Изключително строги мерки срещу COVID-19 влизат в сила от 25 октомври 2021 г. в Румъния
Нови строги ограничения срещу COVID-19 започват да действат от 25 октомври 2021 г. в Румъния. Те са определени от Националния комитет за извънредните ситуации и одобрени с решение на румънското правителство и ще бъдат в сила до 25 ноември. Затягат мерките и в Русия и Чехия.
Румъния
Основните аргументи за поредното затягане на мерките в Румъния са високите нива на заболеваемост по време на четвъртата COVID вълна, които доведоха здравната системата на страната до ръба.
Сред правилата, за които здравните власти се надяват, че ще преобърнат тенденцията на висока заболеваемост и се отнасят преди всичко за хората без здравен сертификат, са:
- вечерен час от 22 часа до 5 часа сутринта
- достъп до всички обществени сгради, търговски центрове, ресторанти и институции имат единствено хората със здравен сертификат
- носенето на маска на открито и на закрито е задължително (изключения се правят за децата под 5 години, за водещите в телевизиите и гостите им, за представителите на различните религии по време на богослуженията или за хора, които са сами в офиса, където работят)
- магазини и ресторанти работят до 21 часа
- забранява се провеждане на частни събирания и тържества
- учениците са във ваканция до 5 ноември 2021 г.
- най-малко 50% от служителите трябва да работят дистанционно
Румъния е на второ място по нисък брой на ваксинираните срещу COVID-19 в Европа. Към 24 октомври са имунизирани 30,49% от румънците, показват официалните данни. От близо две седмици Румъния води битка, за да намали заразата и увеличи броя на ваксинираните, защото здравната система е пред колапс.
За последните 24 часа в страната са регистрирани 9187 нови случая на заразата. 301 са починалите, от които 272 са били неваксинирани. В болниците се лекуват 20 962 души, от които 1855 са в интензивните отделения.
Русия
В Русия също затягат мерките. За последното денонощие в страната са установени 37 930 нови случая на COVID-19, починалите са 1069. Най-голям е броят на заразените отново в столицата.
От 25 октомври 2021 г. вече са в сила обявените от кмета на Москва мерки, чиято цел е да бъде намалено разпространението на вируса. Те ще действат до 25 февруари 2022 г. и не се отнасят до хората, ваксинирани срещу COVID-19.
Жените и мъжете над 60 години и всички с хронични болести които не са имунизирани, не могат да напускат домовете си, освен, за да се разходят, да спортуват и да посетят магазини и аптеки.
Една трета от работещите преминават на работа от вкъщи.
Отделно дните от 30 октомври до 7 ноември бяха обявени от президента Владиимр Путин за неработни в цялата страна с аргумента, че няма нищо по-важно от това да се намали броят на заразените от новата вълна на пандемията. Всеки от районите може да взема решения как да действа в съответствие с обстановката. Високите нива на заразени са в основата на решението за областите Самарска, Нижни Новгород, Воронеж, Курск, Пермск и Новгород почивните дни да започнат от 25 октомври.
Данните на здравното министерство показват, че епидемиологичната обстановка в страната се усложнява. В 35 района е регистрирано сериозно повишение нивата на заболеваемост. В 27 района вече са заети над 90% от леглата, а в други 7 като Ставропол, Адигея, Самара, Челябинск над 95%.
Властите засилват контрола върху спазването на наложените ограничения. Ще следят за носенето на маски и за посещенията в ресторанти, клубове и кафенета, което е позволено до 22 часа, както и за стриктното влизане на обществени места и институции единствено при наличието на здравен сертификат.
Ще се правят повече тестове, за да може бързо да бъдат изолирани заразените. Важно е да се увеличи и броят на ваксинираните като се обърне особено внимание на хронично болните и възрастните. Два дни почивка се осигурява на всеки, който си постави ваксина срещу COVID-19.
Чехия
На 20 октомври чешкото правителство обяви, че от 25 октомври 2021 г. влизат в сила допълнителни мерки. Носенето на маски е задължително както на различни събития, където се събират много хора и на открито, и на закрито, така и на работното място. Значителният скок в броя на заразените е в основата на решението, обяви чешкият здравен министър и подчерта, че целта е да не се затварят отново магазини, услуги, ресторанти както беше през пролетта.
Властите обявиха още, че от 1 ноември в ресторанти, клубове, дискотеки и всички подобни заведения ще се влиза само при представен документ за ваксинация или отрицателен тест. От тази дата спира и безплатното тестване, което се осъществяваше до момента – веднъж седмично антигенен тест и два пъти месечно PCR. То ще важи единствено за децата и младежите до 18 години и хората, които не могат да се ваксинират зарази противопоказания.
СЗО за пандемията от COVID-19
„Пандемията от COVID-19 ще приключи, когато светът реши да я прекрати. Всичко е в наши ръце. Разполагаме с нужните и ефективни както обществени, така и медицински инструменти“, заяви директорът на СЗО д-р Тедрос Гебрейесус. За съжаление инструментите не са разпределени справедливо.
Проучвайки докладите до момента експертите от Световната организация смятат, че в бъдеще е важно усилията да бъдат насочени към по-добро управление на кризата, което е справедливо и отговорно.
„Нужни са нови механизми, които да бъдат подкрепени от политическа ангажираност на високо ниво“, заяви още д-р Гебрейесус. Не по-маловажно е по-доброто финансиране за национална и глобална подготвеност и реакция на пандемията, увеличаване на инвестициите, особено в първичната здравна помощ и в международното финансиране, с което да бъдат подкрепени страните с нисък и среден доход.
- И в България разрешиха бустерна доза на ваксина срещу COVID-19 за рисковите групи
- Отменят подписването на информирано съгласие при ваксинация срещу COVID-19 съобщи министър Кацаров
- Неваксинираните срещу COVID-19 да заплащат част от лечението си, за това настояват от Асоциацията на болниците
- 8 септември 2021 г.: Бойкот на противоепидемичните мерки в България, броят на заразените с COVID-19 расте
НОВИНАТА е свързана към
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
- Д-р Фаучи: трета доза от иРНК ваксините ще осигури пълна защита срещу коронавируса
Коментари към Изключително строги мерки срещу COVID-19 влизат в сила от 25 октомври 2021 г. в Румъния