Всичко, което трябва да знаем за вариантa „Мю“ на коронавируса
Световната здравна организация (СЗО) добави още един вариант на коронавируса в списъка си за наблюдение. Неговото наименование е „Мю“ и е определен като вариант от интерес. Това означава, че той има генетични различия с другите варианти и е регистриран в множество страни, поради което може да представлява особена заплаха за общественото здраве.
Възможно е генетичните промени на „Мю“ да го направят по-трансмисивен, да му позволят да причинява по-тежко заболяване и да го направят по-способен да избягва имунния отговор, предизвикан от ваксини или инфекция с други варианти. Това от своя страна може да го направи по-малко податлив на лечение.
От огромно значение е използваната дума „може“. Вариантът „Мю“ се следи отблизо от учените, за да се прецени дали трябва да бъде определен като вариант, будещ безпокойство.
Има още четири варианта от интерес, наблюдавани от СЗО – „Ета“, „Йота“, „Капа“ и „Ламбда“ – но никой от тях не е прекласифициран като вариант, будещ безпокойство. Такъв може да е случаят и с „Мю“, но трябва да се изчакат допълнителни данни.
Това, което го прави особено интересен, е, че той притежава това, което СЗО нарича „съзвездие от мутации, които показват потенциални свойства на имунно бягство“. С други думи, новият вариант има отличителните белези, които могат да му помогнат да заобиколи защитата, осигурена от ваксините.
Къде се разпространява вариантът „Мю“?
Вариантът „Мю“ е идентифициран за първи път в Колумбия през януари 2021 г., когато е обозначен с формулата B.1.621. Оттогава е регистриран в 40 държави, но се смята, че в момента е отговорен само за 0,1% от установените случаи на коронавирус в световен мащаб. Тези цифри са далеч по-високи в Колумбия, където 39% от анализираните проби са от „Мю“, въпреки че през последните четири седмици няма нови случаи на варианта.
По съвсем различен начин стоят нещата в съседните на Колумбия държави. Вариантът „Мю“ съставлява 9% от пробите в Еквадор, секвенирани през последните четири седмици, докато в Чили тези цифри възлизат на 40%. Това предполага, че вирусът вече не циркулира в Колумбия, а се разпространява в други близки южноамерикански страни.
Вариантът от интерес се предава и във Великобритания, където до момента са регистрирани 45 случая, за които се смята, че са внесени от чужбина.
Колко опасен е вариантът „Мю“?
Ключовите въпроси са дали вариантът „Мю“ е по-трансмасивен от доминиращия в момента „Делта“ и дали може да причини по-тежко заболяване.
„Мю“ има мутация, наречена P681H, съобщена за първи път при варианта „Алфа“, която е потенциално отговорна за по-бързото предаване. Проучването обаче все още е в предпечат, което означава, че неговите констатации не са официално прегледани от други учени. Все още научната общност не е сигурна в ефектите на P681H върху поведението на вируса.
Вариантът „Мю“ има и други две мутации – E484K и K417N – за които се предполага, че са способни да избегнат антителата. Тези мутации се срещат и при варианта „Бета“, което означава, че е възможно те да са в основата на по-ниската ефективност на ваксините.
R346K и Y144T също са сред „съзвездието“ от мутации на „Мю“. За тях учените знаят твърде малко, поради което е необходим допълнителен анализ.
Може ли вариантът „Мю“ да избегне съществуващия имунитет?
Засега има само ограничена информация по въпроса. Проучване на учени от Рим, Италия, показва, че ваксината срещу COVID-19 на „Pfizer/BioNTech” е по-малко ефективна срещу „Мю“ в сравнение с другите варианти, когато е тествана в лабораторен експеримент. Въпреки това учените все още считат защитата, предлагана от ваксината, за стабилна. Все още не се знае дали мутациите на новия вариант ще се превърнат в повишена заплаха за общественото здраве.
През последните месеци се появяват поразителни доклади за „Мю“. В края на юли новинарска станция във Флорида съобщи, че 10% от пробите, секвенирани в Университета в Маями, са „Мю“. В началото на август пък Ройтерс съобщи, че седем напълно ваксинирани жители на старчески дом в Белгия са починали вследствие на огнище на варианта. Това обаче са моментни снимки на поведението му.
Какво следва?
Когато поведението на даден вариант се следи, СЗО извършва сравнителен анализ на характеристиките му, като ги сравнява с тези на другите варианти, които са под наблюдение. За целта държавите с членство в Световната здравна организация събират информация за честотата и ефектите на варианта. Този етап в момента е в ход.
Определянето на „Мю“ като вариант от интерес отразява разпространената загриженост относно възможността за поява на нови варианти, които биха могли да се окажат проблематични. По-трансмисионният „Делта“, който се наложи в много страни, особено сред неваксинираните, показва колко бързо и значително вирусните варианти могат да променят хода на пандемията.
Всеки път, когато вирусът се възпроизвежда в човешките клетки, има шанс да мутира и да се появи нов вариант. Това представлява случаен процес, като например хвърляне на зарове. Колкото повече се търкалят, толкова по-голям е шансът да се появят нови варианти. Основният начин за спиране на този процес е глобалната ваксинация.
Появата на варианта „Мю“ напомня колко важна остава тази цел. Много хора, особено в разрастващите се страни, остават неваксинирани. Трябва да се доставят ваксини в тези държави възможно най-бързо, както за да се защитят хората, които са уязвими, така и за да се преустанови появата на нови варианти. В противен случай излизането от пандемията ще се отлага с месеци наред.
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
Продукти свързани с НОВИНАТА
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
НОВИНАТА е свързана към
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
- За какъв период от време човек, инфектиран с варианта Омикрон, може да разпространява вируса
Коментари към Всичко, което трябва да знаем за вариантa „Мю“ на коронавируса