Румъния води битка с нарастващ брой заразени от COVID-19 и силен натиск върху здравната система
Новите случаи на болни от COVID-19 в Румъния за последното денонощие са 16 743, с тях общият брой на заразените в страната става 1 380 000 души. Жертвите на вируса на SARS-CoV-2 за последните 24 часа са 442, съобщават от румънското здравно министерство.
Четвъртата вълна на COVID-19 в Румъния
В последните десет дни Румъния отчита изключително висок ръст на заразените с COVID-19. Кметът на Галац съобщава, че от 90 до 92 нови случая за времето от 6 до 10 октомври 2021 г., то сега в града отчитат 466. Това е поне четири пъти повече, коментират специалистите и изразяват притесненията си, че това ще се отрази крайно негативно на здравната система. Натискът върху нея е огромен.
За последното денонощие трима души в Галац са починали, докато чакат да се освободи място в болницата. Хората са били настанени в пригодени за целта стаи в здравното заведение.
17 141 румънци се лекуват в болниците, от тях 1667 са в интензивните отделения. 467 са непълнолетните, които са хоспитализирани.
Повече от една четвърт от учебните заведения в румънската столица Букурещ са преминали на обучение онлайн. От просветното министерство на Румъния призоваха директорите да вземат сами решения, което е в техните правомощия, а да не чакат някой друг да го направи. На 11 октомври 2021 г. в просветното ведомство са получени заявления от над 100 учебни заведения в страната, които искат разрешение да преминат в дистанционна форма на обучение.
Във вторник румънската преса съобщи, че с преминаването на границата от 40 000 на смъртните случаи, страната е изпаднала в тежка криза. Броят им е равен, пишат вестниците в северната си съседка, на броя на жителите на един малък град като Лугой, например, където през 2011-а населението е било 39 000 души.
Една от причините за все по-усложняващата се обстановка е мудният процес на ваксинация. В Румъния нивото на ваксинираните срещу COVID-19 е все още твърде ниско.
Бившият здравен министър на страната ендокриноложката д-р Йоана Михаила (на снимката) е категорична, че проблемът се корени не само в ниската ваксинация, но и в начина, по който правителството се е справило с кампанията. „Най-добрата подготовка за четвъртата вълна на COVID-19 е осъществяването на ефективна ваксинационна кампания. Сигналите, които ние изпращахме към румънците не бяха достатъчно ясни, точни и навременни. Твърде бързо приключихме с говоренето по темата за това колко нужна на всички ни е ваксината“, казва д-р Михаила, която оглавяваше здравното министерство от април до септември 2021 г.
В интервю за изданието Politico.eu тя подчертава, че са изгубили летните месеци и не са се подготвили за предстоящата криза. „Твърде бързо бяха разхлабени мерките от една страна, а от друга не успяхме да се справим с недоверието на онези, които не искаха да се ваксинират.“
Между другото проучване на Eurofound показва, че държавите от ЕС, които сега имат най-големи проблеми – Румъния, България и Латвия са тези, в които населението имат най-малко доверие на управляващите.
Валериу Георгица, който е координатор на кампанията за ваксинацията, коментира, че се очаква увеличение на сериозните случаи, в резултат на което капацитетът на болниците ще се окаже недостатъчен. Според него е трудно да се прогнозира кога ще настъпи върха на COVID вълната, но това със сигурност зависи от мерките, които ще бъдат предприети за ограничаването й и особено от ваксинацията на колкото може повече хора.
Турция
И в Турция отчитат рязко повишаване на заразените с COVID-19 за разлика от началото на септември, когато беше относително спокойно. Здравните власти сравняват ситуацията с април, когато страната отбеляза пик на заболеваемостта. Проблемът е, че сега новите случаи са много повече. За последното денонощие са регистрирани 33 860 души с OVID-19, показват данните на турското здравно министерство. Министърът на дравеопазването Фахретин Коджа коментира, че в последните седмици има застой по тношение на ваксинациите.
Русия
984 са жертвите на COVID-19 в Русия за последното денонощие. Руският оперативен щаб съобщава, че това е най-големият брой на починали от началото на пандемията. 28 717 са новите случаи. Най-много заразени и починали има отново в Москва. Въпреки това властите в столицата обмислят начини, които ще позволят на учениците да останат в класните стаи и да не преминават на онлайн обучение. Анастасия Ракова, заместник-кмет по социалните въпроси на Москва, съобщава, че започват безплатно експресно тестване на учениците в 10 училища в столицата. Опитът на страни като Австрия, Великобритания и Германия показва, че този механизъм действа. Тестването започва от 14 октомври и ще се прави два пъти в седмицата за всички ученици от предучилищните групи до 11 клас.
Франция
В Министерския съвет на Франция беше представен законопроектът, който ще позволи използването на здравната карта да бъде удължено до 31 юли 2022 г. Процедурно следва разглеждането на закона в Народното събрание на 19 октомври.
Част от френските политици определят законопроекта като спорен, тъй като страната продължава да отчита намаляване броя на заразените, на тежките и на смъртни случаи.
В проектозакона фигурират още и текстове, с които се увеличават санкциите за измами в здравната карта. При установяването им глобата е в размер на 75 000 евро и лишаване от свобода до 5 години.
Правният режим, който позволява локално ограничаване движението на французите и затварянето на заведения и институции при възобновяване силата на епидемията, който беше до 15 ноември, вече е удължен до 31 юли 2022 г. Прогнозите са, че същото ще се случи и със здравната карта и тя ще продължи да действа до лятото на следващата година.
- И в България разрешиха бустерна доза на ваксина срещу COVID-19 за рисковите групи
- Омикрон навлиза в Европа, увеличават се страните, в които новият вариант на COVID-19 е открит
- Френският парламент прие окончателно здравния пропуск и задължителната ваксинация
- Министър Кацаров: Изправени сме пред национално бедствие, моля ви, ваксинирайте се срещу COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
- Д-р Фаучи: трета доза от иРНК ваксините ще осигури пълна защита срещу коронавируса
Коментари към Румъния води битка с нарастващ брой заразени от COVID-19 и силен натиск върху здравната система