Oropouche: мистериозният вирус, който напомни за себе си
Арбовирусните инфекции, т.е. заболявания, чиито причинители се разпространяват сред хората чрез ухапване от заразени членестоноги (насекоми) като комари и кърлежи, разтърсиха сериозно Америка през последното десетилетие. Пример за това са епидемията от вируса Zika през 2015-2016 г. и повтарящите се огнища на чикунгуня и денга, последното от които се разгоря в особено голям размер в Бразилия в началото на тази година.
През 2024 г. регионът се изправи пред друго предизвикателство в лицето на вируса Oropouche (OROV). Кой е този вирус, как се разпространява, какви са болестните му прояви и защо това огнище прикова вниманието на специалистите при положение, че ORОV е известен от средата на миналия век и оттогава досега са доказани половин милион случая.
Кой е този вирус?
Вирусът Oropouche принадлежи на семейство Peribunyaviridae. Открит през 1955 г. в село в Тринидад и Тобаго, чието име носи, и е ендемичен за басейна на река Амазонка. Предишни огнища са описани в Боливия, Бразилия, Колумбия, Еквадор, Френска Гвиана, Панама и Перу.
От откриването му досега са диагностицирани повече от 500 000 случая, като действителният им брой най-вероятно е по-висок – предполага се, че множество случаи са били погрешно диагностицирани поради сходството на клиничните прояви с други фебрилни заболявания, причинени от циркулиращи в района арбовируси (като денга, западнонилска треска, жълта треска, зика, чикунгуня).
Първото регистрирано огнище на предизвикана от OROV треска възникна в Белем, град в най-гъсто населения щат Пара в Бразилия, известен със своите тропически гори и река Амазонка. Годината е 1961, а броят на заразените жители е почти 11 000.
През 2016 г. е докладван първият случай на треската Oporouche извън региона на Амазонка, което поражда опасения относно появата на болестта извън ендемичните й граници. Днес те звучат още по-убедително.
Ситуацията в момента
Огнището, на което сме свидетели в момента, засяга ендемични райони и нови райони извън басейна на Амазонка. Между 1 януари и 1 август 2024 г. са докладвани повече от 8000 случая на заболяването, включително два смъртни случая и шест случая на вертикално предаване, свързано със смърт на плода или вродени аномалии.
>>>Два смъртни случая от треска Оропуш в Бразилия
Засегнатите държави са Бразилия, Боливия, Перу, Колумбия и за първи път Куба. През юни и юли 2024 г. за първи път са докладвани 19 внесени случая на треската Oropouche в страни от ЕС: Испания (12 случая), Италия (5 случая) и Германия (2 случая). Осемнадесет от случаите са имали история на пътуване до Куба и един до Бразилия.
Информация за внесени случаи на треската Oropouche дойде и от САЩ.
Разпространение
OROV се поддържа в природата чрез два цикъла на предаване: горски цикъл и градски цикъл.
Горският цикъл се осъществява в гористи райони между комари и животински гостоприемници, като ленивци (трипръстият ленивец Bradypus tridactylus), нечовекоподобни примати (главно капуцини и маймуни ревачи), домашни и диви птици и гризачи. Хората могат да се заразят, докато посещават тези райони.
Антропофилната хапеща мушици (Culicoides paraensis) и вероятно някои комари (Culex quinquefasciatus, Aedes aegypti, Ochlerotatus serratus) са отговорни за предаването на вируса от заразен човек на незаразен човек в градски условия. Мушицата, малка муха със средна продължителност на живота от 20 до 30 дни, играе решаваща роля. За предаването на вируса са отговорни единствено възрастните женски мушици, както и женските комари, защото те се нуждаят от кръв, за да поддържат производството и узряването на яйцата.
Мушицата Culicoides paraensis е широко разпространена в Америка, но липсва в Европа. Към днешна дата липсва данни за това дали европейските мушици или комари могат да пренасят вируса.
Не е наблюдавано пряко хоризонтално предаване на вируса Oropouche от човек на човек. Наскоро Бразилското министерство на здравеопазването съобщи за няколко възможни случая на преминаване на инфекцията с OROV от майка на дете по време на бременност, но тази способност на вируса все още е в процес на проучване.
Клинична картина
Приблизително 60% от заразените с вируса Oropouche хора проявяват симптоматика, наподобяваща тази при вирусите денга, зика и чикунгуня.
Инкубационният период обикновено е от 3 до 10 дена. Началото е остро, с висока температура, втрисане, главоболие, болки в ставите и мускулите. Възможни са болки в очите, чувствителност към светлина, гадене, повръщане, коремни болки, диария, умора, обрив.
Заболяването обикновено е леко и прогнозата за възстановяване е добра. При по-малко от 5% от пациентите може да има кървене или възпаление на мозъка и мозъчните обвивки (менингит, менингоенцефалит).
Рисковите фактори за по-тежко протичане на треската Oropouche не са напълно установени. Предполага се, че вероятно съвпадат с тези при останалите арбовирусни инфекции – хора на възраст 65 и повече години или такива със съпътстващи медицински състояния, като потисната имунна система, хипертония, диабет или сърдечносъдови заболяване.
