Световната здравна организация одобри първата в света ваксина срещу малария
Световната здравна организация препоръча широкото използване на първата ваксина за предотвратяване на едно от най-старите известни и смъртоносни инфекциозни заболявания в света – маларията. Според оценка на експертите препаратът ще помогне за спасяването на десетки хиляди деца всяка година.
„Световната здравна организация одобри в сряда ваксината – първата стъпка в процеса, който трябва да доведе до широкото й разпространение в бедните страни. Да имаш безопасна, умерено ефективна и готова за разпространение ваксина срещу малария е историческо събитие.“, казва д-р Педро Алонсо, директор на Глобалната програма за малария на СЗО.
Маларията – причина за смъртта на стотици хиляди деца в Африка
Маларията е причина за смъртта на около половин милион души всяка година, като почти всички от тях са в Субсахарска Африка, включително 260 000 деца под 5-годишна възраст. Новата ваксина, разработена от британската фармацевтична компания „GlaxoSmithKline“, подтиква имунната система да се бори с Plasmodium falciparum – най-смъртоносния от петте патогена на маларията и най-разпространения в Африка.
Маларията е рядкост в развития свят. В Съединените щати се регистрират само около 2000 случая годишно, най-вече сред пътуващите, които се връщат от страни, където болестта е ендемична.
Ваксината, наречена „Mosquirix“, не само е първата срещу малария, но и първата, разработена за предотвратяване на паразитно заболяване. Паразитите са много по-сложни от вирусите и бактериите, а търсенето на биологичен препарат срещу малария продължава сто години.
„Разработването на ваксина от първо поколение срещу човешки паразит е огромен скок.“, казва д-р Алонсо.
Умерена ефективност на ваксината срещу тежка малария
В клиничните изпитвания ваксината показва около 50% ефективност срещу тежка малария през първата година, но този процент спада до нула до четвъртата година. Изпитванията обаче не измерват пряко въздействието на препарата върху смъртните случаи, което кора някои експерти да се запитат дали инвестицията е полезна в страни с безброй други неразрешими проблеми.
„Тежката малария е причина за половината от смъртните случаи от паразитното заболяване, което я прави надежден проксимален показател за смъртността.“, казва Мери Хамел, ръководител на програмата за прилагане на ваксината срещу малария на СЗО. „Очаквам да видим това въздействие.“
Моделиращо проучване, проведено миналата година, изчислява, че ако ваксината се разпространи в страните с най-висока честота на случаите на малария, могат да се предотвратяват 5,4 милиона инфекции и 23 000 смъртни случаи при деца под 5-годишна възраст всяка година.
Неотдавнашно изпитване на ваксината в комбинация с превантивни медикаменти, предоставяни на деца преди маларийния сезон, установява, че този подход е много по-ефективен за предотвратяване на тежко заболяване, хоспитализация и смърт, отколкото всеки от двата метода поотделно.
Паразитът, причиняващ малария, е особено коварен враг, тъй като може да атакува един и същи човек отново и отново. В много части на Субсахарска Африка, дори в тези, където се използват инсектицидни мрежи, децата имат средно по шест епизода на малария годишно. Дори когато болестта не е фатална, многократните атаки върху детския организъм могат трайно да променят имунната система, оставяйки го слаб и уязвим към други патогени.
Изследванията върху маларията са пълни с кандидати за ваксини, които никога не са преминали клинични изпитвания. Инсектицидните мрежи – най-разпространената превантивна мярка – намаляват смъртността от малария при децата под 5 години само с около 20%.
На този фон новата ваксина, дори със скромна ефективност, е най-доброто ново оръжие в борбата с болестта от десетилетия, категорични са някои експерти.
„През последните пет години се наблюдава забавяне на напредъка срещу маларията, особено в някои от най-тежко засегнатите страни в света.“, казва Ашли Биркет, ръководител на програми за малария в PATH – организация с нестопанска цел, фокусирана върху глобалното здраве. „Новата ваксина има потенциал за постигане на значително въздействие в тези държави.“, допълва Биркет.
Прилагане на ваксината и включването и в имунизационните програми
„Mosquirix“ се прилага в три дози на възраст между 5 и 17 месеца и четвърта доза приблизително 18 месеца по-късно. След клиничните изпитвания ваксината е изпробвана в три държави – Кения, Малави и Гана – където е включена в рутинни имунизационни програми. В тези страни са приложени повече от 2,3 милиона дози, достигайки над 800 000 деца. Това значително увеличава процента на децата, защитени срещу малария по някакъв начин.
„Важно е да се намалят неравенствата в достъпа до профилактика на малария.“, казва д-р Хамел. „Беше впечатляващо да видим, че тази услуга може да достигне до деца, които в момента не са защитени.“, допълва тя.
Бяха необходими години, за да се създаде система за разпространение на мярката за превенция с инсектицидни мрежи. За разлика от това, включването на ваксината срещу малария в рутинните имунизации стана изненадващо лесно, дори в разгара на пандемията от COVID-19, която доведе до нарушаване на веригите за доставки в редица държави по света.
Одобрение и разпространение на ваксината срещу малария
Тази седмица работна група от независими експерти по малария, детска епидемиология и статистика, както и консултативната група за ваксините на СЗО, се срещнаха, за да прегледат данните от пилотните програми и да отправят официална препоръка към д-р Тедрос Адханом Гебрейесус, генерален директор на СЗО.
„Все още ни предстои много дълъг път, но това е първата крачка към постигането на нашата цел“, каза д-р Гебрейесус на пресконференция в сряда (6 октомври).
Следващата стъпка е Глобалният алианс за ваксините (Gavi) да определи ваксината за полезна инвестиция. Ако бордът на организацията одобри ваксината – което не е гарантирано предвид умерената ефективност – Gavi ще закупи препарата за страни, които заявят желание за доставка – процес, който се очаква да отнеме най-малко една година.
Както при COVID-19, проблемите с производството и доставката на ваксини могат значително да забавят напредъка. Освен това пандемията доведе до отклоняване на ресурси и внимание от други сериозни заболявания, смята Дайпали Пател, ръководител на програмите за ваксини срещу малария в Gavi.
Според Пател трябва да се види как ще се развие пандемията през следващата година, за да се определи кога държавите ще бъдат готови да поемат всички други приоритети.
Коментари към Световната здравна организация одобри първата в света ваксина срещу малария