Свързана ли е появата на нови варианти на SARS-CoV-2 с ниския ваксинационен обхват
Новият вариант на SARS-CoV-2 „Омикрон“ възобнови глобалните дискусии за ваксинацията срещу COVID-19, вирусните мутации и имунитета срещу новите щамове. Някои експерти предполагат, че появата на нов щам може да е резултат от ниските нива на ваксинационен обхват в по-слабо развитите страни.
Как се появяват нови варианти на коронавируса? Каква роля играе ваксинацията? Връзката все още е неясно, но ето какво знаем досега.
Вирусите мутират естествено
Вирусът е най-простата форма на живот и по същество съдържа два основни елемента – план за възпроизвеждане (ДНК или РНК) и протеини, които позволяват на вируса да влезе в клетките и да започне да се размножава.
Докато са необходими само няколко вирусни частици от SARS-CoV-2, за да предизвикат инфекция, репликацията на вируса е белите дробове е експлозивна. В крайна сметка се произвеждат милиони вирусни частици, някои от които се прехвърлят на друг гостоприемник при издишване.
Важно е обаче да се спомене, че процесът на дублиране на вирусната РНК е несъвършен. В крайна сметка се натрупват грешки, което води до появата на нови вирусни варианти.
Защо някои от новите варианти са по-заразни?
Когато вирусите се предават от един човек на друг, някои от новопоявилите се варианти се оказват по-заразни. В такива случаи е по-вероятно по-инфекциозните варианти да се превърнат в основен вирус, репликиращ се в популацията.
В хода на пандемията от COVID-19 това се наблюдава няколко пъти. Оригиналният вирус SARS-CoV-2, открит в Ухан през 2019 г., бе е напълно изместен от варианта „Алфа“, а той пък от „Делта“.
Всеки път, когато някой човек се зарази с SARS-CoV-2, има вероятност вирусът да генерира по-заразен вариант, който след това да се разпространи сред населението.
Ефективни ли са ваксините при промяна на вируса?
Настоящите ваксини срещу COVID-19 все още са с висока ефективност срещу вариантите на SARS-CoV-2, включително и „Делта“. Това е така, защото ваксините са насочени към целия шипов протеин, при който се наблюдават относително малко промени.
По отношение на това се съобщава, че някои варианти на SARS-CoV-2 („Бета“, „Гама“, „Ламбда“ и „Мю“) избягват имунитета, придобит след ваксинация. Това означава, че имунната система не е в състояние да разпознае вирусния вариант, както и оригиналния щам, което намалява ефективността на ваксинацията.
Въпреки това към днешна дата глобалното въздействие на щамовете, способни на „имунно бягство“, е ограничено. Например вариантът „Бета“, който е способен да избегне имунитета, не успя да измести „Делта“.
Представлява ли риск за генериране на нови варианти ниският ваксинационен обхват?
Засега връзката между ваксинационния обхват и новите варианти на SARS-CoV-2 е неясна. Има два основни фактора, които биха могли да доведат до появата на нови щамове.
Първо, ниското покритие на ваксините може да увеличи риска от нови варианти, позволявайки предаването на вируса в рамките на общността. В този случай високата репликация на вируса и предаването от човек на човек предоставя много възможности на вируса да мутира.
Като алтернатива, с нарастването на нивата на ваксинация, единствените варианти, които ще могат успешно да заразяват хората, ще бъдат тези, които поне частично избягват защитата на ваксините. Този сценарий може да изисква непрекъснати усилия за глобално наблюдение и нови ваксини за поддържане на дългосрочен контрол над вируса, подобно на грипа.
Така или иначе, тъй като COVID-19 няма да изчезне, трябва да очакваме, че новите щамове ще продължат да бъдат предизвикателство. Ще ни трябва внимателно и активно управление, за да се справим с този риск.
Каква е причина за появата на варианта „Омикрон“?
Последните доклади за нов вариант на безпокойство предизвикаха глобална тревога. Открит от южноафрикански учени, „Омикрон“ има 32 промени само в шиповия протеин. Това включва мутации, които могат да избегнат имунитета. Така че съществува риск „Омикрон“ да се разпространи бързо и да намали, но не и да елиминира, ефективността на настоящите ваксини срещу COVID-19.
Някои експерти предполагат, че неравенството в предлагането на ваксини в глобален мащаб може да бъде отговорно за появата на „Омикрон“. Въпреки това множеството мутации са в съответствие с промяната на вируса за продължително време, тъй като се репликира при човек с компрометирана имунна система.
Такива силно мутирали варианти са документирани в миналото, но като цяло не са се разпространили широко.
Глобалното ваксинационно покритие срещу COVID-19 е от полза за всички
Разширяването на глобалното ваксинационно покритие чрез увеличаване на доставките, осигуряване на справедливо разпределение и борба с колебанията и дезинформацията е от решаващо значение.
Високият ваксинационен обхват ще ограничи цялостната вирусна еволюция, ще защити имунокомпрометираните хора и ще намали шансовете за разпространение на силно мутирали вируси, като всичко това може пряко или косвено да намали риска от поява на нови варианти.
Are new COVID variants like Omicron linked to low vaccine coverage? Here’s what the science says: https://theconversation.com/are-new-covid-variants-like-omicron-linked-to-low-vaccine-coverage-heres-what-the-science-says
- Пробивните инфекции генерират „супер“ имунитет срещу COVID-19
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
- Рискът от пробивна инфекция с коронавирус е по-висок при възрастните хора и хронично болните
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
Коментари към Свързана ли е появата на нови варианти на SARS-CoV-2 с ниския ваксинационен обхват