Ваксината срещу малария на Оксфорд показва 77% ефективност в ранните клинични изпитвания

Ваксината срещу малария, разработена от Оксфордския университет, е безопасна и показва 77% ефективност в рамките на ранните клинични изпитвания, което е сериозен пробив в борбата срещу болестта. Въпреки че много препарати са изпитани през годините, това е първият, който постига целта, възложена от Световната здравна организация (СЗО) – 75% ефективност при предотвратяване на заразяване с инфекцията, категорични са учените. Според тях ваксината може да окаже голямо въздействие върху общественото здраве.
Маларията е животозастрашаваща болест, причинена от вътреклетъчни паразити, които се предават на хората чрез ухапване от комари. Въпреки че заболяването е предотвратимо и лечимо, по данни на СЗО през 2019 г. заразените в световен мащаб са 229 милиона души, а смъртните случаи – 409 000.
Висока ефективност, отговаряща на критериите на СЗО
Ранните клинични изпитвания върху ваксината срещу малария на Оксфордския университет включва 450 деца от Буркина Фасо, като изследователите тестват ниска и висока дози преди настъпването на пиковия сезон на маларията (май-август). Периодът за проследяване на ефекта на препарата е 12 месеца.
В предварителния доклад от проучването, публикуван в „The Lancet“, изследователският екип представя резултатите от изпитването, които сочат, че ваксината показва 77% ефективност в групата с високата доза и 71% в групата с ниската доза.
Адриан Хил, директор на Института „Дженър“ и професор по ваксинология в Оксфордския университет, вярва, че ваксината срещу малария е първата, която е постигнала целта на Световната здравна организация за най-малко 75% ефективност. Всички изследвани препарати срещу инфекциозното заболяване досега са показали едва 55% ефективност при деца, уточнява проф. Хил.
Халиду Тинто, професор по паразитология и главен изследовател в клиничното изпитване, проведено в Буркина Фасо, смята, че резултатите са много вълнуващи и показват безпрецедентни нива на ефективност.
Изпитванията върху ваксината срещу малария започват през 2019 г., като екипът на Оксфорд дори разработва своя препарат срещу COVID-19 на базата на тези изследвания, споделя проф. Хил. По думите му създаването на ваксина срещу малария отнема много време, тъй като гените в паразитите, причиняващи инфекциозното заболяване, са хиляди. Поради това разработването на ефективен препарат е предизвикателство пред учените. Резултатите от ранните изпитвания обаче, според Адриан Хил означават, че ваксината има потенциал да въздейства върху общественото здраве.
За да се потвърдят констатациите, учените предвиждат провеждането на по-големи проучвания в четири африкански държави, включващи близо 5000 деца, за период между пет месеца и три години.
Инструмент за спасяване на човешки животи
Изследователите чакат с нетърпение стартирането на Фаза III, с която ще се докаже безопасността и ефективността на ваксината, необходима за спасяването на хиляди човешки животи в Африка, където през последната година са регистрирани повече смъртни случаи от малария, отколкото от COVID-19.
Маларията е една от водещите причини за детска смъртност в Африка и проф. Шарльоман Уедраого, министър на здравеопазването на Буркина Фасо, смята, че данните са обнадеждаващи и ваксината срещу малария може да получи лиценз през следващите няколко години. Според него препаратът на Оксфорд може да се окаже изключително важно средство за контрол на маларията и за спасяването на много човешки животи.
От Серумния институт на Индия, произвел ваксината, уверяват, че ще доставят над 200 милиона дози от ваксината веднага след одобрението й от регулаторите.
bbc.com/news/health-56858158
Снимка: freepik.com
Коментари към Ваксината срещу малария на Оксфорд показва 77% ефективност в ранните клинични изпитвания