Болестите, пренасяни от комари, се увеличават в целия свят
В последните няколко години в света се наблюдава увеличаване на болестите, пренасяни от комарите. Огнища на треска денга, на вируса Oropouche, западнонилска треска и дори от източния конски енцефалит. Все по-често заболяванията се откриват и на места, където по-рано дори не са чували за тях. Проблемът с болестите, които комарите пренасят, става все по-сериозен, а здравните експерти говорят за нарастваща заплаха.
Климатичните промени и глобализацията
Промяната на климата е една от причините, но в никакъв случай не е единствената. Летата в последните години са не само по-горещи, но и по-дълги, а зимите по-меки. Директорката на Центрове за контрол и превенция на заболяванията (CDC) в САЩ д-р Манди Коен казва, че глобалното затопляне променя мястото, където живеят комарите и кърлежите, а така болестите се движат от един район към друг. Определят това като предвидима и за съжаление потенциално смъртоносна последица от климатичните промени. Когато към това се добавят глобализацията, нарасналият брой на хора, които пътуват в целия свят, картината добива застрашителни размери.
>>> Епидемия от денга обяви здравното министерство в Пуерто Рико
Директорът на Центъра за изследване на инфекциозните болести към Университета на Минесота епидемиологът проф.Майкъл Остерхолм подчертава, че именно големият брой пътувания и глобализацията са ключовите елементи, подхранващи разпространението на болестите, пренасяни от комари. За пример дава треската Oropouche, пренесена в Европа и САЩ от хора, пребивали преди това в Южна Америка и Куба.
„Идеални места за размножаването на комарите са и сметищата, които стават повече и по-големи“, допълва картината на заплахите проф. Остерхолм.
Болестите, пренасяни от комари
Комарите пренасят немалък брой зарази. Треската денга е сред добре познатите и най-разпространени арбовирусни инфекции в света, характерна за тропическите и субтропическите райони. През 2024 г. епидемия върлува и в Пуерто Рико, и в Бразилия.
Здравните власти във Франция отчитат рекорден брой на внесени в страната случаи на денга. През 2023-а в Перу и в Бангладеш водят битки с тежки огнища с множество заразени и със смъртни случаи.
Растат и случаите на западнонилска треска и на Oropouche. Най-големите огнища на западнонилската треска в Европа са във Франция, Италия и Испания.
>>> Oropouche: мистериозният вирус, който напомни за себе си
В САЩ съобщават за пет смъртни случая от източен конски енцефалит – изключително рядък вирус. Последният е от 27 август 2024 г. в Ню Хемпшир. Притеснени от ситуацията в някои от американските градове предприемат сериозни действия.
Решенията или как се води ефективна битка с комарите
В основата на възможността разпространението на болестите, пренасяни от комари, да бъде сведено до минимум на първо място е битката с комарите.
Освен личната отговорност на хората, свързана с грижи за пространството около домовете и с личната безопасност – като използването на репеленти и подходящи дрехи с дълги ръкави, действия предприемат и управляващите.
Едно от решенията в САЩ е въвеждането на доброволна карантина. Градовете Дъглас, Оксфорд, Сътън и Уебстър в щата Масачузетс препоръчват на жителите да не напускат домовете си след 18 часа до края на септември 2024 г., а от 1 октомври е след 17 часа, както и да не бъдат извършвани дейности на открито.
Независимо от факта, че подобни рестрикции не се случват за първи път (ограничения има и през 2005-а, 2012-а и 2019 г в градовете в Масачузетс и Кънектикът), сега мнозина от жителите на Оксфорд изразяват недоволство. Една от причините е свързана със затварянето по време на пандемията от COVID-19 и нежеланието на хората това да се повтори.
„Свърши времето да бъдем затворени вътре и да се страхуваме. Не живееш, когато си уплашен“, казва един от жителите по време на общо градско събрание, на което се обсъжда предложената от властите мярка.
>>> Риск от денга в САЩ заради увеличаването на случаите в света
Според главния изпълнителен директор на Националната асоциация на здравните служители Лори Фрийман от подобно ограничение има нужда, защото кара хората да не са по улиците в часовете, когато комарите са най-активни, привлича вниманието им към проблема като ги предупреждава за заплахата.
Проф. Кристи Мъри, която е експерт по вирусите, пренасяни от комари в Университета Емори, припомня, че най-тежкото огнище на източен конски енцефалит в САЩ е през 1938 г. в Масачузетс. Тогава има 25 смъртни случая предимно на деца.
Здравните власти признават, че мярката е непопулярна, но от друга страна са убедени, че е част от успешна стратегия за превенция. Другите мерки включват използването на репеленти и пръскането на обществени места.
Как е в България
Общо трима души у нас са заразени със западнонилска треска.
Директорката на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова заявява, че няма повод за тревога от епидемия, но е нужно хората да бъдат особено внимателни. Добре е да не се работи на открито надвечер и да не се посещават гористи местности, където комарите са много по-активни.
>>> Два смъртни и осем нови случая на западнонилска треска в Гърция
Проф. Христова съобщава, че според изследванията в България има райони като София, Русе, Силистра и Видин, където между 7% и 10% от населението е прекарало западнонилска треска при това без да разбере.
Министерството за здравеопазването разпореди на регионалните здравни инспекции да засилят контрола и надзора на западнонилската треска. Една от насоките е да бъдат информирани медицинските специалисти за ситуацията, за да насочат вниманието си към случаите на фебрилитет с неясна етиология или инфекции на централната нервна система.
Продукти свързани с НОВИНАТА
РАЙД ПЪЛНИТЕЛ ЗА ЕЛЕКТРИЧЕСКИ ИЗПАРИТЕЛ С ТЕЧНОСТ СРЕЩУ КОМАРИ 21 мл
БРУЕР Z.ZERO CLOCK ГРИВНА ЗА ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ КОМАРИ
АРОМАТЕН КЛИПС С ПЪЛНИТЕЛ ЕКОЛАЙФ
ДЕРМА ИНТЕНЗИВ ПЛЮС ЛОСИОН ЗА ДЕЦА ПРОТИВ КОМАРИ И КЪРЛЕЖИ С АЛОЕ ВЕРА 50 мл
БРОС СПРЕЙ АЕРОЗОЛ ПРОТИВ КОМАРИ-8ч И КЪРЛЕЖИ-4ч 90 мл
НовБРОС ЛОСИОН ПРОТИВ КОМАРИ И КЪРЛЕЖИ 50 мл
НОВИНАТА е свързана към
- Антималарици
- Спрете сърбежа след ухапване от насекомо с магданоз, череша, живовляк или мента
- Как да облекчим бързо сърбежа след ухапване от комар
- Каликарпа
- 11 аромата, които отблъскват комарите
- СЗО: Броят на заразените с денга ще достигне 13 милиона до края на 2024-а
- Предпазване от насекоми в дома
- Скандал от 2014 година, касаещ открити проби с вариола и опасни вируси в САЩ
- Промяната в климата и движението на хора и стоки увеличават случаите на заболявания, пренасяни от комари и кърлежи
- Направете си репелент срещу насекоми от лавандула и хамамелис
Коментари към Болестите, пренасяни от комари, се увеличават в целия свят