Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Омикрон навлиза в Европа, увеличават се страните, в които новият вариант на COVID-19 е открит

Омикрон навлиза в Европа, увеличават се страните, в които новият вариант на COVID-19 е открит

от 29 ное 2021г.
Редактор: Гергана Караилиева
Омикрон навлиза в Европа, увеличават се страните, в които новият вариант на COVID-19 е открит - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Новият вариант на COVID-19 „Омикрон“ постепенно обхваща и Европейския континент. За него учените предупредиха, че може да бъде в основата на нови вълни.

Разпространението на „Омикрон“

Новият вариант на вируса на SARS-CoV-2 е установен за първи път в Ботсвана. Следват заразени с него в ЮАР, Австралия, в Европа „Омикрон“ е регистриран в Нидерландия, където от 61 души с положителни проби за COVID-19, пристигащи в страната от Южна Африка, при 13 е потвърден новият вариант. Другите държави, в които „Омикрон“ е открит, са Великобритания, Чехия, Италия, Германия. Изследват 10 съмнителни случая, открити на 28 ноември 2021 г. във Франция.

Мерките срещу разпространението на новия вариант на COVID-19

Повечето от държавите предприеха действия, с които да се противопоставят на разпространението на „Омикрон“.

Израел затвори за следващите две седмици границите си за всички чужденци. В страната отново ще бъде използвана технологията за проследяване на телефоните, чиято цел е разпространението на новия вариант да бъде ограничено.

От 30 ноември 2021 г. Япония предприема същата стъпка и влизането на чужденци в страната е забранено. Японците, които се връщат, ще бъдат подложени на карантина на специално определените за това места.

Ограничения налагат още САЩ, Великобритания, Саудитска Арабия, Катар, Кувейт, Нидерландия.

Великобритания постави в „червения списък“ общо десет държави, сред които Южна Африка, Зимбабве, Мозамбик, Ангола и Замбия. Само жители на Обединеното кралство от тези страни имат право да влизат в страната, а пристигналите в последните десет дни от тях е задължително да се самоизолират и да си направят PCR тест.

Швейцария също забрани директните полети от Южна Африка и съседни райони, ограничения има и за пътуващите от Хонконг, Белгия и Израел. Влизането от тях е разрешено единствено за швейцарци.

От 28 ноември 2021 г. българите, които се връщат у нас от Южна Африка, Лесото, Намибия, Зимбабве, Южна Африка, Ботсвана и Мозамбик ще бъдат поставяни под задължителна десетдневна карантина, задължително е и изследването с антигенен тест.

Министерството на външните работи препоръча да се избягва пътуването до южноафриканския регион.

Затварянето на границите и ограниченията за пътуване предизвика реакция от страна на Република Южна Африка, която се оплака, че бива наказвана със сериозни рестрикции, защото е открила „Омикрон“ и веднага е информирала света за съществуването му.

Президентът Сирил Рамафоса дори призова международната общност да отмени наложените забрани за пътуване до страната. Президентът на Република Южна Африка определи изолацията на страната като неоправдана научно и дискриминационна. Според него забраната за пътуване няма да помогне, а новият вариант е показал за пореден път, че неравенство в разпределението на ваксините не бива да има, а богатите държави трябва да помогнат на по-бедните в битката с COVID-19.

Като председател на Г-7 в момента Великобритания свика на днешния 29 ноември 2021 г. спешна среща на здравните министри. Сред аргументите на управляващите за нея са както установените три случая в страната на заразени с „Омикрон“, така и първоначалните сведения за новия вариант, според които той се разпространява много бързо и е напълно възможно ваксините, с които света разполага в момента, да имат по-малка ефективност при него.

И още за „Омикрон“

Учените продължава да търсят отговори на множеството въпроси, възникнали след появата на новия вариант на COVID-19.

Според здравния експерт на СЗО Мария Ван Керхове е напълно възможно „Омикрон“ да е резултат от заразен пациент с отслабен имунитет, който не е успял да се възстанови напълно и вирусът се е размножавал дълго.

Появиха се предположения, че вирусът не само се разпространява бързо, но е и по-тежък. Учените продължават с наблюдението и изследванията, за да установят по безспорен начин характеристиките на вида, но това няма как да се случи за няколко дни.

Европейският център за превенция и контрол на заболяванията предупреди, че е напълно възможно нивото на разпространението на новия вариант да бъде много високо. От своя страна СЗО го определи като особено притеснителен най-вече заради близо 30-те мутации. За сравнение „Делта“ има само две.

Общите рискове, резултат от появата на "Омикрон" са много високи, е позицията на СЗО. В изявление на Световната организация се казва, че новият вариант може да доведе до заболявания със сериозни последици, а множеството му мутации да го направят по-бързо разпространяващ се и опасен. Затова от организацията отправят призив ваксинацията на населението да се ускори. "Вероятността от потенциално допълнително разпространение на "Омикрон" на глобално ниво е висока", предупреждава СЗО.

проф. Радостина Александрова

Известната вирусоложка от БАН проф. Радостина Александрова коментира, че мутациите на „Омикрон“ (В.1.1.529) са повече от 50 и те го отличават значително от оригиналния SARS-CoV-2. От всички мутации 32 са в S-белтъка, създаващ шипчетата на повърхността на вируса, чрез които той прониква в клетката. Проф. Александрова подчертава, че информацията, с която учените разполагат към настоящия момент, е твърде оскъдна, което не позволява категорични изводи.

Междувременно епидемиологът д-р Петър Марков, преподавател в Лондонското училище по тропическа медицина заяви в интервю за Нова телевизия, че това, което учените знаят до момента е все още в сферата на хипотезите.

„Със сигурност знаем, че расте бързо броя на новозаразените както в провинциите на Южна Африка, така и в други страни, че има голям брой мутации не само в областта на шипчестия протеин, но и на други твърде необичайни места“, каза ученият.

Епидемиологът поясни, че мутациите на „Омикрон“ са свидетелство за по-бързото репликиране на вируса, тоест той има силата да заразява отново и да пробива имунните защити. И все пак, твърди д-р Марков, е вероятно новият вариант да бъде малко по-заразен, но до момента няма данни, че успява да преодолее в сериозна степен защитите от ваксината и от естествения имунитет, придобит след преболедуване от COVID-19.

На брифинг на 26 ноември 2021 г. здравният министър Стойчо Кацаров заяви, че до момента у нас не е открит „Омикрон“.

От своя страна математикът проф. Николай Витанов е убеден, че ако новият вариант не бъде установен до 6 декември 2021 г., то с него няма да има проблеми до Нова година. Проф. Витанов смята, че един от показателите за наличието на „Омикрон“ ще бъде нарастването на случаите в дадена област. Аргументите му са, че при „Делта“, който в момента се разпространява в България, случаите намаляват и е логично предположението, че местата, на които започнат да се повишават рязко ще бъде знак, че там нещо се случва. Най-вероятно той ще бъде и причината за началото на петата COVID вълна в страната.

Прогнозата на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) е, че две седмици след появата на "Омикрон" в България, той може да се превърне в доминиращ. Директорката на НЦЗПБ проф. Ива Христова е на мнение, че новият вариант може да се окаже пет пъти по-заразен от първият вариант на SARS-CoV-2.Тя подчертава, че хората, които нито са преболедували COVID-19, нито са имунизирани срещу него, ще бъдат най-уязвими. Според специалистите до десет дни ще бъде ясно дали "Омикрон" е вече в България.

На този фон е добре да припомним, че лекарката, открила първа варианта в Южна Африка коментира пред ВВС, че всички заразени прекарват заболяването леко и почти нямат симптоми.

Ваксина срещу „Омикрон“

Здравните експерти смятат, че хората, които са ваксинирани, ще бъдат защитени. Защитата ще е особено ефектива, ако имат и бустерна доза. Вариантът ще бъде по-опасен за неваксинираните.

Повечето от учените са на мнение, че няма нужда от нова ваксина специално за „Омикрон“. По-скоро настоящата трябва да бъдат променени.

ваксинация срещу COVID-19

Подобна позиция изрази ръководителят на екипа, разработил ваксината срещу COVID-19 на Astra/Zeneca. Проф. Андрю Полард смята, че тя може да бъде модифицирана по начин, който да противодейства на новия вариант. Задължително е обаче да се направят изследвания дали се налагат промени. Едва когато това бъде установено, може да се пристъпи към преработване.

За пореден път обаче учени, здравни експерти и лекари са категорични, че ваксината е един от най-сигурните начини и да се предпазим, и да намалим степента на разпространение на COVID-19 и различните му видове.

Източник:
  • https://www.mh.government.bg/
  • https://www.linternaute.com/
Още по темата:
  • Огромен интерес към ваксините срещу COVID-19 – 28 191 поставени дози на 21 октомври 2021 г. Огромен интерес към ваксините срещу COVID-19 – 28 191 поставени дози на 21 октомври 2021 г.
  • 21 септември 2021 г.: Расте броят на хоспитализираните болни от COVID-19 – 130 души за последното денонощие 21 септември 2021 г.: Расте броят на хоспитализираните болни от COVID-19 – 130 души за последното денонощие
  • 23 ноември 2021 г.: 3462 нови случая на COVID-19 и 254 починали за последното денонощие 23 ноември 2021 г.: 3462 нови случая на COVID-19 и 254 починали за последното денонощие
  • Хиляди протестираха във Франция и Гърция против задължителната имунизация срещу COVID-19 Хиляди протестираха във Франция и Гърция против задължителната имунизация срещу COVID-19
0.0/5 0 оценки

Коментари към Омикрон навлиза в Европа, увеличават се страните, в които новият вариант на COVID-19 е открит

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Омикрон навлиза в Европа, увеличават се страните, в които новият вариант на COVID-19 е открит
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 07:56
    Коментирайте "Омикрон навлиза в Европа, увеличават се страните, в които новият вариант на COVID-19 е открит"

НОВИНАТА е свързана към

  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Няма причина пациентите с ревматични заболявания да не се ваксинират срещу COVID-19
  • Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
  • Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
  • По-силен имунен отговор от ваксини, поставени на една и съща ръка
  • Ваксините срещу COVID-19 са безопасни за пациенти с множествена склероза, но терапията срещу болестта може да понижи ефективността
  • Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
  • Епидемията от COVID-19 във Франция продължава да се влошава, увеличава се броят на хоспитализираните
  • В САЩ разрешиха бустерна доза от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer за деца от 5 до 11 години
  • Ваксинацията срещу COVID-19 – тука има, тука няма
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 53 дни, 11 часа и 12 мин.

Хексахидроканабинол - HHC - Новият синтетичен канабиноид - какво трябва да знаем

преди 182 дни, 11 часа и 6 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 16 часа и 7 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 8 часа и 48 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 15 часа и 40 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 22 часа и 41 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

ЛЮКСЕОЛ ЧАЙ Ф-Р РАСТЕЖ КОСА * 30 337925

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО СУХО КОСА/ТЯЛО 100мл 335419

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival