Децата са тихият преносител на коронавирус, твърдят експерти
Масачузетската болница и нейното педиатрично отделение провеждат най-мащабното до момента изследване на деца във връзка с разпространението на COVID-19. Учените стигат до едно съвсем различно и изключително важно заключение – децата играят много по-значима роля при заразяването с коронавирус, отколкото се твърдеше доскоро. В изследването са включени 192 деца на възраст 0-22 години, с положителна проба за SARS-CoV-2, и още 18, при които на по-късен етап се наблюдава заболяване, свързано с COVID-19. Учените откриват, че при заразените деца има много по-висока концентрация на вируса в дихателните пътища, отколкото при хоспитализираните възрастни с назначено лечение.
Концентрацията на вируса при „здраво дете“, което спокойно се разхожда наоколо, а всъщност е преносител, е по-висока, отколкото при болен възрастен
Лаел Йонкер, доктор по медицина, директор на Центъра за муковисцидоза и автор на проучването, признава, че е изненадан от завишените нива на коронавирус в деца на такава крехка възраст, особено през първите два дни от инфекцията. Той споделя, че не е очаквал толкова сериозна концентрация на вируса. „Наясно сме колко строги мерки се взимат в болниците и какви усилия се полагат за лечението на възрастни хора с тежки симптоми на коронавируса, а не си даваме сметка, че концентрацията на вируса при тях е в пъти по-ниска, отколкото при „здраво дете“, което спокойно се разхожда наоколо, а всъщност е преносител.“
Колкото по-голяма е тежестта, толкова по-лесно се случва пренасянето и заразяването. Проблемът е, че симптоми, типични за COVID-19, като например треска, хрема или кашлица, са често срещани и при най-обикновена настинка. Това още повече затруднява навременното диагностициране на заболяването, резултат от коронавируса SARS-CoV-2, споделя Йонкер. Експертите насочват вниманието си не само към вирусната обремененост, но и към проявите на вирусния рецептор и образуването на антитела при здравите деца, децата с остра симптоматика на коронавирусна инфекция, както и към малък брой деца с мултисистемен възпалителен синдром (МВС).
Изследванията на гърлен и носен секрет, както и на кръвни проби от децата, извършени от педиатрите в COVID-19 отделението, накланят везните към отваряне на училища, дневни центрове и други институции, където контактите помежду им са неизбежни. Алесио Фазано, доктор по медицина и директор на Изследователския център по мукозна имунология и биология към Масачузетската болница, казва: „Децата не са имунизирани срещу подобна инфекция. По време на пандемията бяхме фокусирани най-вече върху проследяване и лечение на хора с ясно изразени симптоми. Това ни изигра лоша шега и ни накара да повярваме, че болшинството заразени са възрастни. Нашите резултати обаче показват, че децата не са защитени от вируса. Не бива да ги подценяваме като потенциални преносители на вируса.“
Децата от бедни семейства са по-застрашени
Макар невръстните пациенти да не страдат толкова тежко от COVID-19, колкото възрастните, те могат да разпространяват инфекцията и да внесат вируса у дома, дори без наличие на каквито и да било, или на съвсем безобидни, симптоми. Особено опасна е ситуацията за семейства с нисък социално-икономически статус, както и там, където под един покрив живеят няколко поколения и по-възрастните биха могли да страдат от усложнения. В проучването на Масачузетската болница и педиатрите 51% от децата с остри симптоми на коронавирусна инфекция произхождат от бедни семейства, като само 2% живеят във финансовостабилна среда.
Експертите оборват още една хипотеза, според която поради факта, че децата имат по-слаб имунен отговор срещу SARS-CoV2, вероятността да се заразят или разболеят сериозно е много по-малка. Те смятат, че слабият имунен отговор при по-малките деца в никакъв случай не означава по-малък риск от заразяване. Учените дори твърдят, че децата могат да са силно заразни, без значение на тяхната податливост към инфектиране с коронавирус.
Сърцето е най-застрашеният човешки орган
Екипът изследва имунния отговор при деца с мултисистемен възпалителен синдром (МВС), или мултиорганна инфекция, която може да се развие в резултат на заразяване с коронавирус няколко седмици по-късно. Усложненията при този синдром включват сърдечни проблеми и остра сърдечна недостатъчност. Фазано споделя, че усложненията, в резултат на COVID-19 инфекцията, могат да бъдат наистина животозастрашаващи, а броят на пациентите нараства непрекъснато. Оказва се, че сърцето е най-често и най-сериозно засегнатия човешки орган, вследствие на имунната реакция на тялото при заразяване с коронавирус.
Ако учените успеят да анализират в дълбочина имунния отговор на човешкото тяло при деца с МВС, ще могат да набележат следващите стъпки в превенцията и лечението срещу COVID-19. Дълбокото познаване на имунната дисфункция при малките пациенти с мултиорганна инфекция ще им даде възможност да начертаят по-разумни и ефективни стратегии за разработване на ваксини.
Измерването на телесната температура не е достатъчно
В ролята си на педиатри, Йонкер и Фазано постоянно са засипвани с въпросите на разтревожени родители относно безопасното завръщане на децата в класните стаи и дневните центрове. Според тях най-важният проблем, който трябва да бъде решен, е какви мерки е нужно да се вземат, за да се гарантира здравето както на децата, така и на техните учители. Препоръките, които са част от изследването на експертите, предупреждават да не се разчита на измерването на телесна температура или следене за проява на симптоми. Учените по-скоро акцентират върху необходимостта от строги мерки като социално дистанциране, носене на предпазни маски (където е възможно), регулярно и качествено миене на ръце и комбиниран метод на обучение – дистанционно и в класната стая.
Ефективна мярка би била и рутинното и продължително тестване на всички ученици и навременното докладване на резултатите от пробите
Фазано още веднъж подчертава, че децата също разпространяват вируса и този факт трябва да се вземе под внимание при планиране отварянето на училищата. Той има опасения, че прибързаното стартиране на учебната година, без добро планиране, може да доведе до скок в броя на заразените от коронавируса. Според него, ако не се вземат наистина стриктни мерки, децата ще се окажат сериозна заплаха за справянето с пандемията.
Изследването на екипа е подкрепено от Националния институт за опазване здравето на сърцето и белите дробове, Фондацията на пациентите с муковисцидоза, Националния институт по детско здраве и човешко развитие и много други.
Journal Of Pediatrics/Болницата в Масачузетс
Снимка: Pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Грижа за детето
- Законът за абортите в САЩ от 1850 г. до днес
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- 301 най-велики филма на всички времена - класация на читателите на Empire (част 1)
- Обамакеър - повратна точка в американската здравна система
- Комбинирана терапия с венетоклакс и азацитидин дава шанс на повече болни от остра миелоидна левкемия
- Жълтата гостенка – инфекциозното заболяване, благодарение на което Колорадо става част от САЩ в началото на 19 век
- Забрана на абортите в САЩ – къде е въведена и какви са ограниченията
- Учени откриха защо чревният микробиом на кърмените бебета е различен от хранените с адаптирано мляко
- САЩ в първото десетилетие на 21 век, или защо здравните застрахователи избират фармацевтичната индустрия пред пациентите, част 1
- 301 най-велики филма на всички времена - класация на читателите на Empire (част 2)
Коментари към Децата са тихият преносител на коронавирус, твърдят експерти