По-рано тази година Министерството на здравеопазването в Бразилия съобщи за два смъртни случая при млади жени без съпътстващи заболявания и пет случая при бременни жени с данни за вертикално предаване на вируса от майката към плода, свързано със смърт на плода или вродени аномалии, включително микроцефалия. Това е първият доклад за смъртни случаи и вертикално предаване на вируса Oropouche и свързаните с тях неблагоприятни резултати при раждане. Потенциалният риск по време на бременност и последиците за плода при инфекция с OROV все още се проучват и не са потвърдени.
При около 60% от пациентите симптомите могат да се появят отново една - две седмици след възстановяването.
Лечение и контрол
Към днешна дата не разполагаме със специфично лечение или ваксина за OROV. Прилаганият в клиничната практика терапевтичен подход е управление на симптомите и осигуряване на поддържащи грижи. То може да включва почивка, прием на течности и употреба на аналгетици и антипиретици, най-често ацетаминофен (парацетамол). Приложението на аспирин и други нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) се избягва, за да се намали риска от кръвоизлив.
Няколко изследователски групи работят върху създаване на ваксини чрез използване на различни стратегии, в това число инактивирани ваксини, атенюирани живи ваксини и ваксини на основата на рекомбинантни белтъци. Някои от тях са достигнали до клинични изпитвания.
>>>Риск от денга в САЩ заради увеличаването на случаите в света
Личните предпазни мерки за намаляване на риска от ухапвания в епидемичните райони включват употреба на репеленти, носене на ризи с дълги ръкави и дълги панталони, както и използване на третирани с инсектицид фини мрежи против комари (мушиците са с много малки размери).
Мушиците може да са по-малко чувствителни към някои често използвани репеленти против насекоми. Доказана е ефективността на инсектициди като делтаметрин и N,N-диетил-мета-толуамид при контролирането на видовете Culicoides и Culex.
Защо вирусът Oropouche се появи внезапно в райони, където никога не е докладван?
Подобно на други болести, предавани от вектори, появата и разпространението на треската OROV е резултат от екологичен дисбаланс в световен мащаб. До голяма степен той се дължи на бързото и масово движение на хора и стоки по света, обезлесяването, урбанизацията, както и от глобалното затопляне. Като се има предвид, че екологичните, климатичните и демографските промени са глобален феномен, не е изненадващо допускането OROV да се разпространи извън Америка в близко бъдеще.
Общите черти на засегнатите райони са тропическият климат, високата честота на дъждовете, сходните дейности на жителите, непланираната урбанизация и много лошият жизнен стандарт.
>>>Във Франция отчитат рекорден брой внесени случаи на денга
Друг фактор е геномът на вируса Oropouche – РНК молекула от 3 отделни фрагмента, което осигурява мутационната способност на вируса, включително размяна на сегменти (реасортация).
Според публикация в The Lancet от 08 август 2024 г. има предварителни доказателства, според които подобно пренареждане е в основата на сегашната епидемия.
Дълго „пренебрегван“, днес вирусът Oropouche e фокусирал вниманието не само на биомедицинската общност.
Потенциалът му за географско разпространение и вероятността за появата му в нови области, макар и редките случаи на тежки неврологични усложнения, потенциалната възможност за патологично повлияване на бременността подчертават значението му за общественото здраве в международен мащаб. И поставят на дневен ред острата необходимост от задълбочени проучвания и разработване на ефективни ваксини и специфични терапевтични подходи.
- https://emergency.cdc.gov/han/2024/han00515.asp
- https://www.who.int/emergencies/
- https://www.ecdc.europa.eu/en/
- Ciuoderis KA еt al. Oropouche virus as an emerging cause of acute febrile illness in Colombia. Emerg Microbes Infect. 2022, 11(1):2645-2657. doi: 10.1080/22221751.2022.2136536.
- Moreira HM et al. Outbreak of Oropouche virus in frontier regions in western Amazon. Microbiol Spectr. 2024, 12(3):e0162923. doi: 10.1128/spectrum.01629-23.
- Romero-Alvarez D, Escobar LE. Oropouche fever, an emergent disease from the Americas. Microbes Infect. 2018, 20(3):135-146. doi: 10.1016/j.micinf.2017.11.013.
- Sakkas H et al. Oropouche Fever: A Review. Viruses. 2018, 10(4):175. doi: 10.3390/v10040175.
- Silva-Júnior EFD. Oropouche virus - The "Newest" invisible public enemy? Bioorg Med Chem. 2024 Jul 15;109:117797. doi: 10.1016/j.bmc.2024.117797. Epub 2024 Jun 9. PMID: 38879995.
- The Lancet Infectious Diseases. Oropouche fever, the mysterious threat. Lancet Infect Dis. 2024 Aug 8:S1473-3099(24)00516-4. doi: 10.1016/S1473-3099(24)00516-4.
- Wesselmann KM et al. Emergence of Oropouche fever in Latin America: a narrative review. Lancet Infect Dis. 2024, 24(7):e439-e452. doi: 10.1016/S1473-3099(23)00740-5.
- Zhang Y et al. Oropouche virus: A neglected global arboviral threat. Virus Res. 2024, 341, 199318. doi: 10.1016/j.virusres.2024.199318.
Коментари към Oropouche: мистериозният вирус, който напомни за себе си