По-топъл и по-болен свят: Растат случаите на опасни болести, пренасяни чрез комари
Акценти
|
› Източен конски енцефалит – рискове и разпространение
› Глобалното затопляне и увеличаването на популацията на комарите
› Каква е връзката между изхвърлянето на отпадъци и болестите, пренасяни чрез комари
› Мерки за намаляване броя на заразените с вируси, предавани чрез ухапване от комар
На територията на САЩ продължават да се разпространяват западнонилска треска, източен конски енцефалит, малария и денга. Болестите се пренасят чрез комарите, чиито популации непрекъснато се увеличават в резултат на глобалното затопляне.
Докато в миналото почти всички заразени са били жители на Южна Африка и някои части на Близкия изток, то през последните 24 години само в Ню Йорк Сити са регистрирани 490 случая на западнонилска треска . През 2023 г. вирусът е идентифициран в над 1100 популации с женски комари, основно в окръг Куинс. Към септември 2024 г. заболели от опасния вирус има в 39 щата.
Приблизително 70%-80% от инфекциите протичат леко или изцяло безсимптомно, но тежките могат да доведат до сериозни неврологични увреждания.
» Болестите, пренасяни от комари, се увеличават в целия свят
Източен конски енцефалит
Още по-тревожно е увеличението в броя на пациентите с източен конски енцефалит (ЕЕЕ), също пренасян чрез комарите. При него смъртността достига 30%. За първи път болестта е посочена като заплаха за общественото здраве през далечната 1938 г., но през последните 20 години в североизточните части на Щатите се наблюдават огнища, които зачестяват и обхващат все повече региони, разположени на север.
Инфекциите с вируса на източния конски енцефалит все още са редки, но пиковете зачестяват. Последният в САЩ е от 2019 г., когато са регистрирани 38 случая на заразени в цялата страна.
През 2024 г. пациентите с ЕЕЕ са десет, от шест различни щата. Властите в Масачузетс, където случаите бяха най-много, дори предприеха мащабно обезпаразитяване с цел овладяване на ситуацията.
Според специалистите по инфекциозни болести тепърва ще се сблъскваме с нетипични случаи на заразяване с вируси, пренасяни чрез комарите. През септември 2024 г. мъж от Ню Хемпшир бе диагностициран с три инфекции едновременно – западнонилска треска, източен конски енцефалит и енцефалит на Сейнт Луис.
Случаи на локално заразяване с малария и денга
Болести, причинени от насекомите, се срещат във все повече нетипични за тяхното разпространение места. През 2023 г. например няколко души се разболяват от малария, без да са пътували извън страната, което се случва за първи път от 20 години.
Граждани на Калифорния и Аризона също се заразяват с вируса на денга, без да са посещавали или контактували с хора от държави, където болестта е често срещана.
Отчетен е и рекорден брой пациенти с денга в Европа, а в Перу са регистрирани безпрецедентни смъртоносни огнища.
Каква е връзката между климатичните промени и инфекциите, причинени от комари
Глобалното затопляне води до навлизането на някои видове комари, например Aedes genus и Culex coronator, на нови територии, които преди са били негостоприемни за тях. Откакто е засечен за първи път в Луизиана през 2004 г., комарът C. coronator успява да достигне почти всички югоизточни щати и да разпространи вирусите, причиняващи западнонилска треска и енцефалит Сейн Луис. Други видове вече обитават и се размножават в още по-северни части на Америка.
Малария и в планинските региони
Има и планински региони, които са достатъчно топли за комарите. Маларията, която е ендемична за Непал инфекция, постепенно обхваща и планинските части на страната.
Пол Тамбайя, президент на Международната асоциация за инфекциозни болести, допълва: „Маларията винаги се е считала за болест на низините. Днес обаче нещата са различни, защото температурите се покачват и комарите могат да оцеляват на голяма надморска височина, което преди е било невъзможно.“
Средно 700 милиона души се заразяват всяка година с болести, пренасяни от комари
Прогнозата на учените не е никак оптимистична. Те са на мнение, че климатичните изменения ще нанесат сериозни негативни последици върху общественото здраве. Всяка година около 700 милиона души се заразяват с болести, пренасяни чрез комарите. Един милион от тях умират. Базирайки се на очакваните промени в климата, специалистите изчисляват, че през следващия век близо един милиард души, най-вече в Европа и субтропичния пояс, ще се разболеят за първи път от болест, причинена от комари. Разпространението на инфекциите в някои части на Азия и Субсахарска Африка ще бъде целогодишно, а не както досега – сезонно.
Защо обаче затоплянето благоприятства пренасянето на инфекциозни болести от комарите?
Биологични особености и цикли на живота на комара
Комарите са студенокръвни организми, които не могат да регулират сами телесната си температура. Това означава, че всеки аспект от краткия им живот – от честота на ухапванията за денонощие до скоростта на съзряване – зависи от температурата на околната среда.
Професорът по медицинска география Сади Райън и екипът му установяват, че по-дългите топли периоди са довели до удължаване и на периода на размножаване на комарите, а оттам и до скок в броя на заразените с болести, предавани от тях.
„Колкото по-топло е, толкова по-бързо се развива и размножава комарът. Така и популацията нараства по-бързо от обичайното“, допълва Райън.
„Комар от вида Aedes mosquito може да снесе 200 яйца в капачка от бутилка на безалкохолна напитка. Затова е добре да избягвате изхвърлянето на открито на малки отпадъци, по които може да са останали следи от течност.“ – проф. Сади Райън |
Друг вид комар, Aedes albopictus, се възползва още по-ефективно от затоплящия се климат. Той живее и се размножава най-бързо при температура от 26 градуса. С други думи, за него условията на живот в Европа и Северна Америка през по-меките зими и преходните сезони са идеални.
Други фактори, които влияят на бързото размножаване на комарите
Не само глобалното затопляне създава благоприятни условия за живот на комарите. Климатичните промени предизвикват по-чести и по-мащабни наводнения и суши. Доклад на учени от Техническия университет на Момбаса и Станфордския университет разкрива, че събралата се вода след наводнение е идеална среда за развитие и размножаване на насекомите.
Комбинацията от повишаваща се влажност, висока степен на урбанизация и интензивна миграция на хора също ускорява тяхното разпространение.
» Климатичните промени увеличават риска от смъртоносните болести, пренасяни от комари
Проблемът с ваксините срещу денга
Специалистът по инфекциозни болести от Мерилендския университет Малъри Харис е разтревожена от степента на готовност на САЩ да се справи с евентуална епидемия от денга. „Тепърва започват да се доставят ваксини, но процесът съвсем не е гладък. Компанията Sanofi например е спряла производството на своята ваксина срещу денга при деца заради слабото търсене“, уточнява Харис.
Замърсяване на околната среда
Замърсяването на околната среда също създава добри условия за увеличаване популацията на комарите. Според някои изследователи определени видове комари като Aedes aegypti и Anopheles stephensi, които заразяват с малария, предпочитат да се размножават в празни пластмасови контейнери и отпадъци, изхвърлени от хората, особено ако в тях има застояла дъждовна вода.
Не само отпадъците и бутилките обаче привличат тези насекоми. Лахондер пояснява, че те могат да превърнат в свое обитание почти всеки битов или друг вид отпадък – от автомобилна гума до чинийка за отцеждане на саксия. Достатъчно е съдът да задържи вода.
Комари, които се хранят с декоративни растения
Интересен факт, на който Лахондер се натъква, е приспособяването на опасните насекоми към градския начин на живот. Видовете Aedes albopictus и Aedes aegypti са се научили да се хранят с декоративни растения, отглеждани по тераси и балкони. „Способността им да си набавят нужните вещества от неприсъщи за тях хранителни източници само доказва колко адаптивни и устойчиви са. Цветята, които отглеждаме у дома и в градините си, на практика им помагат да се размножават“, отбелязва тя.
Мерки за ограничаване популацията на комарите
Решението на проблема не се крие в това да изхвърлим цветята си. Най-важна е ролята на политиците, които трябва да предприемат сериозни стъпки за забавяне на климатичните промени. Организациите за обществено здраве от своя страна могат да инвестират в разработването на ваксини и нови методи за контрол на разпространението на комарите. Учените също полагат усилия. Има екипи, които работят върху захарни примамки с отрова и върху техники за стерилизация на комарите чрез генно инженерство.
'A warmer, sicker world': Mosquitoes carrying deadly diseases are on an unstoppable march across the US: https://www.bbc.com/future/article/20240925-why-mosquitoes-are-thriving-in-a-warmer-world
Коментари към По-топъл и по-болен свят: Растат случаите на опасни болести, пренасяни чрез комари