Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Знаете ли, че... Свързана ли е появата на нови варианти на SARS-CoV-2 с ниския ваксинационен обхват

Свързана ли е появата на нови варианти на SARS-CoV-2 с ниския ваксинационен обхват

от 02 дек 2021г.
Редактор: Вероника Събова
Свързана ли е появата на нови варианти на SARS-CoV-2 с ниския ваксинационен обхват - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Новият вариант на SARS-CoV-2 „Омикрон“ възобнови глобалните дискусии за ваксинацията срещу COVID-19, вирусните мутации и имунитета срещу новите щамове. Някои експерти предполагат, че появата на нов щам може да е резултат от ниските нива на ваксинационен обхват в по-слабо развитите страни.

Как се появяват нови варианти на коронавируса? Каква роля играе ваксинацията? Връзката все още е неясно, но ето какво знаем досега.

Вирусите мутират естествено

Вирусът е най-простата форма на живот и по същество съдържа два основни елемента – план за възпроизвеждане (ДНК или РНК) и протеини, които позволяват на вируса да влезе в клетките и да започне да се размножава.

Докато са необходими само няколко вирусни частици от SARS-CoV-2, за да предизвикат инфекция, репликацията на вируса е белите дробове е експлозивна. В крайна сметка се произвеждат милиони вирусни частици, някои от които се прехвърлят на друг гостоприемник при издишване.

Важно е обаче да се спомене, че процесът на дублиране на вирусната РНК е несъвършен. В крайна сметка се натрупват грешки, което води до появата на нови вирусни варианти.

Защо някои от новите варианти са по-заразни?

Варианти на коронавирус

Когато вирусите се предават от един човек на друг, някои от новопоявилите се варианти се оказват по-заразни. В такива случаи е по-вероятно по-инфекциозните варианти да се превърнат в основен вирус, репликиращ се в популацията.

В хода на пандемията от COVID-19 това се наблюдава няколко пъти. Оригиналният вирус SARS-CoV-2, открит в Ухан през 2019 г., бе е напълно изместен от варианта „Алфа“, а той пък от „Делта“.

Всеки път, когато някой човек се зарази с SARS-CoV-2, има вероятност вирусът да генерира по-заразен вариант, който след това да се разпространи сред населението.

Ефективни ли са ваксините при промяна на вируса?

Настоящите ваксини срещу COVID-19 все още са с висока ефективност срещу вариантите на SARS-CoV-2, включително и „Делта“. Това е така, защото ваксините са насочени към целия шипов протеин, при който се наблюдават относително малко промени.

По отношение на това се съобщава, че някои варианти на SARS-CoV-2 („Бета“, „Гама“, „Ламбда“ и „Мю“) избягват имунитета, придобит след ваксинация. Това означава, че имунната система не е в състояние да разпознае вирусния вариант, както и оригиналния щам, което намалява ефективността на ваксинацията.

Въпреки това към днешна дата глобалното въздействие на щамовете, способни на „имунно бягство“, е ограничено. Например вариантът „Бета“, който е способен да избегне имунитета, не успя да измести „Делта“.

Представлява ли риск за генериране на нови варианти ниският ваксинационен обхват?

Ваксинационен обхват

Засега връзката между ваксинационния обхват и новите варианти на SARS-CoV-2 е неясна. Има два основни фактора, които биха могли да доведат до появата на нови щамове.

Първо, ниското покритие на ваксините може да увеличи риска от нови варианти, позволявайки предаването на вируса в рамките на общността. В този случай високата репликация на вируса и предаването от човек на човек предоставя много възможности на вируса да мутира.

Като алтернатива, с нарастването на нивата на ваксинация, единствените варианти, които ще могат успешно да заразяват хората, ще бъдат тези, които поне частично избягват защитата на ваксините. Този сценарий може да изисква непрекъснати усилия за глобално наблюдение и нови ваксини за поддържане на дългосрочен контрол над вируса, подобно на грипа.

Така или иначе, тъй като COVID-19 няма да изчезне, трябва да очакваме, че новите щамове ще продължат да бъдат предизвикателство. Ще ни трябва внимателно и активно управление, за да се справим с този риск.

Каква е причина за появата на варианта „Омикрон“?

