Резултатите от изпитванията на ваксините срещу COVID-19 и тревогите на учените
През октомври предстои да разберем резултатите от изпитванията на няколко ваксини срещу коронавирус. Резултати, които могат да променят коренно ситуацията. Но очакването носи със себе си и известна тревога относно безопасността на крайния продукт, ефикасността на ваксината и дали одобрението й да бъде пуснато на пазара няма да бъде повлияно от нечие политическо решение.
Преди две седмици бяха възобновени тестовете на ваксината, разработена от екип на университета в Оксфорд и фармацевтичната компания „AstraZeneca“, след като в продължение на 6 дни работата им беше преустановена поради усложнения при един от доброволците. Изпитванията на същата ваксина бяха спрени и в Южна Африка и Бразилия, след което отново бяха подновени. Само в САЩ работата на учените е все още в режим на изчакване, тъй като Агенцията за контрол на храните и лекарствата не е дала своето разрешение.
До момента спонсорите на клиничните изпитвания са лаконични по отношение спирането и възобновяването работата на екипите. Някои учени предупреждават, че липсата на прозрачност може сериозно да разруши общественото доверие в самата ваксина.
Кой първи ще получи ваксина срещу COVID-19? Има известна яснота какъв е планът за разпределение
Във въздуха витаят страхове, че политиката може да се намеси и да ускори процеса по одобрение на дадена ваксина, в случай на спешност, без да има достатъчно солидни доказателства за нейната безопасност. Американският президент Доналд Тръмп заяви, че очаква тя да бъде одобрена преди президентските избори през ноември 2020-а.
За да успокоят разтревожените граждани, трите водещи компании, чиито ваксини срещу коронавирус са във фаза III на изпитванията – „AstraZeneca“, „Pfizer“ и „Moderna“ публикуваха миналата седмица документи, описващи как точно се провеждат те.
Протоколите включват изисквания и критерии за безопасност, метод за оценяване на успеваемостта и детайли, които до този момент не са оповестявани публично, като например кога могат да се очакват предварителните резултати от ваксината.
И не на последно място, в документите се описва процедурата за спиране на изпитванията, при спешна необходимост от нейното одобрение и пускането й на пазара.
Какво тревожи учените?
Безопасност и прозрачност
В началото, когато в медиите се завъртя новината, че изпитването на Оксфордската ваксина се спира, считано от 06.09.2020 г., поради усложнение при един от доброволците, експертите не обърнаха особено внимание. При доброволците, подложили се на ваксина, често се наблюдават странични реакции, които нямат връзка с провежданото лечение.
Все още част от учените са на мнение, че точно такъв е случаят и с доброволеца на „AstraZeneca“, тъй като британските власти много скоро след това позволиха изпитванията да бъдат възобновени. Според някои медии участникът е развил трансверзален миелит – възпаление на гръбначния стълб. Екипът на „AstraZeneca“ и университета в Оксфорд, както и спонсорът на клиничните тествания не излязоха официално с информация за състоянието на доброволеца.
Оценка на безопасност на ваксината срещу коронавирус
Някои представители на научните среди критикуват компаниите за липсата на информация, особено след като стана ясно, че изпитванията се спират за втори път поради нежелана странична реакция. В информационните листи, раздадени на участниците през месец юли, се споменава, че тестовете са спирани веднъж, когато доброволец развива симптоми на трансверзален миелит. От „AstraZeneca“ твърдят, че по-късно същият е диагностициран с множествена склероза, а независими експерти съобщиха, че състоянието му не е предизвикано от поставената ваксина. До момента нито фармацевтичната компания, нито учените от Оксфорд са уточнили дали двамата доброволци с усложнения са лекувани с реална ваксина или плацебо.
„Ако се окаже, че на фона на малкия брой ваксинирани, и двамата са развили трансверзален миелит, то ситуацията наистина е сериозна“, признава Райна Макинтайър, епидемиолог от университета на Нови Южен Уелс в Сидни, Австралия. Тя смята, че ако се появи трети подобен случай, компанията може да не успее да се възстанови и да завърши изпитванията.
Според Макинтайър вирусните инфекции могат да бъдат резултат и от трансверзалния миелит, и от множествената склероза. Има случаи на трансверзален миелит сред пациенти с COVID-19. Преди да заявят с категоричност, че между ваксината и получените усложнения има връзка, учените трябва да извършат статистически анализ за сравнение на броя заболели сред участниците, получили ваксина, и броя заболели сред лекуваните с плацебо. Тя смята, че вероятно в момента Американската агенция за контрол на храните и лекарствата изчислява точно това съотношение, преди да обяви дали ще бъдат възобновени изпитванията на територията на САЩ.
Хилда Бастиан изучава доказателствена медицина в университета „Bond“, Австралия. Според нея информацията относно преустановяването и последвалото възобновяване на изпитванията трябва да бъде навременна и по-подробна. Липсата на прозрачност от страна на спонсорите е тревожна и би могла да накара част от доброволците да размислят. Още по-тревожно би било, ако обществото загуби доверието си във ваксината и много хора откажат да се ваксинират. Те трябва да вярват в действието и безопасността на крайния продукт.
От „AstraZeneca“ и Оксфордския университет отказват да дадат повече подробности. Изпълнителният директор на „AstraZeneca“ Паскал Сориот обяви по време на дискусия на Световния икономически форум, провел се на 24.09.2020 г., че компанията спазва препоръката по време на клинични изпитвания да не се разкрива информация за участниците в тях.
Сориот поясни, че компаниите обсъждат степента на прозрачност, която биха могли да предложат, без да се нарушава правото за неприкосновеност на доброволците.
Ролята на политиците
Доверието на обществото във ваксините срещу коронавирус вече е подкопано. Особено в САЩ, където Тръмп често споменава сформираната от неговото правителство група за ускоряване разработването и одобрението на ваксина, наречена „Operation Warp Speed“. На 17.09.2020 г. учени от изследователския център „Pew Research“ във Вашингтон, разкриват, че по данни от проведени анкети сред гражданите ръстът на американците, които биха желали да се ваксинират е спаднал значително – от 72% през май до 51% през септември. 3/4 от анкетираните през септември 2020 г. са на мнение, че страната ще одобри ваксина, преди да е доказана нейната безопасност и ефикасност.
Тук не става въпрос за добре познатите на всички антиваксъри, защото дори сред учените, участвали в разработването и тестването на ваксините, има такива, които подозират, че процесът на одобрение може да бъде значително ускорен. Те са разтревожени, че одобрението няма да бъде обосновано с научни, а с политически доводи.
Кърт Вийле, директор по моделиране и симулации към консултантската компания “ Berry Consultants“, Кентъки, която съветва екипите по отношение процедурите на клиничните изпитвания, заяви, че няма да постави никоя от ваксините на детето си, ако първо не е разгледал документацията за безопасност.
Споразумения за разпределението на ваксината
„Липсата на доверие не е проблем само в САЩ. На стария континент текат преговори при затворени врата, които подклаждат още повече напрежението“, смята Янис Нацис, мениджър по политиките в Алианца за европейско обществено здраве в Брюксел. „Не искаме да разрушаваме доверието на хората във ваксините, точно обратното. Факт е обаче, че прозрачност липсва.“
За американците основното притеснение изхожда от резервния вариант на Агенцията за контрол на храните и лекарствата, който допуска ускоряване одобрението на определен лекарствен продукт, ако се налага провеждане на спешно лечение и „то може да бъде ефективно.“ Хершел Нахлис, студент по здравна политика в колежа „Dartmouth“ в Хановер, Ню Хемпшир, смята, че липсата на прозрачност и битуващата неяснота подсказват за възможна политическа намеса.
Другите две прилагани форми на лечение – лекарството против малария хидроксихлорокин и вливанията на кръвна плазма с антитела от вече прекарали вируса хора, също се свързваха с възможна политическа намеса. Президентът Тръмп заяви своята подкрепа и за двете алтернативи, без да е използван златният стандарт за провеждане на клинични изпитвания – тестове, при които нито организаторът, нито доброволецът знаят кой получава истинското лекарство и кой – плацебо.
Хидроксихлорокинът отпадна, след като стана ясно, че не дава резултати при пациенти, настанени в болница с COVID-19.
Методът с вливанията на кръвна плазма от вече излекувани пациенти бе обявен само ден преди важен конгрес на политическата партия на Тръмп.
Когато протоколите от клиничните изпитвания на трите водещи компании станаха достъпни, експерти побързаха да проверят всички детайли и не откриха нищо тревожно.
Последните могат да станат първи
Дейвид Бенкисър, биостатистик от университета „Emory“ в Атланта, Джорджия, открива друг притеснителен аспект. Според процедурите на „Pfizer“ външните експерти, които отговарят за безопасността на ваксината, имат правото да разглеждат временните резултати по-често, отколкото при другите две водещи компании. Това означава, че ранни анализи могат да се извършат, след като броят на инфектираните достигне 32, без значение дали са от групата на получилите истинското лекарство или плацебото. Тази норма може да бъде достигната не по-рано от 3 месеца от началото на изпитванията, което беше през юли. По изчисления това ще се случи точно преди изборите в САЩ.
