"Галъп Интернешънъл": Близо 1/3 от хората ще се ваксинират срещу COVID-19

27% от хората в страната имат желание да се ваксинират срещу COVID-19, показва последното независимо изследване „лице в лице“, което екипът на „Галъп Интернешънъл болкан“ осъществява в периода от 4 до 12 февруари 2021 г. В проучването участват 1011 души.
Да изследваш общественото мнение чрез анкети е изключително подходящ способ в настоящата ситуация. Агенция е осъществила голям брой изследователски вълни, а те са в състояние да откроят динамиката на процеса и интензитета на разпространение на болестта, което позволява да се направят количествени оценки.
Официалните данни са въз основа на доказани и регистрирани случаи, в същото време има хора, които прекарват болестта в лека форма, не си правят тест. Други си правят бърз антигенен тест в къщи и ако той е положителен, не се регистрират. Не са малко и случаите, когато COVID-19 преминава без симптоми и човек трудно установява, че е болен. Срещата лице в лице с хората, които отговарят на въпроси, е изключително полезен метод, особено ако се вземе предвид сравнително ниското ниво на тестване у нас, подчертават от Центъра за обществени и политически изследвания.
Ваксинацията
Темата за ваксинацията продължава да бъде в центъра на общественото внимание. Управляващите смятат, че са в състояние да увеличат броя на желаещите да бъдат ваксинирани, тъй като този е начинът страната да се справи с пандемията.
Проучването на „Галъп Интернешънъл“ показва, че процентът на хората, които не искат ваксина (48%) е почти два пъти повече от заявилите желание да бъдат ваксинирани (27%). Колебаещите се са 24% и това е групата, към която очевидно здравните власти трябва да насочат усилията си в опит да ги убедят в смисъла на имунизацията. 1% от участниците в проучването казват, че вече са ваксинирани.
Според данните не желаят да се ваксинират младите и живеещите в столицата и по-големите градове. Социолозите са на мнение, че най-вероятно отказът се дължи на факта, че по-голямата част вече са прекарали заболяването от една страна, а от друга, че представителите на тази възрастова група не се страхуват от него толкова, колкото по-възрастните.
Изводът на екипа, осъществил проучването, е, че очевидно желанието за ваксиниране в България не е ниско. Подобна нагласа показва и мащабното международно изследване за готовността за имунизация в света на световната Асоциация „Галъп интернешънъл“. Според него България се намира на средните места в Европа и резултатите й са подобни на други източноевропейски страни, което означава, че е твърде далеч от високите нива на отрицание на ваксините.
Другият извод от настоящото проучване е, че при хората, прекарали коронавирусната инфекция, нежеланието да се ваксинират нараства повече от две към едно. Най-голямо желание да си поставят ваксината имат възрастните.
Интересен акцент, към който социолозите насочват вниманието, е, че групата на привържениците на управляващите е по-склонна да се ваксинира, защото зад това прозират освен всичко друго доверие и лоялност. Екипът подчертава, че това не е знакът за разделение, но не може да се избегне, тъй като показва ясно политизацията по темата COVID-19, което е опасно. Изследването установява, че в настоящия момент пандемията ще повлияе на избирателната активност, но то няма да е драстично.
Разпространението на COVID-19
16% от анкетираните споделят, че са преболедували инфекцията или 800 000 от 5 200 000 пълнолетни граждани, които живеят в страната постоянно. Според изследователски анализи толкова са и онези, прекарали COVID-19 без симптоми или не са съобщили затова на здравните власти. Това означава, заключават от „Галъп Интернешънъл“, че поне 1 500 000 мъже и жени са се срещнали с вируса SARS-CoV-2, което прави 1/3 от населението на страната. Вероятно подобно е разпространението и сред непълнолетните.
От изследването става ясно, че всеки десети определя случая си като сравнително тежък. Такива са и данните на здравното министерство. Най-много са боледували по-младите и живеещите в столицата и големите градове, а най-малко хората над 65 години и в селските райони.
Проучването показва, че краят на кризата е близо ако всички бързо се пристъпи към ваксинацията на всички, които искат, убеден е екипът.
gallup-international.bg, freepik.com
-
Галъп Интернешънъл отчита колебание у българите по въпроса за ваксините
-
Според данните на Галъп Интернешънъл - само 27% от българите се интересуват от донорството, но 60% са склонни да станат дарители
-
Галъп Интернешънъл: Българите подкрепят краят на строгите мерки да настъпи на 21 декември 2020-а
-
Галъп Интернешънъл: Обществото продължава да е объркано, въпреки че 56 % одобряват мерките срещу COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
- В САЩ разрешиха бустерна доза от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer за деца от 5 до 11 години
- Ваксинацията срещу COVID-19 – тука има, тука няма
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- 196 новозаразени с COVID-19 на 21 юли 2020-а
- Галъп Интернешънъл: COVID-19 отново поляризира мненията в българското обществото
- Ваксината срещу коронавирус на „Janssen“ получи разрешение за употреба в ЕС от Европейската агенция по лекарствата
- Омикрон и Делта са двойна заплаха, която увеличава рекордно броя на заразените, алармира СЗО
- Ваксините срещу COVID-19 са безопасни за пациенти с множествена склероза, но терапията срещу болестта може да понижи ефективността
Коментари към "Галъп Интернешънъл": Близо 1/3 от хората ще се ваксинират срещу COVID-19