Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Учени: Имунитетът след ваксината на „Pfizer“ отслабва, но постепенно

Учени: Имунитетът след ваксината на „Pfizer“ отслабва, но постепенно

от 13 окт 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Учени: Имунитетът след ваксината на „Pfizer“ отслабва, но постепенно - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Проведените до момента изследвания по целия свят сочат, че имунитетът след завършване на ваксинационния цикъл с препарата на „Pfizer“ наистина отслабва с времето. Доказват го данни от реалните статистики и от експерименти в лабораторни условия. Учените обаче уверяват, че процесът е бавен и хората не бива да се тревожат твърде много.

Поставянето на две дози от ваксината срещу коронавирус на „Pfizer“ отключва силен имунен отговор и осигурява над 90% защита срещу тежко протичане на инфекцията, макар ефективността й срещу безсимптомно и леко протичане да намалява постепенно.

Фармацевтичната компания получи разрешение от Американската агенция за контрол на храните и лекарствата за бустерна доза за някои групи хора, ваксинирани минимум 6 месеца по-рано.

Остава въпросът дали тя е необходима на всички? И имаме ли повод за притеснение?

„Бустерната доза може да стане задължителна за всички, но не и сега“

Д-р Ан Фолси, специалист по респираторни вирусни инфекции в медицинското училище на университета в Рочестър, разкрива: „Очакваме имунитетът след ваксинация да започне да спада с времето, но не толкова много, че хората да се страхуват. Това ще става бавно. Няма начин един ден просто да се събудите и да сте също толкова уязвими, колкото сте били преди да си поставите ваксината.

И трите иРНК ваксини – на „Pfizer“, „Moderna“ и „Johnson & Johnson“ защитават добре срещу тежко боледуване от COVID-19. Разбира се, не изключвам възможността да се наложи бустерна доза за всички в един момент, но на този етап повечето инфекции сред ваксинирани граждани протичат леко, със симптоми на обикновена настинка или грип. Те са много по-малко опасни от онова, което виждахме в болниците преди месеци.“

„Моето послание към всички е да не се страхуват толкова“, завършва д-р Фолси.

Над 7 милиона американци с бустерна или трета доза

Уверенията на експертите обаче не спряха американците, които се редят на опашки, за да получат трета доза. През последната седмица хората, които имат желание за бустерна ваксина са повече от онези, които си поставят първа доза. До 8.10.2021 г. повече от седем милиона американци са получили бустерна или трета доза, която се разрешава на хора с компрометиран имунитет.

През последните няколко дни бяха публикувани резултатите от други две изследвания, които също разкриват, че имунитетът след ваксинация с препарата на „Pfizer“ отслабва. Едното е проведено в Израел и обхваща 4800 израелски здравни работници. То сочи, че нивата на антитела бързо спадат, „особено при мъжете, гражданите над 65-годишна възраст и хората с компрометирана имунна система.“

Второто изследване е извършено в Катар и показва, че ваксината срещу коронавирус постига своята най-висока ефективност през първия месец след завършване на ваксинационния цикъл, след което започва да спада. В списание „New England Journal of Medicine“, където са публикувани резултатите, учените допълват: „Възможно е защитата на голяма част от ваксинираното население да отслабне през следващите няколко месеца, което логично би довело и до нови епидемични вълни.“

спринцовка и ваксина

Защо ваксината срещу коронавирус запазва високата си степен на защита срещу тежко протичане, но не и срещу леко или безсимптомно?

Имунната система на човека е сложно устроена. На първа линия са антителата, чиято задача е да спрат атаката на вируса. Точно те започват да намаляват с течение на времето.

Ролята на клетъчния имунитет

Но, освен първа линия, има и втора. Там се изгражда клетъчният имунитет. B- и Т-клетките се нуждаят от повече време, за да се натрупат. Когато обаче броят им вече е достатъчен, те осигуряват по-дълготрайна и широкоспектърна защита срещу инфекции и намаляват риска от тежко боледуване. Това означава, че ваксината не изключва напълно вероятността от заразяване, но намалява значително риска то да завърши с хоспитализация или смърт.

Според Фолси причините, поради които хората искат да се ваксинират, не са свързани единствено с тях самите. Те се страхуват и за своите близки. Страхуват се да не предадат коронавируса на децата, за които все още няма одобрен препарат.

Носенето на предпазни маски остава сред най-важните превантивни мерки

Експертите от Американските центрове за превенция и контрол на заболяванията непрекъснато напомнят на гражданите, че трябва да продължат да спазват превантивните мерки, дори и да са със завършен ваксинационен цикъл. Важно е те да носят предпазна маска в затворени помещения, когато общуват с хора, чийто ваксинационен статус е неясен, както и да избягват места с лоша вентилация.

Очаква се до края на месеца Агенцията за контрол на храните и лекарствата да вземе решение дали да одобри бустерна доза и за препаратите на „Moderna“ и „Johnson & Johnson“. Д-р Антъни Фаучи, директор на Националния институт по алергии и инфекциозни болести, заяви по-рано, че според него третата доза от ваксините ще се превърне в стандарт за превенция и лечение на COVID-19. „Организациите просто не искат да всяват паника и да предизвикат хаос в аптечната мрежа“, смята той.

Гражданите, които сега си поставят бустерна доза, би следвало да са ваксинирани най-рано – през януари, февруари и март. Сред тях са и възрастни хора над 65 години, както и такива с придружаващи заболявания или които работят в застрашена от коронавирус среда. Останалите нямат повод за притеснение към момента.

Минимум 6 месеца преди поставяне на бустерна доза

През септември Фаучи предупреди, че бустерна доза на „Pfizer“ не бива да се поставя, ако не са изминали поне 6 месеца след втората, тъй като няма да се постигне желаната максимална ефективност.

Експертът добавя: „Със сигурност ще има хора, които ще се изкушат да се ваксинират по-рано. Но всъщност така те няма да си помогнат. По-добре е да изчакат няколко месеца, ако искат силна защита срещу коронавируса. Имунните клетки, които отговарят за повишаване на вече отслабения имунитет, реагират много по-добре и са много по-ефективни, ако известно време след ваксинацията са били в състояние на покой.“

Според Фолси "най-вероятно имунитетът след всяка ваксина, не само след тази на „Pfizer“, ще започне да отслабва с времето и ще наложи повечето хора да си поставят бустерна доза. Което обаче не означава, че тя трябва да се постави сега.“

Хората, които се преболедували от COVID-19, имат известна степен на защита, но тя е още по-висока, ако са и ваксинирани.

Експертът споделя: „Личното ми мнение е, че да разчитаме на естествено придобития имунитет е като игра на руска рулетка. Има много примери за млади пациенти в добро здравословно състояние, които се разболяват тежко, а някои дори губят живота си. Самата аз никога не бих разчитала на естествения си имунитет. Коронавирусът е много опасен играч, чийто следващ ход не може да бъде предвиден.“ 

Източник:

Is my immunity waning? Doctors advise Pfizer vaccine recipients not to worry: https://edition.cnn.com/2021/10/09/health/pfizer-covid-vaccine-waning-questions-wellness

Още по темата:
  • Изпълнителният директор д-р Албърт Бурла: Ваксината на Pfizer срещу COVID-19 до всяка точка на света Изпълнителният директор д-р Албърт Бурла: Ваксината на Pfizer срещу COVID-19 до всяка точка на света
  • Предупреждение: ваксината срещу COVID-19 на Pfizer/ BioNTech може да отключи алергична реакция Предупреждение: ваксината срещу COVID-19 на Pfizer/ BioNTech може да отключи алергична реакция
  • Пфайзер настоява ваксината срещу COVID-19 да получи одобрение и за деца под 5 години Пфайзер настоява ваксината срещу COVID-19 да получи одобрение и за деца под 5 години
  • Защо FDA не препоръчва бустерна ваксина за всички граждани Защо FDA не препоръчва бустерна ваксина за всички граждани
5.0/5 1 оценка

Коментари към Учени: Имунитетът след ваксината на „Pfizer“ отслабва, но постепенно

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Учени: Имунитетът след ваксината на „Pfizer“ отслабва, но постепенно
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 00:58
    Коментирайте "Учени: Имунитетът след ваксината на „Pfizer“ отслабва, но постепенно"

НОВИНАТА е свързана към

  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Няма причина пациентите с ревматични заболявания да не се ваксинират срещу COVID-19
  • Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
  • Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
  • Антибиотикът "Терамицин" – първият медикамент на "Пфайзер"
  • По-силен имунен отговор от ваксини, поставени на една и съща ръка
  • Развитие на Пфайзер от 1951 година до 1999 година
  • Ваксините срещу COVID-19 са безопасни за пациенти с множествена склероза, но терапията срещу болестта може да понижи ефективността
  • Произход на Виаграта
  • Патент на Виагра в Канада Индия и Китай
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Кожен проблем по време на бременност - след посещение на козметик

преди 32 дни, 5 часа и 32 мин.

Изтръпване на ръка, пръсти след вземане на кръв

преди 561 дни, 9 часа и 36 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 9 часа и 9 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 1 час и 51 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 8 часа и 42 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 15 часа и 43 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

ЛЮКСЕОЛ ЧАЙ Ф-Р РАСТЕЖ КОСА * 30 337925

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО СУХО КОСА/ТЯЛО 100мл 335419

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival