FDA препоръчва промяна в състава на ваксините срещу COVID-19
Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ (FDA) ще посъветва производителите да добавят към ваксините срещу COVID-19 компонент, който да осигурява защита срещу подвариантите на Омикрон ВА.4 и ВА.5. По този начин наесен ще бъде създаден двувалентен бустер.
„Посъветвахме производителите, които искат да подобрят своите ваксини срещу COVID-19, да разработят модифицирани препарати, които да включват протеинов компонент, осигуряващ защита срещу ВА.4 и ВА.5, за да създадат двукомпонентен (бивалентен) бустер, който потенциално да бъде използван през есента.“, казва в изявление д-р Питър Маркс, директор на Центъра за оценка и изследване на биологични продукти към FDA.
Нужда от промяна в състава на ваксините срещу COVID-19
Консултативният комитет по ваксините и свързаните с тях биологични продукти гласува в подкрепа на препоръката за включване на специфичен компонент към ваксините срещу COVID-19. Членовете на комитета смятат, че модифицираната ваксина ще предложи по-широка защита, която да съответства на щамовете на коронавируса, които се разпространяват в момента, а именно двата подварианта на Омикрон ВА.4 и ВА.5.
Ефективността на неутрализиращите антитела, придобити след ваксинация или предишна инфекция, е няколко пъти по-ниска срещу тези подварианти в сравнение с оригиналния щам на коронавируса, сочат скорошни проучвания. Това означава, че докато настоящите ваксини още осигуряват значителна защита срещу тежко заболяване, тези подварианти вероятно биха могли да доведат до нови вълни от инфекции.
>>> България премина в жълтата COVID зона
За да се определи обаче кой се нуждае от допълнителна бустерна доза и какъв ще бъде нейния състав, ще се проведе експертна среща.
Необходимост от ежегодно поставяне на ваксина
От FDA са на мнение, че най-вероятно всяка година ще е необходимо да се поставят ваксини срещу COVID-19 и грип през есенния сезон. Определянето на състава на ваксините обаче е трудна задача, защото както предполага д-р Арнолд Монто, изпълняващ длъжността председател на Комитета на независимите съветници по ваксините, SARS-CoV-2 е вирус, който се променя бързо и поставя учени в неведение.
„Наблюдаването на старите щамове не ни помага при новите варианти на този вирус, който обърква много от нас и прави прогнозите почни невъзможни.“, добавя Монто.
FDA определя следващата година като преходен период. От Агенцията не съветват да се променя формулата на основната ваксина за хората, които все още не са ваксинирани срещу COVID-19. Новата формула ще бъде използвана като бустерна доза, която ще започне да се поставя през тази есен.
Производителите на ваксини вече са тествали нови версии на своите ваксини и са представили данните на среща на независимите съветници.
Подобрени версии на ваксините срещу COVID-19
Moderna представи подробности за своя кандидат за двувалентна бустерна ваксина, която съдържа компоненти както на оригиналния щам, така и на Омикрон. Въпреки че не е специално проектирана срещу ВА.4 и ВА.5, компанията заявява, че техният бустер, известен като mRNA-1273.214, демонстрира „мощен отговор на неутрализиращи антитела“ срещу тези подварианти.
Pfizer/BioNTech също са предоставили данни на комисията, които показват, че техните бустери, насочени срещу Омикрон, показват значително по-висок имунен отговор от сегашната ваксина срещу COVID-19. Предварителните лабораторни изследвания показват, че ваксините са способни да неутрализират ВА.4 и ВА.5.
>>> Седем случая на подварианта ВА.5 на Омикрон са потвърдени у нас
Друг производител на ваксини, Novavax, има подкрепата на комисията за разрешение за спешна употреба в Съединените щати, но FDA не е одобрила все още тяхната ваксина. Novavax също разработва актуализирани версиите на своята ваксина срещу COVID-19, както и комбинирана ваксина срещу SARS-CoV-2 и грип.
Според Световната здравна организация бъдещата стратегия за ваксинация трябва да се основава на ваксини, които предлагат възможно най-широка защита, вместо такива, които са разработени за оригиналния щам, който вече не се разпространява.
FDA recommends changing composition of Covid-19 vaccines for use this fall: https://edition.cnn.com/2022/06/30/health/fda-recommends-omicron-ba-4-5-covid-19/index
- В Съединените щати одобриха трета доза от ваксината на „Pfizer” за хора над 65-годишна възраст
- Ваксината на „Pfizer” показва 88% ефективност срещу варианта „Делта“ при поставени две дози
- Ваксината на „AstraZeneca“ със 70% средна ефективност срещу COVID-19
- Ако богатите страни не дарят част от своите ваксини срещу COVID-19, пандемията ще продължи с години
НОВИНАТА е свързана към
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
- В САЩ разрешиха бустерна доза от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer за деца от 5 до 11 години
- Ваксинацията срещу COVID-19 – тука има, тука няма
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- 196 новозаразени с COVID-19 на 21 юли 2020-а
- Ваксината срещу коронавирус на „Janssen“ получи разрешение за употреба в ЕС от Европейската агенция по лекарствата
- Омикрон и Делта са двойна заплаха, която увеличава рекордно броя на заразените, алармира СЗО
Коментари към FDA препоръчва промяна в състава на ваксините срещу COVID-19