Заради замърсяването на планетата човечеството е на прага на пет катастрофални повратни точки
Много от най-сериозните заплахи за човечеството вече не са толкова далечни, колкото изглеждаха. Една от тях са въглеродните емисии, чиито стойности продължават да се повишават.
Докладът Global Tipping Points, който разглежда промените в природата и обществото, гласи, че, ако температурата на планетата се повиши с 1,5°С над тази от прединдустриалния период (1850 г. – 1900 г.), съвсем скоро можем да очакваме настъпването на пет природни катаклизма, а след 2030 г. – на още три. Заключенията са публикувани на 6.12.2023 г.
Промените, за които предупреждават учените в своя доклад, няма да предизвикат рязко повишаване или понижаване на температурата през следващите няколко века, но ще отключат опасни и необратими процеси както при хората, така и в природата.
>>> Климатичните промени ще преместят тропическия дъждовен пояс
Изчезване на екосистеми, преселване на маси от хора и тежки финансови кризи
Тим Лентън от Института за глобални системи към Университета в Ексетър пояснява: „Човечеството ще се сблъска с няколко наистина огромни промени, събития с мащаб, какъвто не познаваме. След това ще наблюдаваме така наречения домино ефект върху природата и хората. Ще изчезнат цели екосистеми, отглеждането на основни земеделски култури ще става все по-трудно, което пък ще принуди много от нас да се преселят. Можем да очакваме също така политическа нестабилност и тежки финансови кризи.“
Кои са опасните природни явления
Явленията, които могат да имат пагубен ефект върху планетата, са бързото топене на ледниците в Гренландия и Западна Антарктика, размекването на вечнозамръзналите доскоро почви в полярните области (пермафрост), изчезването на кораловите рифове и на Северноатлантическото течение.
За разлика от другите изменения в климата като например по-горещите топлинни вълни и обилните валежи, гореспоменатите системи не се променят бавно и постепенно, съобразно количеството парникови газове, което се отделя в атмосферата. Те могат да преминат от едно състояние в друго много бързо и неочаквано, променяйки завинаги планетата и нейното функциониране.
Изчезване на тайгата
Учените изчисляват, че освен тези катаклизми, скоро можем да очакваме настъпването на още три – изчезването на мангровите гори и на морската трева, ако температурата се повиши с 1,5°С – 2°С, и на тайгата, при покачване с между 1,4°С и 5°С.
Резултатите от анализа бяха оповестени по време на срещата на върха COP28, проведена тази година в Дубай, която бе фокусирана върху климатичните промени. Страните лидери, които участваха в нея, заложиха максимално допустими вредни емисии, които обаче са достатъчно високи, за да доведат до покачване на температурата с цели 2,5°С до края на века, много повече от обещаното по време на предходната среща, когато целта беше затоплянето да се ограничи до 1,5°С.
С изготвянето на доклада е ангажиран международен екип от 200 учени, като финансирането е осигурено от Bezos Earth Fund. Документът е поредното предупреждение за катаклизмите, с които вероятно ще се сблъскаме, ако не намерим начин да забавим и стопираме климатичните промени.
>>> Климатичните промени могат да изложат милиарди хора на риск от заразяване с малария и денга
Тясна връзка между природните бедствия
Изследователите уточняват, че някои процеси могат да предизвикат верижна реакция и да отключат промени, които да ускорят още повече затоплянето на планетата. Причината е, че системите са толкова тясно свързани, че всяко нарушение в една от тях води до нарушение и в другите. Ако например ледниците в Гренландия се разтопят, ще настъпят резки изменения и в Атлантическата меридионална обръщаща циркулация (AMOC) – важна система от океански течения, която затопля Гълфстрийм. Това от своя страна би могло да засили ефекта от феномена Ел Ниньо южно температурно колебание, който определя голяма част от климатичните процеси на планетата.
Сина Лориани: Промените ще са огромни и ще продължат стотици години
Един от авторите на доклада Сина Лориани от института за изследвания върху климата Potsdam също е на мнение, че рисковете, които явленията по-горе крият, са огромни. „Критичните прагове, за които предупреждаваме в нашия доклад, ще доведат до драстични и необратими изменения в обширни региони на Земята и ще предопределят съдбата им през следващите векове, дори хилядолетия“, допълва още той.
В последния анализ на климатичните промени, изготвен от Междуправителствената експертна група по климатичните изменения, пише, че въпреки липсата на конкретни цифри, няма съмнение, че затоплянето на планетата ще доведе до катаклизми. Описаните в него мащабни, макар и несвързани помежду си, събития, могат да предизвикат природни катастрофи с различен мащаб, в зависимост от степента на покачване на температурата. Учените определят като висок риска, който носи повишение между
1,5°С – 2°С, и като много висок риска след повишение между 2,5°С – 4°С.
Мерки за забавяне на климатичните промени
Все пак по време на срещата в Дубай бяха обсъдени и някои „положителни процеси“, сред които спадът в цените на възобновяемата енергия и скокът в продажбите на електромобили. Участниците във форума обаче подчертаха, че тази тенденция не би могла да се задържи, ако не се стимулират иновациите, не се регулира пазарът и не се провеждат периодични информационни кампании.
Earth on verge of five catastrophic climate tipping points, scientists warn: https://www.theguardian.com/environment/2023/dec/06/earth-on-verge-of-five-catastrophic-tipping-points-scientists-warn
- Глобалното затопляне може да утрои смъртните случаи в Европа до края на века
- Климатичните промени увеличават риска от смъртоносните болести, пренасяни от комари
- Над 45 страни поеха ангажимент да преминат изцяло към енергия от възобновяеми източници
- Повишаването на нивото на световния океан заплашва над 150 милиона души в света
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Последици от наводненията върху физическото и психичното здраве на човека
- Съвременно разбиране за метеоропатията (влиянието на метеорологичните промени върху здравето)
- Метеорологичната зависимост – симптоми и начин да се справим с нея
- Микроби, които се хранят с метан, могат да намалят вредните емисии
- Създадоха екологична алтернатива на бетона
- Европа се насочва към бъдеще на нарастващи екстремни суши, показва проучване на немски учени, публикувано на 7 септември 2021 г.
- Климатичните промени ще преместят тропическия дъждовен пояс
- Глобалното затопляне и рисковете, които крие за атлетите
- Над 45 страни поеха ангажимент да преминат изцяло към енергия от възобновяеми източници
- 9 катастрофални последици, причинени от глобалното затопляне
Коментари към Заради замърсяването на планетата човечеството е на прага на пет катастрофални повратни точки