СЗО с призив за активни действия за борба с маларията в условията на пандемия от COVID-19
Световната здравна организация (СЗО) призовава страните и световните здравни партньори да предприемат активни действия за борба с маларията - болест, която е предотвратима и лечима, но продължава да отнема стотици хиляди човешки животи всяка година. Необходими са по-добро насочване към услуги за ранна интервенция, нови инструменти и увеличено финансиране, за да се промени траекторията на заболяването и да се постигнат международно договорените цели.
Последният доклад на СЗО показва известно задържане и движение към плато, особено в страните в Африка, където се отчитат най-много случаи на малария. Пропуските в достъпа до животоспасяващи инструменти подкопават глобалните усилия за ограничаване на болестта, а пандемията от COVID-19 се очаква да забави още повече борбата срещу маларията.
„Време е лидерите в Африка и по света отново да се изправят пред предизвикателството, наречено малария, точно както го направиха, когато беше постигнат напредък в началото на този век.“, призовава генералният директор на СЗО д-р Тедрос Адханом Гебрейесус. „Чрез съвместни действия можем да постигнем нашата мисия за свят, свободен от малария.“
Разпространение на маларията
През 2000 г. африканските лидери подписаха декларация в Абуджа, която имаше за цел да се намали смъртността от малария на континента с 50% за 10-годишен период. Силната политическа ангажираност, заедно с иновациите и рязкото увеличение на финансирането, доведоха до безпрецедентен период на успех в глобалния контрол на маларията. Според последния доклад от 2000 г. насам са предотвратени 1,5 милиарда случая на малария и 7,6 милиона смъртни случая.
През 2019 г. общият брой на случаите на малария в световен мащаб е 229 милиона, цифра, която остава почти непроменена през последните четири години. През миналата година заболяването е отнело около 409 000 живота в сравнение с 411 000 през 2018 г.
Както и през последните години, в Африка през 2019-а са регистрирани над 90% от случаите на малария в световен мащаб. От 2000 г. насам регионът е намалил броя на смъртните случаи от заболяването с 44%, от приблизително 680 000 на 384 000 годишно. Въпреки това през последните години се наблюдава забавяне на напредъка в най-засегнатите страни, което се дължи на недостига на средствата.
Предизвикателството COVID-19
През 2020 г. COVID-19 се очертава като допълнително предизвикателство за предоставянето на основни здравни услуги в световен мащаб. Според доклада на СЗО повечето кампания за превенция на маларията успяват да продължат без големи закъснения. Осигуряването на достъп до здравни услуги подкрепя стратегията за отговор на COVID-19, намалявайки броя на инфектираните с малария, което облекчава натоварването на здравните системи.
Световната здравна организация работи в посока предоставяне на насоки за адаптиране към условията на пандемия и осигуряването на безопасни медицински услуги за предотвратяване разпространението на малария. Въпреки това от СЗО са на мнение, че дори умерените смущения в достъпа до лечение могат да доведат до увеличение на смъртността от болестта.
„Независимо от факта, че Африка показва на света какво може да се постигне с общи усилия, напредъкът е в застой.“, казва д-р Матшидисо Моети, директор на Регионалната служба за Африка на СЗО. „COVID-19 заплашва да провали усилията за преодоляване на маларията. Въпреки опустошителното въздействие на COVID-19 върху африканските икономики, международните партньори и държави трябва да предприемат допълнителни действия, за да гарантират, че ресурсите за разширяване на програмите за малария са налични.“
Успехи в борбата срещу маларията
Докладът подчертава ключови етапи и събития, които са помогнали да се оформи глобална реакция срещу болестта през последните десетилетия. Основите, поставени през 90-те години на миналия век, допринасят за по-висока възвръщаемост на инвестиции в глобалното здраве.
Според доклада 21 държави са елиминирали маларията през последните 2 десетилетия, като 10 от тях са официално обявени от СЗО за свободни от болестта. Изправени през продължаващата заплаха от резистентност към антималарийни медикаменти, шестте държави от субрегиона Голям Меконг (Югоизточна Азия) пък продължават да постигат големи постижения за елиминиране на маларията до 2030 г.
who.int, pixabay.com
Коментари към СЗО с призив за активни действия за борба с маларията в условията на пандемия от COVID-19