Епидемията от денга в Перу се разраства – заразени са над 150 000 души
Здравните власти в Перу съобщават за 156 700 случая на денга. В сравнение със същия период на 2022 г. има увеличение от 241% - тогава заразените от класическата треска денга са 42 959. Смъртните случаи са 273.
Огнището на денга в Перу
Здравните власти определят настоящата епидемия като най-тежката в историята на страната. Последният сериозен пик на денга в Перу е регистриран през 2017 г., когато са заразени 67 280 перуанци, а 89 души са жертви на треската.
Особено тревожна е ситуацията в района Пиура, който се намира близо до границата с Еквадор, където денга причинява смъртта на 82 души, от които 11 са деца. 44 000 са заразените.
Комарите, които разпространяват заразата, са привлечени от проливните дъждове и наводненията, причинени от урагана Яку, който връхлетя Перу през март 2023 г. Той унищожава и голяма част от канализацията, а съхраняването на водата в открити резервоари увеличава местата, където се размножава Aedes aegypti, комарът, който пренася всеки един от четирите различни вида вируси на денга.
Според експерта по инфекциозни болести от Университета „Кайетано Ередия“ д-р Валери Солдан това е най-силната епидемична вълна след 1990 г. „Инфекцията стана неконтролируема“, казва тя и изразява притесненията си, че в следствие на изменението на климата и на метеорологичния феномен Ел Ниньо, който причинява проливни дъждове, вирусът ще се разпространява целогодишно в страната.
Огромният брой заразени предизвика сериозна здравна криза. Болниците страдат от липса на персонал, оборудване и лекарства. В района Пиура живеят 1 800 000 души и голяма част от тях не разполагат с пари, за да си купят лекарства или да отидат на лекар.
Перу разполага с 47 лаборатории за диагностика на денга, разположени в 22 района на страната. През 2023 г. в страната са открити три от четирите вирусни типа на денга.
Оставката на здравния министър на Перу
Разрастването на заразата и невъзможността да бъде овладяна е основната причина министърът на здравеопазването д-р Роза Гутиерес да подаде оставка на 15 юни 2023 г. Тя получи сериозни критики за работата си в борбата с денга. Преди да подаде оставка, д-р Гутиерес говори пред Конгреса и даде информация за ситуацията. Случаите на денга са намалели с 25%, в болница са настанени 147 923 души, а смъртността е 0,13%, заяви вече бившият перуански здравен министър.
На 19 юни новият здравен министър полага клетва. Д-р Сезар Васкес Санчес трябва да се справи както с денга, така и с растящата здравна криза.
Действията на здравните власти в битката с денга
На първо място са активните действия по обеззаразяване, за да бъдат унищожени местата, където комарите се размножават. Осигуряването на репеленти и комарници е другата важна задача.
Перу разчита на помощта на международни организации като СЗО и Уницеф, които помагат на властите, за да бъде осигурен достъп на хората до безопасна вода и хигиенни консумативи.
През последните два месеца се извършват ремонтни и възстановителни работи в засегнатите от наводненията райони на страната.
За денга
Денга е инфекциозно и вирусно заболяване, което се предава на хората от комари. Има четири серотипа.
Класическата денга се характеризира с висока температура, гадене, повръщане, болки в ставите и мускулите. Този по-лек вариант може много бързо да премине към хеморагичната треска денга, която е изключително тежка.
При нея има множество кръвоизливи. Тя има често летален край. Според данни от Института „Пастьор“ тежките форми на заразата се наблюдават все по-често по време на последните епидемии.
Няма специфични терапии за денга, има една ваксина срещу болестта, която предпазва и от четирите серотипа и е предназначена за хората на възраст от 9 до 45 години.
НОВИНАТА е свързана към
- СЗО: Броят на заразените с денга ще достигне 13 милиона до края на 2024-а
- Скандал от 2014 година, касаещ открити проби с вариола и опасни вируси в САЩ
- Болестите, пренасяни от комари, се увеличават в целия свят
- По-топъл и по-болен свят: Растат случаите на опасни болести, пренасяни чрез комари
- Епидемия от денга обяви здравното министерство в Пуерто Рико
- Денга – откриване и история на разпространение на вируса
- В САЩ създадоха генетично модифицирани комари за борба с опасните болести, предавани чрез тях
- Бангладеш се бори с най-тежкото огнище на денга в историята си
- Във Франция отчитат рекорден брой внесени случаи на денга
- Арбовируси - причинители на трансмисивни инфекции
Коментари към Епидемията от денга в Перу се разраства – заразени са над 150 000 души