Последните доклади за нов вариант на безпокойство предизвикаха глобална тревога. Открит от южноафрикански учени, „Омикрон“ има 32 промени само в шиповия протеин. Това включва мутации, които могат да избегнат имунитета. Така че съществува риск „Омикрон“ да се разпространи бързо и да намали, но не и да елиминира, ефективността на настоящите ваксини срещу COVID-19.

Някои експерти предполагат, че неравенството в предлагането на ваксини в глобален мащаб може да бъде отговорно за появата на „Омикрон“. Въпреки това множеството мутации са в съответствие с промяната на вируса за продължително време, тъй като се репликира при човек с компрометирана имунна система.

Такива силно мутирали варианти са документирани в миналото, но като цяло не са се разпространили широко.

Глобалното ваксинационно покритие срещу COVID-19 е от полза за всички

Разширяването на глобалното ваксинационно покритие чрез увеличаване на доставките, осигуряване на справедливо разпределение и борба с колебанията и дезинформацията е от решаващо значение.

Високият ваксинационен обхват ще ограничи цялостната вирусна еволюция, ще защити имунокомпрометираните хора и ще намали шансовете за разпространение на силно мутирали вируси, като всичко това може пряко или косвено да намали риска от поява на нови варианти.

Източник:

Are new COVID variants like Omicron linked to low vaccine coverage? Here’s what the science says: https://theconversation.com/are-new-covid-variants-like-omicron-linked-to-low-vaccine-coverage-heres-what-the-science-says

Още по темата:
  • Пробивните инфекции генерират „супер“ имунитет срещу COVID-19 Пробивните инфекции генерират „супер“ имунитет срещу COVID-19
  • Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
  • Рискът от пробивна инфекция с коронавирус е по-висок при възрастните хора и хронично болните Рискът от пробивна инфекция с коронавирус е по-висок при възрастните хора и хронично болните
  • Ефективност на ваксините на Pfizer, Moderna и Johnson & Johnson срещу Делта варианта Ефективност на ваксините на Pfizer, Moderna и Johnson & Johnson срещу Делта варианта
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
490.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W

Безплатна доставка за България!
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
1090.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W

Безплатна доставка за България!
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
15.00лв.

ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
12.00лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
17.00лв.

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH
10.50лв.

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH

Коментари към Свързана ли е появата на нови варианти на SARS-CoV-2 с ниския ваксинационен обхват

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Свързана ли е появата на нови варианти на SARS-CoV-2 с ниския ваксинационен обхват
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 19:09
    Коментирайте "Свързана ли е появата на нови варианти на SARS-CoV-2 с ниския ваксинационен обхват"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Знаете ли, че...
  • Зеленият сертификат отпада от 20 март 2022 г., обяви премиерът Кирил Петков
  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Няма причина пациентите с ревматични заболявания да не се ваксинират срещу COVID-19
  • Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
  • Армия в бяло - Крадец на препитание - д-р Чавдар Попов, САЩ
  • Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
  • По-силен имунен отговор от ваксини, поставени на една и съща ръка
  • Новият коронавирус активира антитела от стари коронавирусни инфекции
  • Истини и митове за здравеопазването в Куба
  • Предпазва ли витамин D от COVID-19
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Може ли да се пие Респивакс след ваксина срещу COVID-19

преди 1433 дни, 10 часа и 16 мин.

Как да принтирам цифровия зелен сертификат за COVID ваксина

преди 1468 дни, 31 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 7 часа и 10 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 7 дни, 3 часа и 20 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 20 часа и 2 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 21 дни, 2 часа и 53 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Пандемията от COVID-19 - най-голямото предизвикателство след Втората световна война Пандемията от COVID-19 - най-голямото предизвикателство след Втората световна война

Пандемията от COVID-19 - най-голямото предизвикателство след Втората световна война

от 11 сеп 2024г. Прочети повече
Коронавирус COVID-19 Коронавирус COVID-19

Коронавирус COVID-19

от 05 юли 2024г. Прочети повече
B97.2 Коронавирус като причина за болести, класифицирани другаде B97.2 Коронавирус като причина за болести, класифицирани другаде

B97.2 Коронавирус като причина за болести, класифицирани другаде

от 27 яну 2023г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival