Лекарството за рак Иманитиб показва 100% ефективност срещу малария във фаза 2 на клинично изпитване
Лекарство за рак, пренасочено за лечение на малария, е 100% ефективно за справянето с болестта за три дни, според резултатите от фаза 2 от клиничните изпитвания. Данните са публикувани на 26 август 2021 г. в „Journal of Experimental Medicine“.
Проучването
Изследването показва, че добавянето на лекарството Иматиниб към обичайната терапия, прилагана при малария, позволява пълното изчистване на паразитите при 90% от пациентите в рамките на 48 часа и при 100% след три дни от началото на лечението*. Също така пациентите, получаващи Иматиниб, се справят с треската за двойно по-малко време, отколкото тези, лекувани със стандартната терапия.
„В нашето проучване 33% от пациентите, третирани със стандартната терапия, все още имат високо количествено съдържание на паразити в кръвта след третия ден от лечението.“, казва Филип Лоу от Университета „Пърдю“. „Забавеното изчистване е предшественик и индикатор за потенциална лекарствена резистентност, която е значителен проблем при лечението на малария от десетилетия.“
Как действа Иматиниб?
Иматиниб се произвежда първоначално от фармацевтичната компания „Novartis“ за лечение на хронична миелогенна левкемия и други видове рак. Той действа, като блокира специфични ензими, участващи в растежа на рака.
„Когато открихме способността на Иматиниб да блокира разпространението на паразити в човешки кръвни култури, ние стартирахме клинично изпитване при хора, като комбинирахме медикамента със стандартната терапия (пипераквин и дихидроартемизинин), използвана за лечение на малария в голяма част от света.“, казва Лоу. „Във Фаза 2 от клиничното изпитване се сравнява стандартната терапия с Иматиниб, комбиниран с общоприетото лечение. Не тествахме лекарството срещу рак самостоятелно, защото би било неетично да се лекуват пациенти, страдащи от животозастрашаващо заболяване с непроверена терапия.“
Маларията заразява червените кръвни клетки, в които се възпроизвежда, като в крайна сметка активира ензима на еритроцитите. Той от своя страна предизвиква разкъсване на клетката и освобождаване на недоразвития паразит, наречен мерозоид, в кръвния поток. Според изследователите чрез блокиране на критичния ензим на червените кръвни клетки може да се спре инфекцията. Данните от клиничното изпитвания на иматиниб потвърждават това твърдение.
Лекарствена резистентност на маларийните паразити
По думите на Лоу през последните 50 години за лечение на малария са използвани медикаменти, насочени към самия паразит, но в крайна сметка микроорганизмът развива резистентност.
„Тъй като се насочваме към ензим, който принадлежи към червените кръвни клетки, паразитът не може да мутира, за да развие резистентност.“, казва Лоу. „Надяваме се този нов подход да се превърне в терапия, която не може да бъде избегната от паразита в бъдеще. Това би представлявало важен принос за човешкото здраве.“
Маларията се причинява от едноклетъчен паразит – плазмодий, който се пренася от комари. Световната здравна организация изчислява, че инфекциозната болест е отговорна за 409 000 смъртни случая през 2019 г. (последната година, за която има налични данни), като 67% от тях са при деца под петгодишна възраст.
Най-смъртоносната форма на паразита е P. Falciparum. Въпреки че повечето смъртни случаи от малария се регистрират в Африка на юг от Сахара, вариант на P. falciparum, който развива лекарствена резистентност, се е установил в Югоизточна Азия, особено в Камбоджа, Мианмар, Тайланд, Лаос и Виетнам. В някои райони на тези страни до 80% от маларийните паразити са частично устойчиви на лекарства.
През 2019 г. проф. Оливо Миото от Института „Wellcome Sanger“ на Университета в Оксфорд заяви пред BBC, че разпространението на устойчивия на лечение паразит в Югоизточна Азия е „ужасяваща перспектива“ за бъдещето. Подобно е събитието от 80-те години на миналия век, когато малария, устойчива на стандартното по онова време лечение с хлорохин, води до милиони смъртни случаи.
Лоу и колегите му тестват иматиниб в провинция Куанг Чи, Виетнам, където се разпространява резистентната на медикаменти малария.
„Това е толкова отдалечен регион, че повечето клиники представляват сгради с едно или две помещения, в които са разположени по няколко легла, предназначени за лечение.“, казва Лоу. „Не само че лекарството е 100% ефективно след тридневно лечение, но и се наблюдава значително намаляване на треската през първите 24 часа.“
Кандидатстване за одобрение от FDA
Въпреки че маларията не е толкова сериозен проблем в Северна Америка, Лоу планира да кандидатства за одобрение от Агенцията за контрол на храните и лекарствата (FDA) на САЩ.
„Регулаторните органи в САЩ са толкова уважавани по целия свят, че ако одобрят лечението, почти всички други държави, които са засегнати от заболяването, ще го направят.“, казва Лоу. „Изискванията на FDA за фаза 3 са много строги. Трябва да се докаже ефикасността и безопасността на лекарствената комбинация при голям брой пациенти и след това да се потвърди възможността за безопасно производство и съхранение.“
*Low S., Philip et al. Imatinib augments standard malaria combination therapy without added toxicity. Journal of Experimental Medicine. 2021.
Malaria treatment shown to be 100% effective in Phase 2 trial: https://medicalxpress.com/news/2021-08-malaria-treatment-shown-effective-phase.html
Коментари към Лекарството за рак Иманитиб показва 100% ефективност срещу малария във фаза 2 на клинично изпитване