Огромен интерес към ваксините срещу COVID-19 – 28 191 поставени дози на 21 октомври 2021 г.
28 191 са поставените дози от ваксините срещу COVID-19 за последното денонощие, показват данните на единния информационен портал. Огромният интерес е следствие от влезлите в сила противоепидемични мерки и задължителния зелен сертификат.
Ваксинацията срещу COVID-19
В последните дни броят на желаещите да се ваксинират се е увеличил близо три пъти, констатират лекари. До момента 1 417 227 българи са имунизирани изцяло. От началото на кампанията са поставени общо 2 685 512 дози. 11 056 са хората получили бустерна доза.
От спешния център на Университетската болница „Александровска“ отчитат сериозно нарастване на желаещите да се ваксинират срещу COVID-19. Хората проявяват интерес и към бустерната доза. Лекарите смятат, че освен задължителния зелен сертификат влияние е оказала и информацията за растящата заболеваемост и препълнените вече болници.
В столичната болница „Света Анна“ са се имунизирали близо 400 души. Центърът е работил до 21:30 часа.
От болниците и COVID зони са готови да удължат работното време. Ваксинационният център на ВМА ще работи и през почивните дни от 9:00 до 12:00 часа, съобщиха от лечебното заведение, където също констатират повишаване от почти три пъти на хората, желаещи ваксини. Ако през летните месеци са ваксинирани между 180 и 200 души на ден, то сега са по 900.
В първите два дни интересът беше насочен към ваксината на Johnson&Johnson, тъй като тя е от една доза и хората имаха възможност да получат веднага зеления сертификат. След промяната в заповедта, според която и при поставена първа доза се получава сертификат, има интерес и към останалите ваксини срещу COVID-19.
Добре би било обаче чакащите за ваксинация да спазват стриктно правилата – дистанция и носене на маска, за да не се окаже, че от опашките тези дни тръгва поредния бум на заразата.
Тестването за COVID-19
В последните два дни освен за ваксинация опашки има и за тестване. Първият ден, в който задължителният зелен сертификат влезе в сила, се превърна в изпитание не само за големите търговски обекти, но и за някои болници. В продължение на часове работещите чакаха, за да могат след отрицателен тест да започнат работа. Хаосът, който се създаде, доведе до напрежение на много места.
Особено остър е проблемът в най-голямата у нас болница за спешна помощ. Десетки медицински специалисти чакаха за тестване, а това създаде сериозни проблеми, защото става дума за хора, които лекуват, и болни, които чакат.
Междувременно медицинските федерации към КНСБ и КТ „Подкрепа“ поискаха от служебният здравен министър да преразгледа заповедта си и по-специално изискването медицинският персонал в лечебните и социалните заведения да бъде допускан на работа след представяне на зелен сертификат.
В позицията на КТ „Подкрепа“ се посочва, че тези изисквания крият сериозен риск болниците да нямат възможност да работят реално, а екипите, които могат да го правят, да бъдат претоварени.
НЗОК и решенията от днешното извънредно заседание на надзорния съвет
Две важни и напълно адекватни към обстановката в страната са решения, взети на днешното извънредно заседание на надзорния съвет на Касата, съобщи на брифинг след него заместник здравният министър Александър Златанов.
Първото от тях е, че личните лекари вече могат да изписват безплатни лекарства за болните от COVID-19. Досега това можеше да се случи единствено в COVID зоните. Тъй като заповедта е от днешния 22 октомври 2021 г., от понеделник общопрактикуващите вече ще могат да издават електронни рецепти.
Второто важно решение е свързано с болниците. Ще бъдат преразпределени средства за лечебните заведения, в които са разкрити над 10% COVID легла. Целта е да бъдат обезпечени финансово, за да нямат притеснения, каза д-р Александърт Златанов и подчерта, че така болниците ще бъдат спокойни.
„На последното заседание на Надзорния съвет преразпределихме и вдигнахме месечните стойности до края на 2021 г. на всички лечебни заведения. Става дума за общо 688 000 000 лв. Други 51 000 000 лв. са за неизплатените дейности за 2017-а и 2018 г. На 21 октомври 2021 г. подписах плащания до болниците за 190 000 000 лв., а месечната стойност, която могат да получат е 229 000 000 лв. Именно този остатък ще бъде преразпределен. Това са допълнителни средства, за да могат спокойно да посрещнат COVID вълната. Единственото условие е не по-малко от 10% да са заетите COVID легла. Например, ако болницата има отделени десет легла, то поне две трябва да са заети, за да получи остатъчната стойност“, заяви управителят на Здравната каса.
Средно 39 000 000 лв. на месец за над 207 болници в страната, които лекуват COVID-19 и ще се възползват от допълнителните средства.
Проф. Петко Салчев съобщи, че в момента водят преговори с БЛС за доболничната помощ. Ако има останали средства и там, те също ще бъдат преразпределени.
Лекарите на първа линия ще получат не по 1000 лв., а по 1200 лв. през ноември, съобщи още управителят на НЗОК и допълни, че всички прилагат възможности системата да бъде подпомогната.
В същото време от БЛС съобщиха, че лекарски колегии от цялата страна искат оставката на управителя на Касата, заради липсата на прозрачност. До 21 октомври 2021 г. общо 18 колегии са поискали проф. Салчев да напусне поста си.
Политическата оценка на кризата
Здравната ни система е на края на своя капацитет. Намираме се в тежка пандемична ситуация и това е факт, с който трябва да се съобразяваме, заяви служебният премиер на брифинг на 21 октомври 2021 г. Стефан Янев определи като грешка на кабинета това, че са чакали до последния момент, за да обявят настоящите противоепидемични мерки. И подчерта, че въведените мерки не са самоцел, а са провокирани от нуждата да бъде запазен животът на хората и стабилността на държавата.
„България се намира в момент на множество изпитания, които можем да преодолеем само с общи усилия“, отбеляза още премиерът и поясни, че разбира основанията за негативните обществени реакции.
Можем ли заедно, като общество, да носим отговорност за настоящето и бъдещето си, попита Стефан и Янев и призова българите за малко търпение и разбиране, но и за повече солидарност и съпричастност, а политическите партии за адекватно поведение.
Веднага след обявяването на новите мерки последваха и реакциите на политическите партии. От ГЕРБ заявиха, че те нарушават конституционните права на хората. От БСП излязоха с позиция, според която предлаганите за зелен сертификат мерки не могат да бъдат приложени у нас и също като ГЕРБ, ВМРО и НФСБ поискаха оставката на министър Кацаров, защото не можел да се справи с кризата. От „Изправи се БГ! Ние идваме!“ обявиха, че ще внесат жалби до Комисията по защита от дискриминацията и Върховния административен съд срещу изискването за зелен сертификат.
- И в България разрешиха бустерна доза на ваксина срещу COVID-19 за рисковите групи
- Изключително строги мерки срещу COVID-19 влизат в сила от 25 октомври 2021 г. в Румъния
- 21 септември 2021 г.: Расте броят на хоспитализираните болни от COVID-19 – 130 души за последното денонощие
- Хиляди протестираха във Франция и Гърция против задължителната имунизация срещу COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Имунен отговор при ваксините срещу COVID-19 - сравнение между 11 одобрени ваксини
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
Коментари към Огромен интерес към ваксините срещу COVID-19 – 28 191 поставени дози на 21 октомври 2021 г.