Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Научни публикации Съвременно разбиране за метеоропатията (влиянието на метеорологичните промени върху здравето)

Съвременно разбиране за метеоропатията (влиянието на метеорологичните промени върху здравето)

от 10 ное 2023г., обновено на 24 ное 2023г.
Автор: д-р Камелия Соколова
Съвременно разбиране за метеоропатията (влиянието на метеорологичните промени върху здравето) - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Мнозина от нас са чували някой да казва “болят ме ставите, времето ще се разваля”. Какво е това? Пророчество или реално усещане за предстоящи атмосферни промени? Отговорът вече е ясен. Знае се, че промените във времето, особено рязко настъпващите, са причина за множество здравословни проблеми. Тази зависимост на здравословното състояние от климатичните промени е известна като метеоропатия или метеопатия.

Метеоропатията става все по-широко разпространена поради все по-трудната адаптация на хората към променящите се климатични условия.

В обзорна статия, публикувана в Journal of Medicine and Life Hoxha М. и Zappacosta В. се представя съвременното схващане за метеоропатията.

Акценти от публикацията:

  1. Какво е метеоропатия?
  2. Разлика между метеоропатия и метеочувствителност
  3. Форми на метеоропатията
  4. Метеорологични фактори, „спусъци“ на метеоропатията
  5. Кои хора са предразположени?
  6. Какво най-често изпитват засегнатите?
  7. Исторически факти
  8. Фактите днес
  9. Работни хипотези за механизмите на възникване
  10. Клинични проучвания
  11. Методи за повлияване на метеоропатията
  12. Как промените във времето влияят върху здравето – Видео

Какво е метеоропатия?

Терминът произхожда от гръцки, съчетавайки “meteora” (небесни явления) и „pathos“ (болка) и е въведен за първи път в края на 20-и и началото на 21-и век. Отнася се до набор от определени соматични и психични разстройства на човек, които възникват в отговор на промените във времето поради нарушена адаптация към тези промени. Напоследък все по-често метеоропатията се счита за синдром или ново заболяване, което може да окаже значително влияние върху ежедневието на хората.

Разлика между „метеоропатия” и „метеочувствителност”

Метеоропатията е развиване на специфично заболяване или влошаване на съществуващи заболявания (обостряне на симптомите) поради промени във времето.

Метеочувствителността се отнася за лица, които са биологично податливи да усещат ефекта на определени атмосферни събития на физическо и психическо ниво.

Използва се специален въпросник – METEO-Questionnaire (METEO-Q), насочен към идентифициране на физическите и психическите симптоми, свързани с климатичните вариации и използван за откриване на метеочувствителност и метеоропатия.

Невсички хора с метеочувствителност могат да развият симптомите на метеоропатия.

Форми на метеоропатия

Две са формите на метеоропатията – първична и вторична:

  • Първичната форма засяга здрави хора, които се оплакват от болки в мускулите и ставите, промени в настроението и физическа слабост и/или нарушения на съня при промяна на времето.
  • Вторичната форма засяга хора със съществуващи хронични заболявания (психични, сърдечносъдови и обструктивни белодробни заболявания, възпалителни и дегенеративни заболявания на мускулите, костите и ставите), които се влошават поради промени във времето.

Метеоропатията е особено опасна за тези хора, които вече имат сериозни здравословни проблеми. Възможни са повишаване кръвното налягане, стенокардни пристъпи, тежки сърдечносъдови инциденти, астматични пристъпи, депресия и опити за самоубийство.

>>> Защо комбинацията от топлина и влажност е много по-опасна за човешкото тяло

Метеорологични фактори, „спусъци“ на метеоропатията

Метеорологичните фактори, които биха могли да окажат влияние върху човешкия организъм, са:

  • барометрично налягане;
  • атмосферни фронтове;
  • влажност;
  • температура;
  • облачност;
  • скорост на вятъра;
  • валежи;
  • геомагнитна активност (слънчеви изригвания).

облачно време

Кои хора са предразположени към метеоропатия?

Основните групи хора, предразположени към метеоропатия, са:

  • със сърдечносъдови проблеми – артериална хипертония, исхемична болест;
  • с респираторни заболявания – астма, ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест);
  • с психични проблеми – тревожност, депресия, шизофрения, биполярно разстройство;
  • със ставни заболявания, например ревматоиден артрит, артроза, фрактури на костите.

Метеорологичните фактори, които влияят на всяка категория пациенти, се различават и трябва внимателно да бъдат идентифицирани.

>>> Времето и артрита: Съществува ли връзка между артритната болка и метеорологичните условия

Какво най-често изпитват засегнатите?

Метеорологично свързаните нарушения на здравето са с разнообразен спектър:

  • различни промени в кръвното налягане и сърдечния ритъм;
  • стомашни разстройства;
  • затруднено дишане;
  • депресия, безпокойство, раздразнителност;
  • главоболие;
  • замаяност, световъртеж;
  • нарушения на съня;
  • болки в костите и ставите, миалгии (болки в мускулите,) и др.

Според някои експерти интензивността на симптомите се увеличава преди или след промяната на времето, а не по време на самата промяна. Според други автори симптомите се появяват преди промяната на времето и достигат максимална изразеност по време на самата промяна. Симптомите обикновено намаляват с отшумяването на промените и могат да се върнат с различна интензивност по време на следващи промени.

>>> Какво влияние оказват климатичните условия върху мозъка

ставна болка

Исторически факти

Метеоропатията не е проблем само на съвременния човек. Данни за метеорологична чувствителност има още от дълбока древност. Хипократ говори за някои симптоми на метеорологична болка и призовава лечителите от онази епоха да не извършват процедурите си, като кръвопреливане например, при промяна на времето. Диоклес разделя годината на 6 периода и препоръчва определен начин на живот за всеки от тях. Древните германски лекари говорят за „болки от времето“, а тибетските лечители свързват всяко заболяване с промени във времето.

Фактите днес:

  • Броят на метеоропатите – хората, които са негативно засегнати от климатичните условия, нараства драстично.
  • Проучванията показват, че почти 30% от населението на света страда от някакъв вид метеоропатия.
  • Жените, особено тези в менопауза, са по-склонни от мъжете да развият метеоропатия.
>>> Метеорологичната зависимост – симптоми и начин да се справим с нея

За механизмите

Смята се, че неадекватният отговор на механизмите за саморегулиране към такива промени се дължи на влиянието на електромагнитни вълни с различни амплитуди и честоти. Тази хипотеза се подкрепя от факта, че атмосферните електрически разряди по време на гръмотевични бури и свързаните с тях електромагнитни полета могат да бъдат усетени от хората на големи разстояния чрез различни симптоми (главоболие, умора).

Предполагаемите невробиологични механизми, влияещи върху чувствителността към промените в климата, са сложни и включват много фактори, включително различни пътища на невротрансмисия, имунната и невроендокринната система и активността на гените, регулиращи циркадните ритми.

  • Обсъждат се промени в концентрацията на някои невротрансмитери. Пациентите с метеоропатия често показват повишени нива на аденокортикотропен хормон (ACTH), произвеждан от хипофизната жлеза, с което се свързват симптоми като сърцебиене, тревожност и раздразнителност. При тези пациенти намаляват ендорфините, което води до понижен праг на болка.
  • Друга хипотеза обсъжда ролята на блуждаещият нерв в проявите на метеоропатията. Тя е подкрепена от изследвания на Liebell et al, които демонстрират, че акупунктурата, по-специално аурикуларната акупунктура, намалява симптомите, предизвикани от промени в барометричното налягане при хора.
  • В миши експериментални модели вариации в барометричното налягане променят активността на неврони във вестибуларното ядро. Същият механизъм може да се предположи и при хора и с неговото участие може да се обяснят метеоропатиите, свързани с промени в атмосферното налягане.

Промените в атмосферното налягане оказват значително влияние върху функциите на редица органи и системи. Особено уязвими са хората с високо и ниско артериално налягане, но и нормотензивните лица не са пощадени. При понижение на барометричното налягане съдовете се разширяват и се влошават симптомите на хората с хипотония (световъртеж, прималяване, гадене), докато при повишаване се случва обратното – съдовете се свиват, кръвното налягане допълнително се покачва и хората с артериална хипертония могат да усетят характерните за състоянието симптоми (главоболие, тежест в сърдечната област, сърцебиене, затруднено дишане).

>>> Екотревожност – последствието от вредното въздействие на климатичните промени върху здравето ни

Понижението на атмосферното налягане води до разтваряне на газовете и увеличено налягане в синусите и съдовете, което е свързано и с обостряне проявите на синусово и мигренозно главоболие. Със спадането на налягането намалява и натискът върху тъканите, те се „разширяват“ и дразнят нервните окончания, което обяснява засилването на оплакванията от ставите.

  • Влиянието на ниските температури е свързано със свиване на съдовете. Намалява притока на кръв в периферията и това повишава вискозитета на вътреставната течност, намалява гъвкавостта на ставите и води до усещане за ставна скованост. За дискомфорта в ставите допринася и мускулния спазъм с тензионното му въздействие върху костите и ставите.

жена световъртеж

Клинични проучвания

Авторите се спират на 9 проучвания, свързани с метеоропаията. Повечето проучвания изследват влиянието на метеоропатията върху нервната система и установяват значително повлияване на психичното здраве, което води до агресивно поведение, депресия, нарушения на съня, страх и мисли за самоубийство.

  • Bellini et al. свързват интензивността на метеоропатията с нивата на депресия. Освен това метеоропатията е свързана с ендокринни и неврофизиологични промени, които променят емоциите, общуването и социалните отношения, а в тази връзка и някои социални и емоционални аспекти от живота на пациентите.
  • Licanin et al. показват по-висок процент на хоспитализации на лица със специфични психиатрични разстройства през определени сезони и при специфични метеорологични параметри. На базата на резултати от METEO-Q теста редица автори установяват пряка зависимост между метеоропатиите и опитите за самоубийство при пациенти с биполярно разстройство.
  • В проучване с неголям брой пациенти Fuji et al. установяват свързаност на промените във времето и кървене в артропатични стави сред пациенти с хемофилия, което позволява профилактиране с приемане на подходящи средства (концентрат на фактор VIII или IX) в периодите с неблагоприятни атмосферни влияния.
  • Loth et al. съобщават, че ставните оплаквания също са свързани с метеоропатията (18%).
  • Terentjev et al. използват климатични и геомагнитни условия и разработват логистичен регресионен модел за изчисляване на риска от хипертонична криза при пациенти с артериална хипертония. Данните показват, че през лятото рискът е по-висок (89%), следван от есенния и зимния (приблизително по 77%), и пролетния (59%) период.

Повлияване на метеоропатията

Няма специфично фармакологично лечение за метеоропатия.

  • Ефективна превенция може да се очаква от нестероидните противовъзпалителни лекарства и лекарствата против световъртеж (дименхидринат, дифенхидрамин), взети предварително.
  • Съпътстващите заболявания задължително трябва да бъдат лекувани, но с повишено внимание към нежеланите лекарствени реакции, които могат да засилят някои симптоми на метеоропатията. Например диуретиците, антихолинергичните и психотропните лекарства могат да повишат риска от дехидратация при високи температури.
  • Физикална терапия може да бъде от полза на пациенти с метеоропатия, които обикновено страдат от болки в главата, шията и раменете.
  • Воденето на здравословен начин на живот с достатъчна физическа активност, правилен режим на сън, балансирана диета и достатъчната хидратация помагат за предотвратяване на оплакванията. Пушенето и алкохолът трябва да се избягват.
  • Мобилни приложения, които отчитат температура, скорост на вятъра, посока на вятъра и барометрично налягане, могат да помогнат. Метеропатите трябва постоянно да проверяват прогнозата за времето и да приемат различни добавки или билки 48 часа преди очакваните промени във времето.
  • Чай от лайка и цитрусови плодове може да намали напрежението, докато чайове от валериана и маточина може да намалят безсънието. Екстрактът от семена на гуарана подпомага когнитивните функции и може да намали тревожността. Екстрактът от сибирски женшен също има положително въздействие върху метеоропатите. Лецитинът и соята могат да подобрят краткосрочната и дългосрочната памет.
  • Полезен е и приемът на хранителни добавки, богати на магнезий и витамин В-комплекс.

Метеоропатията се очертава като важен проблем, особено в светлината на сериозните климатични изменения, на които сме свидетели. Необходими са повече изследвания в тази област за смекчаване на последиците от климатичните промени върху човешкото здраве. Неприятните усещания и липсата на специфично фармакологично повлияване са не само физически, но и психологичен проблем за пациентите. Правилното разбиране и подходящите превантивни мерки ще помогнат на засегнатите да не превръщат метеоропатията в метеорофобия.

Как промените във времето влияят върху здравето – Видео

Източник:

Hoxha M, Zappacosta B. Meteoropathy: a review on the current state of knowledge. J Med Life. 2023 Jun;16(6):837-841.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10478667/

5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с ПУБЛИКАЦИЯТА

НАУКАТА ЗА КЛИМАТИЧНИТЕ ПРОМЕНИ -  ЛОРЪНС КРАУС - СИЕЛА
18.00лв.

НАУКАТА ЗА КЛИМАТИЧНИТЕ ПРОМЕНИ - ЛОРЪНС КРАУС - СИЕЛА

Коментари към Съвременно разбиране за метеоропатията (влиянието на метеорологичните промени върху здравето)

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Съвременно разбиране за метеоропатията (влиянието на метеорологичните промени върху здравето)
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 23:12
    Коментирайте "Съвременно разбиране за метеоропатията (влиянието на метеорологичните промени върху здравето)"

ПУБЛИКАЦИЯТА е свързана към

  • Смъртоносна гъбичка навлиза в Европа заради глобалното затопляне
  • Мами Мизутори, ООН: Сушата може да стане новата пандемия, но за нея няма ваксина
  • Възможно ли е Земята да стане твърде гореща за хората
  • Ново изследване: климатичните промени ще удвоят броя на засегнатите от екстремна суша
  • Климатичните промени ще преместят тропическия дъждовен пояс
  • Времето и артрита: Съществува ли връзка между артритната болка и метеорологичните условия
  • Арктика все още е по-дълбоко засегната от климатичното затопляне, отколкото останалата част от планетата
  • Климатичните промени удължават сезона на алергиите
  • Как промените в начина ни на живот могат да ограничат емисиите на парникови газове
  • Какво влияние оказват климатичните условия върху мозъка
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Заживях с много капризен мъж - какво да правя? Може ли да се промени?

преди 2220 дни, 11 часа и 29 мин.

Ще промени ли потреблението увеличението на цените на месо и яйца?

преди 2691 дни, 10 часа и 8 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 11 часа и 16 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 2 часа и 17 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 2 часа и 28 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 2 часа и 35 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Глобалното затопляне може да утрои смъртните случаи в Европа до края на века Глобалното затопляне може да утрои смъртните случаи в Европа до края на века

Глобалното затопляне може да утрои смъртните случаи в Европа до края на века

от 27 авг 2024г. Прочети повече
Зорница Спасова: Ако не бъдат взети мерки, смъртността заради горещото време ще се увеличава Зорница Спасова: Ако не бъдат взети мерки, смъртността заради горещото време ще се увеличава

Зорница Спасова: Ако не бъдат взети мерки, смъртността заради горещото време ще се увеличава

от 23 юли 2024г. Прочети повече
Какво влияние оказват климатичните условия върху мозъка Какво влияние оказват климатичните условия върху мозъка

Какво влияние оказват климатичните условия върху мозъка

от 24 ное 2023г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival