Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Климатичните промени увеличават риска от смъртоносните болести, пренасяни от комари

Климатичните промени увеличават риска от смъртоносните болести, пренасяни от комари

от 07 юли 2023г., обновено на 16 май 2024г.
Редактор: Вероника Събова
Климатичните промени увеличават риска от смъртоносните болести, пренасяни от комари - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Печелившите от бързо нарастващите въздействия на климатичната криза несъмнено са единици, но на челно място със сигурност са комарите, категорични са учените. Тъй като изменението на климата води до по-чести и по-тежки горещи вълни, както и постоянни бури и наводнения, които оставят след себе си много пространства със застояла вода, през последните години се наблюдава невиждан бум на популацията от комари в световен мащаб.

За двукрилите насекоми е известно, че пренасят потенциално смъртоносни болести като малария и Денга, чието разпространение се увеличава значително през последните 80 години, тъй като глобалното затопляне им осигурява по-топли и по-влажни условия.

Професор Рейчъл Лоу, ръководител на Глобалната група за устойчивост на здравето в Суперкомпютърния център в Барселона, предупреждава, че епидемиите от болести, пренасяни от комари, ще обхванат незасегнати в момента части от Северна Европа, Азия, Северна Америка и Австралия през следващите няколко десетилетия.

Горещите вълни благоприятстват разпространението на комарите

Повишаването на температурите позволява на комарите да се размножават на нови места, както и да живеят по-дълго. Докато преди суровите зими намаляваха значително популацията им, в момента те имат по-голям шанс да оцелеят. Освен това топлината ускорява времето, необходимо на паразита или вируса вътре в комара да узрее.

„Колкото по-висока става температурата, толкова по-кратък е този процес. Така че не само, че комарите живеят по-дълго, но и потенциално стават заразни по-рано.“, коментира Оливър Брейди, доцент в Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина.

Високите температура носят и други ползи за комарите. В горещите дни повечето хора са навън сутрин и късен следобед, което е най-доброто време за кръвосмучещите насекоми. Топлината също тласка градовете към увеличаване на количеството зелени площи, което има охлаждащ ефект, но също така може да осигури идеална среда за размножаване на комари.

Комар

Според скорошен анализ на Climate Central, изследователска група с нестопанска цел, в САЩ броят на горещите и влажни дни се е увеличил. Изследователите разглеждат данни, обхващащи период от над четири десетилетия и близо 250 региона, и установяват, че над 70% от тях са станали по-гостоприемни към комарите.

Докато над 200 вида комари в САЩ са безвредни, има около дузина, които могат да предадат болести на хората, включително вирусите на Чикунгуня, Денга, Зика и Западнонилската треска.

Риск от потенциално смъртоносни болести

Докато сериозните болести, пренасяни от комари, остават рядкост в САЩ, някои други страни са по-сериозно засегнати. В Субсахарска Африка, където маларията има опустошителни последици, изменението на климата помага на комарите да разширят значително обхвата си. Видът Anopheles, предаващ инфекциозното заболяване, се премества на юг средно с близо 3 мили годишно, установява доклад на Университета „Джорджтаун“.

Това е темп, който следва изменението на климата и може да има значителни последици за райони, които никога преди не са регистрирали случаи на малария и е твърде вероятно да не са подготвени, категоричен е Колин Карлсън, биолог по глобалните проблеми в Университета „Джорджтаун“.

Денга е друга потенциално смъртоносна болест, която може да разшири територията си на разпространение. Острото инфекциозно заболяване причинява треска, гадене, повръщане, умора и диария и в някои случаи вътрешно кървене и смърт. Няма лек или специфично лечение, което не оставя на боледуващите друг избор, освен да се справят сами със симптомите.

В момента Перу се бори с най-тежкото огнище на Денга, пренасяна от комари, като заразените са около 150 000 души, а смъртните случаи над 250. Експертите са на мнение, че необичайно високите нива на валежи и температура осигуряват идеални условия за комарите. Въпреки че учените все още не са оценили ролята на изменението на климата относно епидемията, Карлсън казва, че връзката изглежда ясна.

>>> Епидемията от денга в Перу се разраства – заразени са над 150 000 души

Данните сочат, че милиарди хора ще бъдат изложени на повишен риск от предаване на Денга, като повечето от тях живеят в Западна Европа и САЩ. Има локални огнища в Тексас, Флорида, Хавай и Аризона. В края на юни 2023 г. Европейският център за превенция и контрол на заболявания предупреди, че видовете Aedes albopictus, които могат да пренасят Денга и Чикунгуня, се придвижват на север и на запад в Европа – най-бързо затоплящия се континент в света.

Девет от 10-те години с най-висока честота на предаване на Денга са регистрирани от 2000 г. насам, а броят на случаите на заболяването, докладвани на СЗО, се е увеличил осем пъти през последните две десетилетия – от 500 000 през 2000 г. до повече от 5 милиона през 2019 г.

„Това, което е изненадващо, е скоростта на разпространение.“, казва Селин Госнер, главен експерт по нововъзникващи и векторни болести в Европейския център за превенция и контрол на заболявания. „Само за едно десетилетие броят на регионите, в които се установява този вид комари, се е увеличил три пъти.

Дори и с тази нова експозиция обаче, САЩ е Европа е малко вероятно да се сблъскат с огромни огнища или голям брой смъртни случаи.

Някои региони могат да станат твърде горещи за комарите

Климатична криза

Въпреки плюсовете климатичната криза оказва и негативно влияние върху комарите. Някои места могат просто да станат твърде горещи за тях. „Има някакъв праг, след който химията в тялото им просто вече не функционира.“, категорични са експертите. Лошата новина е, че тези региони вероятно ще станат твърде горещи и за хората.