Ако ранният анализ на резултатите докаже, че ваксината е достатъчно ефикасна, за да намали броя на инфектираните хора в такава ограничена група от хора, изпитанията могат да бъдат преустановени и компанията да кандидатства пред Агенцията за контрол на храните и лекарствата за одобрение за ускоряване на процедурата. Вийле е на мнение, че дори да дава добри резултати и да отговаря на стандартите, наложени от агенцията, няма гаранция, че ваксината ще бъде също толкова ефикасна и в дългосрочен план. Той отбелязва, че за краткия срок от три месеца учените не биха могли да докажат продължителността на придобития имунитет.
От „Pfizer“ не отговориха на поставените въпроси във връзка с процедурата по изпитванията и дали предвиждат да продължат да упражняват контрол върху безопасността, ако клиничните тестове се прекратят на ранен етап.
Експертът смята, че е много важно да продължи анализът на данни за безопасност и той да бъде достъпен за обществеността, за да се разсеят всички тревоги.
Носят се слухове, че самата Агенция за контрол на храните и лекарствата недоволства от прилагането на мярката за ускоряване на изпитванията при нужда от спешно лечение в случая с ваксините срещу COVID-19. Според доклад, публикуван на 22.09.2020 г. във вестник „The Washington Post“, от агенцията ще поискат да се извършат промени, които да доближат ускорената процедура максимално близо до стандартната. От организацията отказаха коментар по случая, но Тръмп съобщи, че вероятно ще забрани извършването на подобни промени.
Възможно е съвсем скоро да се учреди външен борд, който да обсъжда публично ваксините и свързаните с тях въпроси, така че обществото да бъде информирано за случващото се.
Цели и ефикасност на ваксините
Дори регулаторните органи да одобрят ваксините на трите основни конкурента, експерти предупреждават, че тяхната ефикасност може да е далеч под очакваното от обществеността.
В протоколите и на трите фармацевтични компании „AstraZeneca“, „Pfizer“ и „Moderna“ е упоменато, че процедурите по клиничните тестове са разработени така, че да се постига намаляване броя на пациенти със симптоми на COVID-19, но не и броя на хоспитализираните, които са в по-тежко състояние и с риск за живота.
Според Макинтайър и други учени по-добра стратегия би била ваксините да се тестват за ефикасност при тежки случаи на заразени с коронавирус, които могат да завършат със смърт. „Ако дадена ваксина може да предотврати сериозни усложнения, симптомите на COVID-19 биха били сходни с тези при обикновена настинка“, твърди Макинтайър.
По време на фаза III в тестовете се включват десетки хиляди доброволци. Според Томас Лъмли, биостатистик от университета в Оукланд, Нова Зеландия, ако целта на компаниите е да намалят броя на тежките случаи, ще са нужни много повече участници, както и повече време. Той твърди, че фармацевтичните гиганти са избрали да тръгнат по средния път – да установят дали ваксините им предпазват от заразяване с коронавирус и да проверят дали предпазват от сериозни усложнения.
Целта на компаниите е да предпазят поне 50% от ваксинираните от COVID-19, каквато е и дефиницията за ефикасно лекарство според Агенцията за контрол на храните и лекарствата. Все пак те се надяват да постигнат по-висока ефикасност, от порядъка на 60% и дори повече.
Томас Лъмли е скептичен по отношение на стадния имунитет, тъй като смята, че дори 60% не биха били достатъчни, за да бъде придобит. Нужно е ваксината да докаже своята ефикасност при поне 80% от ваксинираните, за да се спре разпространението на коронавируса. Не бива да се подценява и фактът, че не всеки човек ще получи ваксина.
Все пак Лъмли не отхвърля изцяло ваксините и заявява: „Ваксинирането на голяма част от населението при спазване на останалите мерки за безопасност като носене на маски и проследяване на контактните лица, ще донесе успех. Дори ваксина с относителна степен на ефикасност би помогнала на много хора.“
- Да се научим на ваксини – учителите и ваксините заедно в час
- САЩ очакват старт на ваксинациите срещу коронавирус през декември 2020-а
- Създателят на ваксината Pfizer-BioNTech: животът ще се нормализира през зимата на 2021
- Водеща на новини получава първа доза от Moderna - ваксината за коронавирус, достигнала заветната трета фаза
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
Коментари към Резултатите от изпитванията на ваксините срещу COVID-19 и тревогите на учените