21 септември 2021 г.: Расте броят на хоспитализираните болни от COVID-19 – 130 души за последното денонощие
Увеличение на заразените за последното денонощие отчита Националният информационен портал. 9,5% са положителните за COVID-19 проби или 2360 нови случая след направени 24 719 теста. Расте и броят на хората, които са настанени за лечение в болниците – 130 души за последните 24 часа, общият брой на хоспитализираните е 4879, от които 388 са в интензивните отделения.
COVID-19 в България
В България продължава да доминира вариантът Делта на COVID-19. Това показват анализираните на 19 септември 2021 г. 552 проби от Центъра по заразни и паразитни болести. Те са от 53 болници от 26 области в страната. Секвенирането откроява наличието на вариант Делта в 548 от пробите. В три от тях (две от Стара Загора и една от Габрово) е открит вариантът С.36.3.1., който СЗО определя като част от групата, поставена под наблюдение.
Няма област в страната без заразени. Най-голям е броят на хората с положителни проби в столицата – 486. Следват областите Пловдив – 259, Варна – 162, Стара Загора – 138, Благоевград 132 и Велико Търново – 111. Най-малко са заразените в област Смолян – 20.
Всички области в страната в момента са в червената зона. Увеличава се заболеваемостта на 14-дневна база. На 21 септември 2021 г. тя е 315 на 100 000 души.
30% от хората със симптоми за COVID-19 не се регистрират и реално не фигурират в официалната статистика, заяви пред БНР математикът проф. Николай Витанов. Според него около 2 200 000 българи имат защита срещу вируса – числото включва носителите на вируса, преболедувалите и имунизираните. Това е недостатъчно и е очевидно, че страната ни е далеч от груповия имунитет.
От областния оперативен щаб в Хасково съобщават, че сред починалите шестима души в областта за последното денонощие е деветгодишно дете от село в община Харманли. Момичето е било настанено в болница извън областта на 15 септември и четири дни по-късно е починало.
Болниците все още успяват да се справят с потока от болни. В Университетската болница „Проф. д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора, областта, в която се наблюдава нарастване на случаите през последната седмица, са заети 80% от 114-те COVID легла. Лекуват се 93 мъже и жени.
Подобно е състоянието и в МБАЛ Добрич, където са заети 38 от 45-те легла и в голяма част от областните болници в страната.
Мерките срещу COVID-19
Откриването на COVID зони на различни места в България е един от начините да бъде облекчен натискът върху болниците. В тях се извършват прегледи и се изписва лечение на хората с лека форма, които не се нуждаят от хоспитализация.
Здравното министерство обяви, че от 17 септември 2021 г. започва изписването на безплатни лекарства за домашно лечение. За съжаление се оказва, че в много от COVID зоните има организационни проблеми. Някъде поликлиниките не са сключили все още договори с НЗОК, на други места очакват инструкции за работа. В отговор на това заместник здравният министър Димитър Петров коментира, че едва ли има нужда от допълнителни инструкции, тъй като става дума да промени в лекарствения списък, който се актуализира на 14 дни, веднага постъпва в софтуера и няма никакъв проблем медикаментите да бъдат изписани. Безплатните лекарства за домашно лечение са разпределени в три групи – антибиотици, кортикостероиди и лекарства, които влияят върху съсирването на кръвта.
До днешния 21 септември 2021 г. 64 зони са сключили договори с НЗОК, информира управителят й проф. Петко Салчев. Ще има и други, тъй като процедурата продължава да тече. Проф. Салчев уточни, че личните лекари могат да изпращат болните в COVID зоната, където те ще бъдат наблюдавани и лекувани.
Оказва се, че въпреки информацията, която ежедневно публикуват медиите, хората продължават да не са наясно към кого да се обърнат и как да действат.
В страната продължават проверките да спазването на противоепидемичните мерки. Данните от здравното министерство показват, че за последната седмица в столицата са проверени 449 обекта, инспектирани са 398 търговски обекта, 309 заведения за обществено хранене. Издадени са 304 предписания. Повече от 322 са проверките в Пловдив, 125 са проверените обекти в Монтана, 127 в Русе, 122 в Търговище, 94 във Велико Търново.
На среща със служебния министър на туризма хотелиери и ресторантьори са обсъдили възможността за въвеждането и у нас на здравен сертификат при посещение в заведение. В него ще се съдържа информация за поставена ваксина срещу COVID-19, преболедуване или тест. Предложението от бранша е, тестовете да се заплащат от държавата и да се правят в лаборатории, които са разположени в централната част на големите градове. Те ще бъдат задължителни не само за клиентите, но и за онези хора от персонала, които не са ваксинирани и не се преболедували. По този начин ще отпаднат ограниченията за работа на нощните заведения, кината, театрите и всички, засегнати от ограничителните мерки.
Противоепидемичните мерки могат да се премахнат, както се случва в много от страните в Европа, едва когато у нас има високо ваксинално покритие, коментира заместник здравният министър Тома Томов. Той беше категоричен, че присъственото обучение в учебните заведения е свързано със спазването от страна на българското общество на наложените мерки. От своя страна министърът на образованието Николай Денков подчерта, че следят ситуацията, а плавното нарастване на новите случаи все още не предизвиква сериозни притеснения.
Ваксинацията
1 281 766 българи са ваксинирани напълно. Общо поставените дози от началото на ваксинационната кампания са 2 471 212.
Въпреки усилията броят на ваксинираните срещу COVID-19 у нас продължава да е нисък. Това крие сериозни рискове и дори възможност да се появи вариант на вируса с български произход, прогнозира доц. Любомира Николаева-Гломб, вирусолог от Националния център по заразни и паразитни болести. Тя е категорична, че имунизацията е най-сигурният начин за справяне с епидемиите. Според нея нежеланието на голяма част от българите да се ваксинират се дължи на престъпен индивидуализъм и безотговорност.
На този фон антиваксъри нападнаха медицинския екип в мобилен пункт за имунизации във Варна на 19 септември 2021 г. „Комитетът за спасение“, както са се представили, е поискал от екипа документ, показващ разрешително за използването на ваксините у нас.
Здравното министерство реагира остро и осъди действията на антиваксърите. Министър Стойчо Кацаров заяви, че няма да допуснат медиците да бъдат обиждани и унижавани, защото си вършат съвестно работата и спасяват живота на хората. Той беше категоричен, че няма по-ефективно средство, с което да се избегне тежкото протичане на COVID-19 и смъртта от заболяването, от ваксините.
Д-р Стойчо Кацаров каза отново, че в България ваксинацията е доброволна. Никой няма да бъде принуждаван, но и „няма да позволим на организирани групи антиваксъри да пречат на желаещите да се имунизират“.
Заместник-председателят на съсловната организация на лекарите подчерта в интервю за БНР, че освен неверие и страх, причина за нежеланието на голяма част от българите да се ваксинират е и противоречивата информация, която е предизвикала срив в доверието към ваксините срещу COVID-19.
Според д-р Николай Брънзалов проблемът е, че дори негови колеги продължават да твърдят, че няма пандемия, а това със сигурност не отговаря на медицинската наука. Усилията на всички да бъдат насочени към подробна разяснителна кампания за ползата от ваксината срещу вируса, призова медикът и напомни, че държавите, които имат висока степен на имунизационно покритие, вече връщат нормалния си ритъм на живот.
Междувременно изводите от проучване на "Галъп интернешънъл", осъществено от 2 до 10 септември 2021 г., показва, че обществото ни е разделено на две по въпроса за ваксинацията срещу COVID-19. 45% от хората не са ваксинирани и нямат намерение да го сторят. Една пета са си поставили ваксина, а още толкова смятат да го направят.
45-те процента от хора, които отказват категорично да се ваксинират, са равни приблизително на 2 500 000 души. От социологическата агенция обясняват, че те представляват устойчив дял, който не се променя в няколко от изследванията. Демографските разрези показват, че в групата доминират млади хора, представители на маргинализирани общности, роми и други групи, застрашени от социални неравенства.
Интересен акцент в изследването са 21,5% мъже и жени, които не са ваксинирани, но съобщават, че ще си поставят ваксина срещу COVID-19. Повечето от тях са хора, които вече са прекарали заболяването. Според социолозите от Агенцията една от хипотезите за изоставането на ваксинационния процес у нас е именно големият брой на хора, прекарали заболяването, които не бързат да си поставят ваксини.
- И в България разрешиха бустерна доза на ваксина срещу COVID-19 за рисковите групи
- 15.09.2021 г.: Светът срещу COVID-19 – Франция отстранява здравните работници без имунизация
- 23 ноември 2021 г.: 3462 нови случая на COVID-19 и 254 починали за последното денонощие
- Възможна е нова вълна на COVID-19 в края на юли 2021-а, прогнозира френският здравен министър Оливие Веран
НОВИНАТА е свързана към
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
- Д-р Фаучи: трета доза от иРНК ваксините ще осигури пълна защита срещу коронавируса
Коментари към 21 септември 2021 г.: Расте броят на хоспитализираните болни от COVID-19 – 130 души за последното денонощие