Актуализираните ваксини срещу COVID-19
В последните месеци светът отбелязва намаляване на болните от COVID-19. След повече от две години ситуацията изглежда сравнително спокойна. Вирусът, който промени изцяло битието ни, не е толкова агресивен. Намаляването на броя на заразените обаче не означава, че SARS-CoV-2 си е отишъл, а по-скоро, че започваме да свикваме да живеем с него и знаем как да му се противопоставим. Ваксините са един от най-сигурните начини да се преборим с COVID-19. Затова днес насочваме вниманието си към актуализираните ваксини, действието им и смисълът от тях.
Колко актуализирани ваксини срещу Омикрон са разработени?
Идентифицирането на Омикрон през ноември 2021 г. показа, че той се различава значително от всички предишни варианти на SARS-CoV-2.
В отговор на предизвикателството бяха създадени актуализирани ваксини най-напред срещу ВА.1 – първия подвариант на Омикрон, предизвикал вълна в края на миналата и началото на тази година.
BA.1 не циркулира от месец май 2022 г., беше „детрониран“ успешно от подварианта ВА.2, а доминиращите в момента подварианти са BA.4 и BA.5.
Ето защо през юни 2022 г. Администрацията за контрол на храни и лекарства в САЩ (FDA) поиска от производителите да разработят ваксина, специално насочена към тези два подварианта. Задачата беше изпълнена и през втората половина на август 2022 г. Moderna и Pfizer-BioNTech заявиха, че са предоставили данни за техните BA.4/BA.5 ваксини на FDA. Тези два подварианта споделят един и същи повърхностен S-белтък, поради което се разглеждат винаги заедно.
На 15 август 2022 г. Обединеното кралство стана първата страна, която одобри една от новите „бивалентни“ ваксини, насочена срещу подварианта ВА.1 на Омикрон.
Коя от тях се прилага у нас?
На 01.09.2022 г. Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) даде зелена светлина на актуализираните бивалентни РНК ваксини срещу Ковид-19 на Pfizer-BioNTech (Comirnaty Original/Omicron BA.1) и Moderna (Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1), които са насочени срещу идентифицирания в гр. Ухан в края на 2019 г. нов коронавирус (оригиналният или изходният вирус) и подварианта на Омикрон ВА.1.
Прилагането им в България започва от 12.09.2022 г.
На 31 август 2022 г. FDA предостави разрешение за спешна употреба на актуализираните бустерни ваксини на Moderna и Pfizer-BioNTech, които са насочени към подвариантите на Омикрон BA.4/BA.5.
Какво съдържат новите ваксини?
Новите ваксини са двувалентни, защото осигуряват защита срещу изходния вариант на SARS-CoV-2, който беше идентифициран в град Ухан в края на 2019 г. и варианта Омикрон.
Половината от влизащата в състава им РНК си е „старата“ РНК, която се съдържа и в сегашните ваксини (да ги наречем оригиналните ваксини). Другата половина е РНК, кодираща S-белтъка на подварианта ВА.1 (ваксината, която се прилага у нас в момента) или BA.4 / BA.5 (разрешената за приложение в САЩ).
За кои хора са подходящи новите ваксини?
Актуализираната ваксина срещу ВА.1 се прилага при хора на и над 12 години, които са напълно ваксинирани срещу COVID-19 – т.е. тези, на които е направена първоначална имунизация (независимо с коя ваксина) и хората, които имат първоначална имунизация плюс една или две допълнителни дози.
Актуализираната ваксина може да бъде поставена поне 3 месеца след последната доза ваксина срещу COVID-19 . Това е особено важно за уязвимите групи хора - над 65 години, със съпътстващи заболявания или имунни дефицити, а също и за медицинските специалисти и работещите в домове за социални и здравни грижи.
За значението й говори публикация в „The British Мedical Journal“ от 02.09.2022 г., според която, ако пускането на актуализираните бустерни ваксини в САЩ се забави до ноември тази година, това ще доведе до още 9700 смъртни случая и 137 000 повече хоспитализации.
Защо новите ваксини се прилагат само като бустерни дози?
Причината е, че както „старата“, така и „новата“ РНК в актуализираните ваксини са в два пъти по-ниска доза, в сравнение с тази в оригиналните ваксини срещу COVID-19. Целта на новите ваксини е да опреснят и разширят имунитета срещу SARS-CoV-2 на хора, които вече са ваксинирани.
Какво знаем за ефикасността на ваксините и нежеланите им странични ефекти?
Преформулираните ваксини не е необходимо да бъдат подлагани на нови клинични изпитвания, освен ако производителите не променят значително начина, по който те се изработват.
Едно от предимствата на РНК технологията е, че позволява лесно преформулиране на ваксините. Въпреки това обаче, и двете компании - Pfizer-BioNTech и Moderna, са провели клинични проучвания при ваксините срещу ВА.1, а тези при ваксините срещу ВА4/ВА.5 (които бяха създадени по-късно) започват до края на месец септември 2022 г.
Причините за това са следните: данните от клиничните проучвания са необходими за пълното одобрение на ваксините, както и за подпомагане на разработването на бъдещи актуализации.
>>>В САЩ одобриха модификацията на бустерните дози срещу COVID-19
При противогрипните ваксини разполагаме с десетилетия опит, показал, че независимо от промяната на вариантите на вируса, актуализираните ваксини продължават да се държат като цяло по същия начин. При ваксината срещу COVID-19 това е първата, но едва ли последната актуализация. Не на последно място, провеждането на клинични проучвания повишава доверието и чувството за сигурност на хората.
Клиничните проучвания проведени от Pfizer/BioNTech включват 1800 души на възраст над 55 години и над 600 души между 18 и 55 години, а на Moderna - повече от 800 доброволци на възраст 18 и повече години. Когато на човек бъде поставена една от тези ваксини, някои от неговите клетки ще „прочетат инструкциите“ на иРНК и временно ще произведат S-белтъка, който изгражда шипчетата от повърхността на вируса. След това имунната система на човека ще разпознае тези структури като чужди и ще активира защитни механизми – образуване на антитела и Т клетки срещу тях.
Резултатите от клиничните изпитвания на Pfizer-BioNTech и Moderna показаха, че нежеланите странични ефекти на бивалентните ваксини срещу изходния вирус и ВА.1 са подобни на тези при оригиналните ваксини - включително болезненост на мястото на инжектиране и умора. Те стимулират силно производството на неутрализиращи антитела срещу изходния вариант на SARS-CoV-2 и подварианта ВА.1 на Омикрон, но и (макар и в по-слаба степен) срещу BA.4 и BA.5.
При проведените клинични изпитвания е измерено нивото на неутрализиращите антителата в серума на ваксинираните доброволци, но не и ефикасността на ваксината срещу инфекция или тежко заболяване. Проведените при оригиналните ваксини клинични проучвания, които включват произволно разпределени десетки хиляди хора, получили ваксина или плацебо и след това проследяване на тези лица, за да се види кой се е заразил, през 2022 г. вече не са практични, възможни или етични. Достатъчно е да споменем, че поради високите нива на имунитет от предишна ваксинация и/или инфекция със SARS-CoV-2 би било невъзможно за компаниите да тестват новите ваксини при толкова голям брой хора, при колкото това е направено с оригиналните ваксини.
>>>FDA препоръчва промяна в състава на ваксините срещу COVID-19
За ваксините срещу BA.4/BA.5 към момента компаниите са предоставили данни от проучвания при лабораторни животни (мишки). В сравнение с мишките, които са получили оригиналната ваксина като бустер (трета доза), животните получили ваксината срещу BA.4/BA.5 показват повишен имунен отговор към всички тествани варианти на Omicron: BA.1, BA.2, BA.2.12.1, BA.4 и BA.5. Предстои получаването на данни и от клинични проучвания.
След като първоначалният вариант на SARS-CoV-2, който беше идентифициран в гр. Ухан, вече не се среща, защо актуализираните ваксини продължават да съдържат РНК за неговия повърхностен белтък?
SARS-CoV-2 продължава да се разпространява. Това означава, че промените в него не спират, тъй като мутации във вирусите възникват по време на размножаването им в клетките на заразените гостоприемници. Няма как да знаем как ще продължи еволюцията на този коронавирус, но учените внимателно следят развитието му.
Не е изключено следващият вариант да е по-близък до оригиналния вариант на вируса, открит в Китай, отколкото до Омикрон. Според някои специалисти, след срещата ни с бързо разпространяващите се представители на фамилията Омикрон – ВА.1, ВА.2, ВА4/ВА.5, вероятността следващият наложил се вариант да е доста различен от тях не е никак малка. Затова е важно да бъде осигурен по-широк спектър на защита.
ВА.1. също вече не циркулира. Каква защита ни дава актуализираната ваксина срещу него?
Анализирани са данни от осем клинични проучвания, които сравняват ефекта на ваксини, базирани на оригиналния S-белтък с формулировки, насочени към вариантите Бета, Делта и Омикрон BA.1. Те измерват способността на серума на участниците да неутрализира различни варианти на SARS-CoV-2 в лабораторни условия.
Резултатите показват, че голямата полза идва от прилагането на каквато и да е допълнителна (бустерна) доза ваксина. Допълнителната доза ваксина, кодираща S-белтъка на изходния вирус, води до 11-кратно увеличение на неутрализиращите антитела срещу всички изследвани варианти.
Получателите на актуализирани ваксини са имали средно 1,5 пъти по-високи нива на антитела от тези, които са получени с оригиналните ваксини. Казано с други думи, дори ако ваксината не съвпада с циркулиращия вариант, полза все още има.
В популация, където половината от хората вече са защитени срещу симптоматична инфекция със SARS-CoV-2 чрез предишна ваксинация или инфекция, актуализирана бустерна ваксина повишава защитата до 90%, в сравнение с 86%, осигурени от допълнителна доза от оригиналната ваксина.
За защита срещу тежки заболявания обаче разликата в защитата е по-малка от 1% (повишението е от 98% на 98.9%).
На пръв поглед това не е много, но при голямо население и ограничен брой болнични легла, може да има значение.
Освен това, разширеният имунитет, който актуализираните ваксини са в състояние да осигурят, ще се „изплати“, при евентуална поява на нови варианти.
Хората не бива да мислят, че актуализираните ваксини са много по-ефективни от съществуващите оригинални ваксини, тъй като това може да ги изложи на по-големи рискове от инфекция.
Може ли ваксината срещу COVID-19 да се приложи заедно с противогрипна ваксина
Да, двете ваксини може да се поставят дори в един и същи ден.
- Nature 609, 232-233 (2022) New Omicron-specific vaccines offer similar protection to existing boosters, doi: https://doi.org/10.1038/d41586-022-02806-5, 01 September 2022
- Dyer O. US and Canada to roll out the first omicron specific boosters within days BMJ 2022; 378 :o2144 doi:10.1136/bmj.o2144
- https://www.ema.europa.eu/en/news/first-adapted-covid-19-booster-vaccines-recommended-approval-eu
- https://www.cnbc.com/2022/08/31/fda-authorizes-covid-booster-shots-that-target-omicron-bapoint5-variant-.html
- https://www.ema.europa.eu/en/documents/public-statement/ecdc-ema-statement-booster-vaccination-omicron-adapted-bivalent-covid-19-vaccines_-0.pdf
Продукти свързани с ПУБЛИКАЦИЯТА
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
ПУБЛИКАЦИЯТА е свързана към
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
Коментари към Актуализираните ваксини срещу COVID-19