Все още има много неща, които остават неизвестни за това как комарите ще реагират на климатичната криза. Връзката между изменението на климата и болестите е сложна. „Знаем много за това как температурата променя способността на комарите да предават болести, малко за това колко бързо насекомите се пренасят на нови места и изключително малко за това дали общите популации нарастват.“, казва Карлсън.

Опити за предотвратяване разпространението на болести, предавани от комари

Учените работят за разработването на инструменти, за да могат да оценят връзката между болестите, пренасяни от комари, и изменението на климата. Междувременно има начини, по които хората могат да се предпазят, включително репеленти против комари, мрежи за прозорците и вратите и отстраняване на застоялата вода.

Учените работят и върху високотехнологични методи за намаляване на популациите. Проект във Флорида тества генетично модифициран комар, предназначен да предава смъртоносен ген, който убива женските екземпляри.

>>> В САЩ създадоха генетично модифицирани комари за борба с опасните болести, предавани чрез тях

Други експерименти включват използване на бактерии wolbachia, които могат да предотвратят репликацията на вируси в комара, което намалява риска от тяхното предаване на хората.

На хоризонта има и ваксини за болести като Денга и малария. „Това е наистина голям напредък. Но дали те ще бъдат разпределени справедливо по света, е друг въпрос.“, коментира Карлсън.

Източник:
  • The mosquito era: As the world warms, these insects are thriving – and bringing disease: https://edition.cnn.com/2023/06/29/world/mosquitoes-spread-climate-dengue-malaria-scn
  • Mosquito-borne diseases spreading in Europe due to climate crisis, says expert: theguardian.com/environment/2024/apr/25/mosquito-borne-diseases-spreading-in-europe-due-to-climate-crisis-says-expert
Още по темата:
  • Глобалното затопляне може да утрои смъртните случаи в Европа до края на века Глобалното затопляне може да утрои смъртните случаи в Европа до края на века
  • Заради замърсяването на планетата човечеството е на прага на пет катастрофални повратни точки Заради замърсяването на планетата човечеството е на прага на пет катастрофални повратни точки
  • Два смъртни и осем нови случая на западнонилска треска в Гърция Два смъртни и осем нови случая на западнонилска треска в Гърция
  • В Турция зачестяват случаите на постъпилите в болница след ухапване от комари В Турция зачестяват случаите на постъпилите в болница след ухапване от комари
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

НАУКАТА ЗА КЛИМАТИЧНИТЕ ПРОМЕНИ -  ЛОРЪНС КРАУС - СИЕЛА
18.00лв.

НАУКАТА ЗА КЛИМАТИЧНИТЕ ПРОМЕНИ - ЛОРЪНС КРАУС - СИЕЛА

РАЙД ИЗПАРИТЕЛ +ЛАМИНИРАНИ ТАБЛЕТКИ * 10
18.60лв.

РАЙД ИЗПАРИТЕЛ +ЛАМИНИРАНИ ТАБЛЕТКИ * 10

РАЙД ПЪЛНИТЕЛ ЗА ЕЛЕКТРИЧЕСКИ ИЗПАРИТЕЛ С ТЕЧНОСТ СРЕЩУ КОМАРИ * 2
30.60лв.

РАЙД ПЪЛНИТЕЛ ЗА ЕЛЕКТРИЧЕСКИ ИЗПАРИТЕЛ С ТЕЧНОСТ СРЕЩУ КОМАРИ * 2

БРОС ЛОСИОН ПРОТИВ КОМАРИ И КЪРЛЕЖИ 100 мл
11.20лв.

БРОС ЛОСИОН ПРОТИВ КОМАРИ И КЪРЛЕЖИ 100 мл

MEDISKIN DB РЕПЕЛЕНТ ПРОТИВ УХАПВАНЕ ОТ КОМАРИ И КЪРЛЕЖИ ЗА ДЕЦА 100 мл
6.20лв.

MEDISKIN DB РЕПЕЛЕНТ ПРОТИВ УХАПВАНЕ ОТ КОМАРИ И КЪРЛЕЖИ ЗА ДЕЦА 100 мл

БРОС ЕЛЕКТРИЧЕСКИ ИЗПАРИТЕЛ + ТАБЛЕТКИ * 10
15.60лв.

БРОС ЕЛЕКТРИЧЕСКИ ИЗПАРИТЕЛ + ТАБЛЕТКИ * 10

Коментари към Климатичните промени увеличават риска от смъртоносните болести, пренасяни от комари

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Климатичните промени увеличават риска от смъртоносните болести, пренасяни от комари
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 01:22
    Коментирайте "Климатичните промени увеличават риска от смъртоносните болести, пренасяни от комари"

НОВИНАТА е свързана към

  • Смъртоносна гъбичка навлиза в Европа заради глобалното затопляне
  • Как да облекчим бързо сърбежа след ухапване от комар
  • Мами Мизутори, ООН: Сушата може да стане новата пандемия, но за нея няма ваксина
  • Спрете сърбежа след ухапване от насекомо с магданоз, череша, живовляк или мента
  • Със сладка или сапунена вода направете ефективен капан за стършели и оси
  • Възможно ли е Земята да стане твърде гореща за хората
  • Пийте билкови отвари срещу лаймска болест при ухапване от кърлеж
  • Антималарици
  • Предпазване от насекоми в дома
  • Репеленти
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 69 дни, 5 часа и 5 мин.

6000 ПРИЧИНИ ЗА ДЕЙСТВИЕ - ПОДКРЕПА НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕДКИ БОЛЕСТИ - 2025

преди 99 дни, 10 часа и 27 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 13 часа и 26 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 4 часа и 27 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 4 часа и 38 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 4 часа и 45 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival