Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора

Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора

от 10 ное 2021г.
Редактор: Вероника Събова
Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Две седмици след поставяне на втората доза ваксина срещу COVID-19 защитата е най-висока. В този момент се водим напълно ваксинирани. Ако обаче се разболеем от COVID-19 след завършване на имунизационния цикъл, тогава става въпрос за пробивна инфекция. Най-общо казано, пробивните инфекции са подобни на обикновените инфекции с коронавирус при неваксинирани хора – но има някои разлики. Ето за какво да внимавате, ако сте получили две дози ваксина.

Според проучване на признаците на COVID-19 петте най-чести симптома на пробивна инфекция са главоболие, хрема, кихане, възпалено гърло и загуба на обоняние. Някои от тях съвпадат с обичайните симптоми при неваксинирани хора – главоболие, възпалено гърло и хрема.

Другите два признака, които се срещат най-често при лицата, които не са ваксинирани, са висока температура и упорита кашлица. Тези два „класически“ симптома на COVID-19 са много по-рядко срещани при лицата със завършен имунизационен цикъл. Скорошно проучване установява, че при хората с пробивни инфекции вероятността от треска е с 58% по-ниска в сравнение с неваксинираните.

Рискът от хоспитализация при ваксинираните хора, инфектирани с коронавирус, е значително по-нисък. Също така е възможно да имат по-малко симптоми през началните етапи на заболяването и е по-малко вероятно да развият продължителен COVID-19.

Причините, поради които заболяването е по-леко при ваксинираните хора, може да се дължат на факта, че ваксините, дори и да не успеят да блокират инфекцията, намаляват вирусните частици в организма. Това твърдение обаче все още предстои да бъде потвърдено.

Кои фактори повишават риска от пробивна инфекция?

Изследвания в Обединеното кралство установяват, че 0,2% от населението – или един човек на всеки 500 – се заразява с коронавирус, след като е напълно ваксиниран. Но не всички са изложени на еднакъв риск. Изглежда, че четири фактора оказват влияние върху защитата срещу COVID-19 след ваксинация.

1. Тип ваксина

Първият фактор е конкретният тип ваксина, който човек е получил, и относителното намаляване на риска, което предлага всеки отделен препарат. Относителното намаляване на риска е мярка за това доколко една ваксина намалява вероятността от COVID-19 при ваксинирани лица в сравнение с неваксинирани.

Клиничните изпитвания установяват, че ваксината на „Moderna“ намалява риска от симптоматичен COVID-19 с 94%, а препаратът на „Pfizer“ с 95%. Ваксините на „Johnson & Johnson“ и „AstraZeneca“ са по-малко ефективни, понижавайки този риск съответно с 66% и 70% (въпреки че защитата, предлагана от препарата на „AstraZeneca“, изглежда нараства до 81%, ако интервалът между двете дози е по-дълъг).

2. Време след ваксинация

Ваксинация срещу коронавирус

Споменатите цифри не представят пълната картина. Става все по-очевидно, че времето след ваксинацията също е важно и е една от причините, поради които дебатът относно поставянето бустерни дози се засилва.

Ранните изследвания, които все още са в препринт (предварително научно издание), предполагат, че защитата на ваксината на „Pfizer“ намалява постепенно през шестте месеца след ваксинацията. Друга предпубликация от Израел също допуска, че това твърдение е вярно. Твърде рано е обаче да се знае със сигурност какво се случва с ефективността на ваксината с двудозов режим след половин година, но е вероятно тя да намалее допълнително.

3. Вирусни варианти

Друг важен фактор е вариантът на вируса, с който се сблъсква човек. Горепосочената ефективност на различните ваксини е изчислена до голяма степен чрез тестването им върху оригиналния вариант на коронавирус.

Когато става дума за варианта „Алфа“, данните на „Public Health England“ показват, че две дози от ваксината на „Pfizer“ намаляват риска от симптоматично протичане на COVID-19 с 93%. Срещу варианта „Делта“ защитата пада още повече – 88%. Ефективността на ваксината на „AstraZeneca“ също се влияе от различните варианти на вируса.

Проучването на признаците на COVID-19 подкрепя гореспоменатата информация. Данните от изследването показват, че в рамките на две до четири седмици след получаване на втората доза от ваксината на „Pfizer“, рискът от симптоматично протичане на COVID-19 е с 87% по-малък при среща с варианта „Делта“. След четири до пет месеца тази цифра спада до 77%.

4. Имунна система

Важно е да се знае, че горните цифри се отнасят до средното понижаване на риска сред населението. Собственият риск зависи от нивата на имунитет и други специфични за човека фактори, като например до каква степен дадено лице е изложено на вируса.

Способността на имунната система обикновено намалява с възрастта. Дългосрочните медицински състояния също могат да нарушат отговора към ваксините. Поради това възрастните хора и лицата с компрометирана имунна система е вероятно да имат по-ниски нива на защитата срещу COVID-19, индуцирана от ваксините.

Важно е да се отбележи, че представителите на най-уязвимите групи са сред първите ваксинирани срещу коронавирус, което означава, че при тях рискът от инфекция поради намаляване на защитата е по-висок.

Трябва ли да се притесняваме?

Ваксините все още значително намаляват шансовете от заразяване с коронавирус. Също така в още по-голяма степен предпазват от хоспитализация и смърт.

Това обаче е свързано с появата на пробивни инфекции. Притеснението в случая е, че техният брой може да се увеличи, ако защитата от ваксините, както се предполага, спадне с течение на времето. Във връзка с това правителството на Обединеното кралство планира поставянето на бустерни дози на най-уязвимите, като в същото време обмисля по-широкото им прилагане. Други държави, включително Франция и Германия, вече планират да предложат бустери на групи, за които се смята, че са изложени на по-висок риск от COVID-19.

Дори и да бъдат въведени бустерните дози, това не трябва да навежда на мисълта, че ваксините не са ефективни. В момента обаче от съществено значение е държавите са насърчават ваксинацията на всички хора, отговарящи на условията, които все още не са ваксинирани.

Източник:

Four factors that increase the risk of vaccinated people getting COVID: https://theconversation.com/four-factors-that-increase-the-risk-of-vaccinated-people-getting-covid

Още по темата:
  • Свързана ли е появата на нови варианти на SARS-CoV-2 с ниския ваксинационен обхват Свързана ли е появата на нови варианти на SARS-CoV-2 с ниския ваксинационен обхват
  • По-силен имунен отговор от ваксини, поставени на една и съща ръка По-силен имунен отговор от ваксини, поставени на една и съща ръка
  • Голяма част от децата на възраст между 15 и 19 години в Швеция желаят да се ваксинират срещу COVID-19 Голяма част от децата на възраст между 15 и 19 години в Швеция желаят да се ваксинират срещу COVID-19
  • Акушер-гинеколози препоръчват бременните жени да се ваксинират срещу COVID-19 Акушер-гинеколози препоръчват бременните жени да се ваксинират срещу COVID-19
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
490.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W

Безплатна доставка за България!
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
1090.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W

Безплатна доставка за България!
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
15.00лв.

ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
12.00лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
17.00лв.

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH
10.50лв.

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH

Коментари към Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 14:17
    Коментирайте "Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Зеленият сертификат отпада от 20 март 2022 г., обяви премиерът Кирил Петков
  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Няма причина пациентите с ревматични заболявания да не се ваксинират срещу COVID-19
  • Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
  • Армия в бяло - Крадец на препитание - д-р Чавдар Попов, САЩ
  • Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
  • По-силен имунен отговор от ваксини, поставени на една и съща ръка
  • Новият коронавирус активира антитела от стари коронавирусни инфекции
  • Истини и митове за здравеопазването в Куба
  • Предпазва ли витамин D от COVID-19
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Може ли да се пие Респивакс след ваксина срещу COVID-19

преди 1433 дни, 5 часа и 23 мин.

Как да принтирам цифровия зелен сертификат за COVID ваксина

преди 1467 дни, 19 часа и 38 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 2 часа и 18 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 22 часа и 28 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 15 часа и 9 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 22 часа
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Пандемията от COVID-19 - най-голямото предизвикателство след Втората световна война Пандемията от COVID-19 - най-голямото предизвикателство след Втората световна война

Пандемията от COVID-19 - най-голямото предизвикателство след Втората световна война

от 11 сеп 2024г. Прочети повече
Коронавирус COVID-19 Коронавирус COVID-19

Коронавирус COVID-19

от 05 юли 2024г. Прочети повече
B97.2 Коронавирус като причина за болести, класифицирани другаде B97.2 Коронавирус като причина за болести, класифицирани другаде

B97.2 Коронавирус като причина за болести, класифицирани другаде

от 27 яну 2023г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НОЩНА СМЯНА - АЛЕКС ФИНЛИ - СИЕЛА

ЛЮКСЕОЛ СУХО МАСЛО ЗА КОСА И ТЯЛО 100 мл

НОСИТЕЛ НА СЛЪНЦЕТО - ХАНА КЕЙНЪР - СИЕЛА

ЛЮКСЕОЛ БИЛКОВ ЧАЙ ЗА РАСТЕЖ НА КОСАТА филтърни пакетчета * 30

ЛЮДОВИКО-ИМПЕРАТОРЪТ НА БЪЛГАРИЯ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50

РУПАФИН таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:45:22

МИЛГАММА N капсули * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:45:06

ПРЕСТАРИУМ таблетки 5 мг * 28

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:44:45
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival