Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Всичко, което трябва да знаем за вариантa „Мю“ на коронавируса

Всичко, което трябва да знаем за вариантa „Мю“ на коронавируса

от 08 сеп 2021г.
Редактор: Вероника Събова
Всичко, което трябва да знаем за вариантa „Мю“ на коронавируса - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Световната здравна организация (СЗО) добави още един вариант на коронавируса в списъка си за наблюдение. Неговото наименование е „Мю“ и е определен като вариант от интерес. Това означава, че той има генетични различия с другите варианти и е регистриран в множество страни, поради което може да представлява особена заплаха за общественото здраве.

Възможно е генетичните промени на „Мю“ да го направят по-трансмисивен, да му позволят да причинява по-тежко заболяване и да го направят по-способен да избягва имунния отговор, предизвикан от ваксини или инфекция с други варианти. Това от своя страна може да го направи по-малко податлив на лечение.

От огромно значение е използваната дума „може“. Вариантът „Мю“ се следи отблизо от учените, за да се прецени дали трябва да бъде определен като вариант, будещ безпокойство.

Има още четири варианта от интерес, наблюдавани от СЗО – „Ета“, „Йота“, „Капа“ и „Ламбда“ – но никой от тях не е прекласифициран като вариант, будещ безпокойство. Такъв може да е случаят и с „Мю“, но трябва да се изчакат допълнителни данни.

Това, което го прави особено интересен, е, че той притежава това, което СЗО нарича „съзвездие от мутации, които показват потенциални свойства на имунно бягство“. С други думи, новият вариант има отличителните белези, които могат да му помогнат да заобиколи защитата, осигурена от ваксините.

Къде се разпространява вариантът „Мю“?

Вариантът „Мю“ е идентифициран за първи път в Колумбия през януари 2021 г., когато е обозначен с формулата B.1.621. Оттогава е регистриран в 40 държави, но се смята, че в момента е отговорен само за 0,1% от установените случаи на коронавирус в световен мащаб. Тези цифри са далеч по-високи в Колумбия, където 39% от анализираните проби са от „Мю“, въпреки че през последните четири седмици няма нови случаи на варианта.

По съвсем различен начин стоят нещата в съседните на Колумбия държави. Вариантът „Мю“ съставлява 9% от пробите в Еквадор, секвенирани през последните четири седмици, докато в Чили тези цифри възлизат на 40%. Това предполага, че вирусът вече не циркулира в Колумбия, а се разпространява в други близки южноамерикански страни.

Вариантът от интерес се предава и във Великобритания, където до момента са регистрирани 45 случая, за които се смята, че са внесени от чужбина.

Колко опасен е вариантът „Мю“?

Ключовите въпроси са дали вариантът „Мю“ е по-трансмасивен от доминиращия в момента „Делта“ и дали може да причини по-тежко заболяване.

„Мю“ има мутация, наречена P681H, съобщена за първи път при варианта „Алфа“, която е потенциално отговорна за по-бързото предаване. Проучването обаче все още е в предпечат, което означава, че неговите констатации не са официално прегледани от други учени. Все още научната общност не е сигурна в ефектите на P681H върху поведението на вируса.

Вариантът „Мю“ има и други две мутации – E484K и K417N – за които се предполага, че са способни да избегнат антителата. Тези мутации се срещат и при варианта „Бета“, което означава, че е възможно те да са в основата на по-ниската ефективност на ваксините.

R346K и Y144T също са сред „съзвездието“ от мутации на „Мю“. За тях учените знаят твърде малко, поради което е необходим допълнителен анализ.

Може ли вариантът „Мю“ да избегне съществуващия имунитет?

Засега има само ограничена информация по въпроса. Проучване на учени от Рим, Италия, показва, че ваксината срещу COVID-19 на „Pfizer/BioNTech” е по-малко ефективна срещу „Мю“ в сравнение с другите варианти, когато е тествана в лабораторен експеримент. Въпреки това учените все още считат защитата, предлагана от ваксината, за стабилна. Все още не се знае дали мутациите на новия вариант ще се превърнат в повишена заплаха за общественото здраве.

През последните месеци се появяват поразителни доклади за „Мю“. В края на юли новинарска станция във Флорида съобщи, че 10% от пробите, секвенирани в Университета в Маями, са „Мю“. В началото на август пък Ройтерс съобщи, че седем напълно ваксинирани жители на старчески дом в Белгия са починали вследствие на огнище на варианта. Това обаче са моментни снимки на поведението му.

Какво следва?

Когато поведението на даден вариант се следи, СЗО извършва сравнителен анализ на характеристиките му, като ги сравнява с тези на другите варианти, които са под наблюдение. За целта държавите с членство в Световната здравна организация събират информация за честотата и ефектите на варианта. Този етап в момента е в ход.

Определянето на „Мю“ като вариант от интерес отразява разпространената загриженост относно възможността за поява на нови варианти, които биха могли да се окажат проблематични. По-трансмисионният „Делта“, който се наложи в много страни, особено сред неваксинираните, показва колко бързо и значително вирусните варианти могат да променят хода на пандемията.

Всеки път, когато вирусът се възпроизвежда в човешките клетки, има шанс да мутира и да се появи нов вариант. Това представлява случаен процес, като например хвърляне на зарове. Колкото повече се търкалят, толкова по-голям е шансът да се появят нови варианти. Основният начин за спиране на този процес е глобалната ваксинация.

Появата на варианта „Мю“ напомня колко важна остава тази цел. Много хора, особено в разрастващите се страни, остават неваксинирани. Трябва да се доставят ваксини в тези държави възможно най-бързо, както за да се защитят хората, които са уязвими, така и за да се преустанови появата на нови варианти. В противен случай излизането от пандемията ще се отлага с месеци наред.

Източник:

https://theconversation.com/mu-everything-you-need-to-know-about-the-new-coronavirus-variant-of-interest-167154

Още по темата:
  • Зеленият сертификат отпада от 20 март 2022 г., обяви премиерът Кирил Петков Зеленият сертификат отпада от 20 март 2022 г., обяви премиерът Кирил Петков
  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв. Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
490.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W

Безплатна доставка за България!
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
1090.00лв.

СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W

Безплатна доставка за България!
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
15.00лв.

ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
12.00лв.

КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
17.00лв.

КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH
10.50лв.

БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH

Коментари към Всичко, което трябва да знаем за вариантa „Мю“ на коронавируса

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Всичко, което трябва да знаем за вариантa „Мю“ на коронавируса
    www.framar.bg 
    на 12 July 2025 в 12:47
    Коментирайте "Всичко, което трябва да знаем за вариантa „Мю“ на коронавируса"

НОВИНАТА е свързана към

  • Зеленият сертификат отпада от 20 март 2022 г., обяви премиерът Кирил Петков
  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
  • Армия в бяло - Крадец на препитание - д-р Чавдар Попов, САЩ
  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
  • Истини и митове за здравеопазването в Куба
  • Новият коронавирус активира антитела от стари коронавирусни инфекции
  • Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
  • Предпазва ли витамин D от COVID-19
  • Медикаментът Ремдесивир разрушава най-ефективно коронавирусната молекула
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 3 дни, 2 часа и 28 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 14 дни, 20 часа и 58 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 1 дни, 2 часа и 51 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 8 дни, 48 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 16 дни, 13 часа и 39 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 28 дни, 20 часа и 30 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival