Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини В Турция няма да затягат противоепидемичните мерки заради откритите случаи на Мю варианта на Covid-19

В Турция няма да затягат противоепидемичните мерки заради откритите случаи на Мю варианта на Covid-19

от 09 сеп 2021г.
Редактор: Ирина Тенева
В Турция няма да затягат противоепидемичните мерки заради откритите случаи на Мю варианта на Covid-19 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Здравният министър на Турция Фахреттин Коджа обяви, че новият вариант Мю е установен при двама души. Той допълни, че на този етап няма да се въвеждат нови мерки в страната, тъй като засега не са регистрирани други хора с варианта. Задължителното тестване за неваксинираните с PCR за момента е достатъчно според министъра. Статистическите данни показват, че в Турция повече от 90% от случаите на коронавирус са вследствие вариантите Делта и Делта плюс.

Редовното тестване с PCR за неваксинираните предизвика опашки пред пунктовете в Турция

Решението на турското правителство да въведе задължителен PCR-тест за неваксинираните срещу COVID-19, които искат да посетят обществени места, предизвика опашки пред ваксинационните пунктове в страната.

Мярката на турските власти влезе в сила от 6 септември и засяга хората без ваксина или с поставена една доза. Ако желаят да пътуват в междуградския транспорт, със самолет или влак, да посещават театри, кина, молове и да участват в различни по вид социални дейности, те трябва да покажат негативен PCR-тест срещу коронавирус, който ще е валиден 48 часа. Изискването важи за хората над 18-годишна възраст. По тази причина много от гражданите предпочитат да се ваксинират вместо да се подлагат постоянно на тестовете, съобщава в. "Миллиет". В контекста на появилите се два случая на новия вариант Мю в Турция редовното тестване с PCR-тест вероятно ще окаже положителен ефект, а също така по този начин властите насърчават хората да се ваксинират. 

За да избегнат недопускане до превозните средства и обществените места, хората ще трябва да регистрират резултатите от PCR-теста срещу COVID-19 в приложение за мобилни телефони на Министерството на здравеопазването в Турция. Резултатите от тестовете ще бъдат потвърждавани чрез специален HES-код. Отделно екипи към транспортното ведомство ще правят редовни проверки в превозните средства на обществения транспорт. Турската държава поема разходите за всеки един PCR-тест и така гражданите няма да заплащат за тях.

ваксина

Правителството на южната ни съседка даде възможност както на децата от 12- до 15-годишна възраст, така и на тези от 15- до 19-годишна да се ваксинират срещу COVID-19. Още в средата на август турските власти обявиха, че ще се предоставя ваксина срещу коронавируса на младежите над 15 години и на хронично болните над 12 години.

Валията на Истанбул Али Йеликая, цитиран от телевизионния канал СиЕнЕн-Тюрк, изнесе данни, че в града срещу COVID-19 са ваксинирани 414 116 деца от 15- до 19-годишна възраст, а броят на тези от 12 до 15 години е 18 898. Последната цифра отразява нивото на ваксинация сред групата на подрастващите над 12 години от 6 септември, когато започна кампанията за тях, до момента.

Ваксинацията в Турция и разработването на ваксината Турковак

Ваксинацията в Турция върви с бързи темпове. По последни статистически данни общият брой на ваксинираните срещу COVID-19 в страната е 98 828 646 души, от които 50 324 643 са с първа доза, 38 978 541 са с втора поставена ваксина, а 9 122 835 са с трета доза. Турските специалисти препоръчват ваксинираните с инактивна ваксина срещу коронавирус да си поставят допълнителна доза, а тези, които са имунизирани с иРНК, да изчакат.

Известно е, че турските учени разработват инактивна ваксина срещу COVID-19, която ще се нарича Турковак. В момента тя се намира в трета фаза на клинични изпитания и е била приложена на 46 доброволци от гр. Кайсери. Специалистите съобщават, че не са се проявили странични ефекти при хората след нейното поставяне. Предстои да им бъде инжектирана втора доза след 28 дни.

Здравният министър Фахреттин Коджа обяви, че се прави нужната подготовка масовото производство на Турковак да стартира най-късно преди започването на зимата тази година.

Турският вестник "Миллиет" цитира проучване на Истанбулската лекарска камара, което сочи, че едва 7% от ваксинираните срещу коронавирус лекари в Истанбул са се заразили с болестта. Изследването е проведено през май и обхваща 6032 медици. По-голямата част от заболелите от COVID-19 прекарали леко заболяването и не се наложило да бъдат приемани в болница. Само шестима от всички ваксинирани медицински работници, участвали в проучването, са лекувани в интензивно отделение с тежки симптоми. Данните показват, че четирима от тях са между 40- и 49-годишна възраст, а двама – между 20- и 29-годишна. При никого от тях не се посочва да има придружаващо заболяване.

В изследването се казва още, че 5491 от ваксинираните лекари са получили китайската ваксина Синовак, а 541 – тази на Пфайзер/Бионтех. По-големият процент от инжектираните срещу коронавирус турски медици – 12%, споделят, че почувствали отпадналост, а 9% имали главоболие.

Съществува турско село с нито един регистриран случай на COVID-19

Един любопитен факт насочва вниманието към турското село Гьокпънар в окръг Амасия. В него не е регистриран нито един случай на COVID-19, откакто е започнала пандемията, съобщава частната телевизия НТВ. В селото живеят 50 души, които стриктно спазват мерките за носене на маска, хигиена и за разстояние един от друг. Кметът на населеното място Метин Шахин коментира, че само един жител не си е поставил ваксина срещу коронавируса, но предстои да го направи.

Друго правило, което строго се спазва в селото, е, че всеки, пътувал до Истанбул, трябва да се карантинира в дома си за 10-14 дни. Освен това всяка неделя хората от Гьокпънар измерват температурата си. Управникът на селото вярва, че всички мерки накуп са спомогнали за опазването на хората от COVID-19.

Източник:
  • milliyet.com.tr
  • ntv.com.tr
  • https://www.trt.net.tr/bulgarian/turtsiia/2021/09/07/turskata-vaksini-srieshchu-koronavirusa-turkovak-niama-stranichni-iefiekti-1704135
Още по темата:
  • За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия
  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв. Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Гръцки съд обезщети мъж, пострадал след ваксинация срещу COVID-19 Гръцки съд обезщети мъж, пострадал след ваксинация срещу COVID-19
  • Няма причина пациентите с ревматични заболявания да не се ваксинират срещу COVID-19 Няма причина пациентите с ревматични заболявания да не се ваксинират срещу COVID-19
5.0/5 1 оценка

Коментари към В Турция няма да затягат противоепидемичните мерки заради откритите случаи на Мю варианта на Covid-19

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте В Турция няма да затягат противоепидемичните мерки заради откритите случаи на Мю варианта на Covid-19
    www.framar.bg 
    на 12 July 2025 в 12:07
    Коментирайте "В Турция няма да затягат противоепидемичните мерки заради откритите случаи на Мю варианта на Covid-19"

НОВИНАТА е свързана към

  • За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия
  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Гръцки съд обезщети мъж, пострадал след ваксинация срещу COVID-19
  • Няма причина пациентите с ревматични заболявания да не се ваксинират срещу COVID-19
  • Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
  • Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
  • По-силен имунен отговор от ваксини, поставени на една и съща ръка
  • Ваксините срещу COVID-19 са безопасни за пациенти с множествена склероза, но терапията срещу болестта може да понижи ефективността
  • След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Възможни ли е да получавам кожен проблем заради алкохол?

преди 981 дни, 11 часа и 57 мин.

Конвертирайте Ratio към Bau/ml в COVID тест за антитела

преди 1328 дни, 16 часа и 17 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Продавам ваксина StroVak

преди 1 час и 4 мин.

Продавам немска ваксина StroVak

преди 1 час и 22 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 1 дни, 2 часа и 11 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 3 дни, 1 час и 49 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival