Стерилизацията на комари предлага нова възможност за контрол на чикунгуня, денга и Зика
Техника, която стерилизира мъжки комари с помощта на радиация, скоро ще бъде тествана като част от глобалните здравни усилия за контрол на болести като чикунгуня, денга и Зика в страните, засегнати от инфекциозните заболявания.
Техниката за стерилни насекоми (SIT) е форма за контрол на раждаемостта на насекомите. Процесът включва отглеждането на голям брой стерилизирани мъжки комари в специализирани съоръжения и пускането им сред природата. Тъй като те не дават никакво потомство, популацията на насекомите с времето намалява.
Указанията за използване на техниката, разработени наскоро от СЗО, Организацията по прехрана и земеделие към ООН и Международната агенция за атомна енергия, препоръчват да се предприеме поетапен подход, който да позволи тестването на ефикасността на стерилизираните насекоми. Подходът предоставя и препоръки за масово производство на стерилни комари, ангажиране на правителството и общността, измерване на въздействието на техниката и оценка на икономическата ефективност.
Заболяванията, предавани от комари, като малария, денга, Зика, чикунгуня и жълта треска, представляват около 17% от всички инфекциозни заболявания в световен мащаб, като отнемат повече от 700 000 живота всяка година.
„Половината от населението в света е изложено на риск от денга“, коментира д-р Сумя Суаминатан, учен на Световната здравна организация. „Въпреки опитите ни, настоящите методи за контрол на болестта са недостатъчни. Ние отчаяно се нуждаем от нови подходи и тази инициатива е едновременно обещаваща и вълнуваща.“
През последните десетилетия честотата на денга се увеличава драстично поради промените в околната среда, нерегламентираната урбанизация, транспорта и пътуванията и недостатъчните устойчиви инструменти за векторно управление и тяхното приложение.
SIT е разработена и за първи път изпробвана от Министерството на земеделието на САЩ и до момента успешно се използва в борбата с насекоми, които нападат посевите и добитъка. В момента се прилага глобално в сектора на селското стопанства на шест континента.
who.int, m3india.in
НОВИНАТА е свързана към
- Във Франция отчитат рекорден брой внесени случаи на денга
- Болестите, пренасяни от комари, се увеличават в целия свят
- Бразилската армия се включва в борбата с вируса Зика
- Учени доказаха връзка между вируса Зика и редкия автоимунен синдром Гилен-Баре
- СЗО: Броят на заразените с денга ще достигне 13 милиона до края на 2024-а
- Три вида комари може да разпространяват вируса Зика
- В Испания се роди първото бебе от жена, заразена с вируса Зика
- Обявиха извънредно положение в американския щат Флорида заради вируса Зика
- Започнаха клинични изпитания върху хора на втора ваксина срещу вируса Зика
- Дъбравник
Коментари към Стерилизацията на комари предлага нова възможност за контрол на чикунгуня, денга и Зика