Заплахата от малария нараства – 11 милиона случая повече през 2023 г.
Акценти
|
Доклад на Световната здравна организация (СЗО) показва, че маларията продължава да бъде сериозна заплаха за здравето в световен мащаб. С особена сила това важи за района на Африка.
Световният доклад за маларията
Всяка година СЗО представя световен доклад за маларията. Задачата му е да оцени глобалния напредък и да открои пропуските в борбата срещу болестта. Докладът за 2024 г. показва актуалната картина на усилията за контрол и за елиминиране на заболяването в 83 държави в света.
През 2023 г. случаите в малария са 263 милиона, от които 597 000 завършват със смърт. Съпоставката с данните от 2022 г. показва, че има увеличение с 11 милиона случая. Почти 95% от смъртните случаи са от района на Африка. Причината е, че много от изложените на риск хора все още нямат достъп до откриване болестта, до лечението й, но и до превенция.
Според информацията в доклада към ноември 2024 г. 44 държави и една територия се определят от Световната организация като свободни от малария. За района на Африка това са Алжир, Египет, Ливан, Либия, Мароко, Тунис, Кувейт и още няколко.
>>>Маларийният паразит увеличава генетичното си разнообразие чрез копи-пейст
От 83 страни, които са ендемични на малария, 25 докладват по-малко от 10 случая на година. Това е знак, че те също напредват стабилно напред в справянето със заболяването. Положителен е фактът, че ако през 2000 г. страните са 21, то сега с четири повече – 25.
Независимо от сериозните проблеми сега от 2015-а Африканският регион на СЗО постига 16% намаление на смъртността от малария.
Инструментите за битка с маларията
От СЗО подчертават, че един от начините за справяне с маларията е по-широкото прилагане на един от най-ефективните начини – ваксинацията. Към декември 2024 г. 17 държави прилагат ваксини срещу малария чрез рутинна детска имунизация. Ваксинационното покритие ще спаси хиляди млади хора в Африка всяка година, категорични са авторите на доклада.
Мрежите за предпазване от ново поколение са друг ефективен инструмент. Те осигуряват по-добра защита срещу малария в сравнение с мрежите, които съдържат само пиретроиди (синтетични препарати, предназначени за унищожаване на вредни насекоми), към които комарите са резистентни. Новите мрежи са 78% от доставените в Субсахарска Африка през 2023 г. 195 милиона мрежи.
>>>Откриват случаи на тежка малария, резистентна на артемизинин
Политическите ангажименти са не по-малко важни, когато става дума за справяне с маларията. Пример за това е подписаната през 2024 г. декларация от министрите на здравеопазването на 11 африкански държави, които представляват две трети от глобалното бреме на болестта. Това са Камерун, Буркина Фасо, Демократична република Конго, Гана, Мозамбик, Мали, Нигер, Судан, Нигерия, Танзания и Уганда.
>>>Гана одобри новата ваксината срещу малария R21, създадена от екипа на Оксфордския университет
В документа те поемат ангажимент да бъде намалена тежестта на заболяването и да направят възможното да се справят с него като укрепят националните си здравни системи и подобрят координацията.
Генералният директор на СЗО е категоричен, че никой не трябва да умира от малария. В същото време обаче болестта е бич за живеещите в африканския регион и особено за малките деца и бременните. Като подчертава, че разширеният пакет от животоспасяващи инструменти предлага по-добра защита срещу маларията, д-р Тедрос Гебрейесус напомня, че има нужда от много по-големи инвестиции и още по-сериозни действия в африканските страни, които ще помогнат заплахата от малария да бъде ограничена.
Защо се бави напредъкът
Основната пречка пред бъдещия напредък е финансирането, което в световен мащаб остава недостатъчно, за да настъпи обрат в настоящите тревожни тенденции особено в африканските страни. Общото финансиране през 2023 г. достига 4 милиарда щатски долара. Това е много под целта за годишно финансиране от 8,3 милиарда щатски долара, определена от Глобалната стратегия за малария 2016 – 2030 г.
В резултат на недостатъчното финансиране са и големите пропуски в покритието на мрежи, лекарства и други животоспасяващи инструменти за битка с маларията за най-уязвимите.
Проблем е и това, че ендемичните на малария страни продължават да водят битка със здравните си системи, които не са добре развити, че наблюдението е слабо, а в същото време резистентността към лекарства и инсектициди нараства. Към това се добавят и още сериозни предизвикателства като това, че в много от областите конфликтите, насилието, природните бедствия и разселванията изострят до крайност неравенствата.
А това оказва негативно влияние върху хората, при които рискът от малария е най-висок – бременните, момичетата, децата под 5 години и още – коренното население, мигрантите, хората с увреждания и живеещите в отдалечени райони, където достъпът до здравни услуги е крайно ограничен.
Действия, водещи до справедливост
Световният доклад за маларията констатира, че е нужно битката с маларията да бъде по-ефективна и всеобхватна, а действията да достигнат до най-уязвимите. Затова СЗО призовава страните да дадат приоритет на първичната здравна помощ, която е основата на справедливи и ефективни здравни системи. Нужно е да бъдат приети стратегии, насочени към първопричините за маларията . Не на последно място трябва да се инвестира в създаването на стабилни системи за данни, които са в състояние да наблюдават неравенствата в здравеопазването чрез събирането и анализа на данни.
Коментари към Заплахата от малария нараства – 11 милиона случая повече през 2023 г.