанията, без което даряването на ваксини е невъзможно. В случая става дума за ваксините на „AstraZeneca”, към които у нас няма голям интерес. Освен тях обаче има и други ваксини, чийто срок изтича на 31 август 2021 г., така че от министерството продължават разговорите с различните компании.
Ваксини ще получат Македония, Босна и Херцеговина, Косово, Молдова, кралство Бутан.

Дарението на ваксини

Дарението на ваксини е важен процес не само в Европа, но и в света. Това е начин страните, които не разполагат с нужните ваксини срещу COVID-19 да имат възможност да имунизират населението си. Дарението ще помогне в ускоряването на процеса навсякъде. Държавите обхващат все повече възрастови групи в опит да противодействат на поредната четвърта по ред вълна на заразата. Не на последно място е фактът, че срокът на годност на закупените огромни количества изтича. Би било истинско безумие да се бракуват и изхвърлят ваксини, особено като се има предвид, че има страни, в които те липсват.

ваксина срещу COVID-19
Преди дни стана ясно, че Германия ще предостави 3 000 000 дози по програмата „Covax”. Хърватия ще дари 20 000 ваксини на “AstraZeneca” на Република Северна Македония, а Дания 2 000 000 дози. Израел изпрати 700 000 дози от ваксината на Pfizer/BioNTech на Южна Корея, която ще върне същото количество, но през септември. 200 000 ваксини на китайския производител „Синофарм“ предостави Унгария на Босна и Херцеговина и на Черна гора. Люксембург също се включи в инициативата „COVAX”. Решението е да дари 350 000 дози от ваксините на “AstraZeneca” и на „Johnson&Johnson”. Тепърва ще стане ясно къде точно ще отидат те. До края на месец юни 2021 г. държавите от ЕС са споделили повече от 2 500 000 дози ваксини с трети страни чрез „COVAX” и Европейския механизъм за гражданска защита.

Тези усилия продължават, защото ваксинационното неравенство в света е една от сериозните заплахи върху контрола на епидемията. Неслучайно от СЗО призоваха многократно за съпричастност и солидарност. За да бъде ограничено разпространението на различните варианти на вируса SARS-CoV-2 страните в света е нужно да положат сериозни усилия, за да успеят да ваксинират поне 10% от населението си до края на септември и поне 30% до края на 2021 г., а това означава обща нужда от 250 000 000 дози ваксина, казват експертите на Световната организация. Даряването на ваксини е не просто знак за солидарност, но и гаранция за сигурност на глобално ниво.

От 13% до 30% ваксинирани срещу COVID-19 българи

Възможно ли е наистина да нарасне двойно броят на хората, които ще се имунизират. Трудно е да се прогнозира. Ваксини има, места, където да бъдат поставяни при това без да се чака на опашки – също. Проблемът е в личния избор, който трябва да направи всеки. А върху него със сигурност влияние оказват огромен брой фактори. Сред тях на първо място стои обаче доверието. А изгубеното се връща изключително трудно. Нужни са постоянство, честност, всекидневни усилия и истински, а не клиширани послания. Нужно е да се чува ясно гласът на здравните специалисти. Нужно е медиите да предоставят достоверна, научна и проверена информация. Само така колебаещите се ще бъдат в състояние да вземат решение. Решение, което ще бъде резултат от осъзната необходимост, а не защото вземайки го, ще получиш награда.

Още по темата:
  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
  • Гръцки съд обезщети мъж, пострадал след ваксинация срещу COVID-19 Гръцки съд обезщети мъж, пострадал след ваксинация срещу COVID-19
  • След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19 След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
  • За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия
0.0/5 0 оценки

Коментари към Ваксинацията срещу COVID-19 у нас – възможна ли е мисията

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ваксинацията срещу COVID-19 у нас – възможна ли е мисията
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 03:22
    Коментирайте "Ваксинацията срещу COVID-19 у нас – възможна ли е мисията"

НОВИНАТА е свързана към

  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
  • Гръцки съд обезщети мъж, пострадал след ваксинация срещу COVID-19
  • По-силен имунен отговор от ваксини, поставени на една и съща ръка
  • След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
  • За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия
  • Австрия въвежда пълна блокада и задължителна ваксинация срещу COVID-19
  • Множество варианти на COVID-19, наречени Scrabble, могат да предизвикат сериозно нарастване на случаите
  • Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
  • Първо дело срещу ваксината против COVID-19 на BioNTech в Германия
  • 5 важни въпроса за ваксините срещу COVID-19 и коронавирусните тестове
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 21 дни, 13 часа и 45 мин.

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 29 юни, 2024 година - София

преди 334 дни, 18 часа и 57 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 15 часа и 26 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 6 часа и 26 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 6 часа и 38 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 6 часа и 45 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival