Пазят ли ни маските по време на COVID вълна

Поредната COVID вълна, за която предупреждават здравните министерства, до известна степен се дължи на новите по-леснопреносими варианти и отслабващия имунитет.
Все по-често чуваме здравни експерти да призовават отново да носим предпазни маски на закрито, което поражда въпроса за тяхната ефективност и кои всъщност са най-подходящи. Дали има смисъл да извадим старите маски от миналата година или е достатъчно да използваме хирургична? Или би било най-добре да се снабдим с респираторна маска N95?
Разпространение на коронавируса и последици след зимата
Вирусът SARS-CoV-2 се пренася най-вече по въздушно-капков път, когато заразеният диша, говори, смее се, киха или кашля. Заразяването може да се случи дори когато човекът не проявява никакви симптоми. По-големите капки падат бързо на земята, което означава, че спазването на дистанция носи известна сигурност. Микроскопичните частици (аерозоли) обаче могат да се задържат във въздуха с часове и да пропътуват разстоянието от единия до другия край на помещението. Това означава, че рискът от инфекция остава голям, ако се намираме в затворено помещение, дори и да сме на разстояние от заразения или той вече да го е напуснал.
Статистиката сочи, че случаите на коронавирусна инфекция нарастват през зимния период. Две от основните причини за това са по-високата устойчивост и жизнеспособност на вируса в студена и не толкова влажна среда, както и по-честите струпвания на хора на закрито.
Кои затворени пространства крият най-голям риск от заразяване с коронавирус?
- места, на които хората говорят високо, смеят се, пеят или крещят, тъй като тогава вероятността от изпускане на повече капки и микроскопични частици е много по-висока;
- помещения с лоша вентилация, където вирусните частици се задържат дълго;
- места, където има струпвания на голям брой хора или продължителен близък контакт помежду им.
Ако прекараме две минути в малък магазин, чиято врата е отворена и в който има само още един човек, рискуваме по-малко, отколкото ако се намираме в пълен бар на закрито, където всеки говори високо в опитите си да бъде чут на фона на силната музика.
Какво можем да направим?
Носенето на маска може да ни предпази от COVID инфекция. Експертите предупреждават, че гражданите в напреднала възраст и тези с компрометирана имунна система са особено застрашени.
>>> Класификация на предпазните маски срещу COVID-19 според степента им на защита
Каква е разликата между обикновена и респираторна маска?
Респираторните маски са създадени да улавят 95% от частиците, които преминават през тях. Накратко, защитата, която те осигуряват, е много висока.
Хирургичните маски са предназначени да ни пазят от едрите капки, което ги прави особено подходящи за вече болен човек, тъй като спира пренасянето на вируса. Те са средство за упражняване на така наречения контрол върху източника. Текстилните и хирургичните маски успяват да филтрират вирусните частици, защото се състоят от няколко слоя. Респираторните средства (тип N95) са по-надеждни при задържането на фини частици, тъй като са изградени от множество фибри и имат електростатичен заряд, който ги привлича и улавя.
За разлика от другите маски, респираторните прилепват плътно върху лицето, което гарантира, че въздухът, достигащ до белите дробове, първо е бил пречистен. Текстилните и хирургичните от своя страна не са така добре стегнати и пропускат замърсен въздух.
Ефективност на маските и респираторните средства
За оценката на риска от заразяване с COVID-19 и изчисляване защитата на маските учените разчитат на данни от изследвания, при които излагането на вируса не е контролирано, което ги прави до голяма степен ненадеждни.
Мета анализ разкрива, че респираторните средства са с по-висока, но все пак статистически незначителна ефективност в сравнение с хирургичните маски. Въпреки малката разлика между тях, хората, които работят в зони с висок риск, предпочитат респираторните.
Друго проучване сравнява степента на риск при участници, които носят предпазно средство (без значение вида му), и такива, които не се пазят. Доброволците с положителен резултат от PCR тест се сравняват с тези с отрицателен, като са групирани по възраст, пол и принадлежност към една и съща общност. Две седмици преди теста изследователският екип проследява колко често те използват маски на закрито.
Хората, които носят предпазна маска в затворени помещения са 56% по-малко застрашени от заразяване от онези, които не носят. Също така резултатите показват, че респираторните предпазни средства намаляват риска с цели 83%, а обикновените хирургични маски – с 66%. Участниците, които са избрали текстилната маска, също могат да разчитат на известна защита, в сравнение с онези, които не използват никаква, макар разликата между тях да не е статистически значима.
Каква респираторна маска да изберем?
Ако се спрем на модел N95/ P2, трябва да се уверим, че приляга плътно по лицето ни. Важно е да отбележим обаче, че той не е подходящ за деца и за хора с брада, тъй като тя пречи на доброто прилепване.
След като се използва веднъж, респираторната маска вече се счита за замърсена, което налага измиване на ръцете след всяко нейно пипане, както и поставянето й в хартиен плик в промеждутъците, когато не се ползва, за да изсъхне. Препоръчително е да я изхвърлим, ако придобие видимо мръсен вид или ако скобата върху носа се разхлаби или счупи.
И не на последно място, много е важно каквото и предпазно средство да решим да използваме, то да покрива и носа ни, ако искаме да сме защитени.
How effective are masks during a COVID wave?: https://medicalxpress.com/news/2022-07-effective-masks-covid
-
Класификация на предпазните маски срещу COVID-19 според степента им на защита
-
Тренировката с предпазна маска не намалява притока на кислород и не вреди на здравето
-
Някои видове вода за уста могат да спрат предаването на коронавируса
-
Откриха два гена, отговорни за загубата на обоняние и вкус при COVID-19
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ТРИПЛАСТОВА САНИТАРНА МАСКА С ЛАСТИК * 25
ФИЛТЪР ЗА ЗАЩИТНА МАСКА PM 2.5 С АКТИВЕН ВЪГЛЕН * 1
ЗАЩИТНА МАСКА С КЛАПАН И ФИЛТЪР N95 PM 2.5 С АКТИВЕН ВЪГЛЕН POCKESTER
ТРИПЛАСТОВА ЗАЩИТНА МАСКА "ФРАМАР" * 20
ПРЕДПАЗНА МАСКА С КЛАПАН TM TEMSAN 34V FFP1 NR * 1
ТРИПЛАСТОВА САНИТАРНА МАСКА / SANITARY FACE MASK * 1 брой
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Скок в броя на заразените с грипен вирус, RSV, коронавирус и норовирус в САЩ
- Истини и митове за здравеопазването в Куба
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Коронавирус COVID-19
- Съдът: МЗ е длъжно да предостави на АКФ договорите за доставката от Китай на маски и респиратори
- В Русия регистрираха „МИР-19“ - лекарство срещу COVID-19, разработено от Института по имунология
- Предпазва ли витамин D от COVID-19
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
- Окончателно: В България са регистрирани първите 4 случая на коронавирус
- 95 нови случая на COVID-19 след направени 3155 теста в първия ден на седмицата 20 юли 2020-а
Коментари към Пазят ли ни маските по време на COVID вълна