Гана одобри новата ваксината срещу малария R21, създадена от екипа на Оксфордския университет

Гана е първата държава в света, която разрешава употребата на създадената от учените от Института „Дженър“ към Оксфордския университет ваксина срещу малария R21. Органът по храните и лекарствата на западноафриканската република взема решение, след като се запознава с данните от голямото изпитване на ваксината, които все още не са публикувани официално.
Решението на властите в Гана
Здравните власти в страната вземат решението с R21 да бъдат ваксинирани децата на възраст между пет месеца и три години.
Правят го, след като анализират и оценяват окончателните данни от изпитването за безопасността и ефективността на ваксината.
Най-засегнати са децата. В периода между 2008 г. и 2019 г. заболяването е разпространено най-много сред малчуганите под пет години. Най- голям брой заразени има през 2017-а, когато са регистрирани над 13 000 000 случая, през 2019-а те са 6 700 000, а през 2020 г. хората с малария са 5 900 000.
През 2019 г. маларията е отнела живота на почти 21 600 души.
Въпреки факта, че постепенно случаите намаляват, маларията продължава да бъде една от водещите причини за смърт в този район на света.
И други африкански страни проучват данните, които са им предоставени от създателите на ваксината, същото прави и Световната здравна организация.
Както споделя директорът на Института „Дженър“, африканските страни са се поучили от забавянето си по отношение на ваксината срещу CVOID-19 по време на пандемията и сега са категорични, че решенията им ще бъдат бързи.
Адар Пунвала, изпълнителен директор на Serum Institute, Индия, където ще произвеждат ваксината, казва, че Гана е „крайъгълният камък в усилията ни за борба с маларията по света“.
Ваксината срещу малария R21
През септември 2022 г. от Оксфорд съобщават, че екипът на техния Институт „Дженър“ създава ваксина срещу малария, която има потенциала да промени света.
За проф. Кейти Юър това е 14-тата по ред ваксина срещу малария, върху която работи. Определя я като постижение и е категорична, че когато започне да се прилага, със сигурност ще промени света.
Резултатите от изпитванията, проведени сред 409 деца в Наноро, Буркина Фасо, показват, че при три дози първоначално и една бустерна след година, R21 защитава до 80%. Тези резултатите са публикувани в Lancet Infectious Diseases.
Изпитването сред 5000 деца е второто и именно според резултатите от него здравните власти на Гана вземат решението си да одобрят ваксината срещу малария.
„До момента това са най-добрите данни от която и да е друга ваксина срещу малария“, казва проф. Адриан Хил.
Учените споделят, че между R21 и одобрената през 2021 г. от СЗО ваксина срещу малария на биофармацевтичната компания GSK има прилики, най-малкото, защото и двете се концентрират върху първия етап от жизнения цикъл на паразита и го прихващат преди да стигне до черния дроб.
>>>Световната здравна организация одобри първата в света ваксина срещу малария
И двете ваксини са комбинация от протеини от маларийния паразит и вируса та хепатит В. Разликата е, че във ваксината на Оксфорд маларийните протеини са повече. Аргументът на учените е, че по този начин имунната система се фокусира върху маларията, а не върху хепатита.
Но безспорно едно от най-големите предимства е, че ваксината е евтина и може да бъде направена за няколко долара.
Както става ясно индийският Serum Institute, който е и най-големият производител на ваксини в света, ще произвежда над 100 000 000 и 200 000 000 дози на година.
Проф. Ейдриън Хил вярва, че R21 ще окаже сериозно въздействие върху смъртността от малария при децата в следващите години, а в дългосрочен план ще има сериозен принос към голямата цел – елиминирането на маларията.
Коментари към Гана одобри новата ваксината срещу малария R21, създадена от екипа на Оксфордския университет