Медикаменти срещу малария намаляват осезаемо риска от заразяване и укрепват здравето на учениците
Половината от населението по света е в риск от заразяване с животозастрашаващата болест малария. Затова учени от Медицинското училище към Университета на Мериленд набелязаха важни здравни мерки за превенция и контрол на заболяването. Приемът на противомаларийни препарати намалява с 50% случаите на инфектираните сред децата в училищна възраст, сочи нов анализ, публикуван в списание „The Lancet Global Health.“ Превантивното лечение също така води до спад от 15% на малките пациенти с анемия и подобрява когнитивните умения на учениците над 10-годишна възраст.
Проучването е първият по рода си метаанализ и включва 15 000 деца в училищна възраст от 7 африкански страни. То се провежда от международен екип от 33 експерти, под ръководството на Медицинското училище в Мериленд и Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина.
Според статистиката на СЗО 3,4 милиарда души по света са застрашени да се заразят с малария, а 400 000 умират от болестта всяка година. От организацията препоръчват бременните жени, бебетата и малките деца в някои райони, където маларията е сериозен проблем, да приемат превантивно медикаменти срещу нея. Експертите обаче не споменават учениците, макар да са налице достатъчно доказателства, че продуктите срещу малария са с висока ефикасност и подобряват здравословното им състояние.
Малария – причини и симптоми
Маларията се предава чрез комари, които са заразени с определен вид паразит. Тя остава сериозна заплаха за здравето на народите от Африка, Централна и Южна Америка и Югоизточна Азия. Оплакванията на инфектирания човек могат да варират от треска, през главоболие и усещане за студ, до анемия, в резултат на намалелия брой червени кръвни телца, унищожени от паразита.
Анемията от своя страна е съпроводена от изтощение, главоболие, забавяне в развитието и слабо представяне в училище. Ако не се лекува, тя може да причини органна недостатъчност и смърт.
Лорън Кохий, доктор по медицина и член по Програмата за изследвания върху маларията в Центъра за разработване на ваксини и световно здраве към Медицинското училище на Университета на Мериленд, признава: „В научните среди се обръща твърде малко внимание на негативните последици от болестта върху учениците. Хроничното заболяване и анемията могат да попречат на нормалното им развитие и да доведат до когнитивни нарушения, на които се дължи лошото им представяне в училище. Важно е да се спомене и факта, че децата са преносители на заразата. Ако те бъдат лекувани, ще се ограничи разпространението й сред околните.”
Превантивно лечение срещу малария и ограничаване на разпространението й
В статията д-р Кохий и колегите й подчертават, че кампаниите за превенция срещу малария на деца в училищна възраст са изключително важни. Те биха могли да дадат резултат в няколко посоки – подобряване на детското здраве и същевременно ограничаване разпространението на болестта в общностите, където тя вече е ендемична.
За мащабното си проучване те включват 15 658 ученици от други 11 изследвания за ефекта от превантивното лечение срещу малария при деца на възраст 5-15 години. Те живеят в 7 различни страни от Субсахарска Африка. 8 437 от тях приемат препарат срещу малария, а останалите 7 221 не са лекувани превантивно или приемат плацебо лекарство.
Дозите от противомаларийния препарат с цел превенция се дават веднъж месечно или дори само веднъж в годината, в зависимост от конкретното изследване. Наблюдението върху децата продължава около 43 седмици. 6 от клиничните експерименти обхващат и оценяват когнитивните способности на различните групи ученици.
Странични ефекти от приема на лекарства срещу малария
Страничните ефекти от медикаментите срещу малария са гадене, повръщане, разстроен стомах, главоболие или слабост, като участниците във всички 11 изследвания споделят, че са изпитвали някои от тях. За щастие, нито един ученик не е страдал от по-сериозни странични ефекти.
Д-р Кохий отбелязва, че превантивното лечение би могло да бъде част от здравните грижи за учениците, наравно с храненето и обезпаразитяването. Тя вярва, че училищата биха улеснили много реализирането на превантивните мерки, още повече че се наблюдава тенденция за увеличаване броя на учениците в начална степен в страните от ендемичните региони.
Над 200 милиона африканчета са застрашени от малария
И. Албърт Рийс, доктор по медицина и заместник изпълнителен директор по медицинските въпроси от Университета на Мериленд в Балтимор, разкрива, че повече от 200 милиона деца в Африка са застрашени от малария, като в някои региони над 50% от тях ще се разболеят. Той настоява да продължат опитите за въвеждане на повсеместни превантивни мерки срещу болестта.
В международния екип, провел проучването, участват експерти не само от Медицинското училище към Университета на Мериленд, а също така от Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина, Университета на Вашингтон в Сиатъл, Университета по науки, техника и технологии, университета „Makerere“, здравното министерство на Кения, Министерството по здравна и социална политика на Сенегал, Федералния институт по технологии на Швейцария и други.
Финансирането е осигурено от Националния институт по алергии и инфекциозни заболявания на САЩ и фонда „Burroughs Wellcome.“
Медицинско училище към Университета на Мериленд Училището има тривековна история и е първото държавно медицинско училище в САЩ. Към днешна дата то е едно от най-бързо развиващите се учебни заведения, които извършват биомедицински изследвания. Състои се от 45 научни катедри, центрове и институти, в които работят над 3 000 физици, учени и здравни експерти, някои от които членове на Националната академия по медицина и Националната научна академия. Медицинският факултет е на осмото място сред държавните медицински училища по постигнати резултати в изследователската си дейност. Учебното заведение работи на национално и международно ниво, като има свои екипи в 36 страни по целия свят. |
newswise.com/ University of Maryland Medical Center, "The Lancet Global Health"
Снимка: freepik.com
Коментари към Медикаменти срещу малария намаляват осезаемо риска от заразяване и укрепват здравето на учениците