Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Научни публикации Oropouche: мистериозният вирус, който напомни за себе си

Oropouche: мистериозният вирус, който напомни за себе си

от 21 авг 2024г.
Автор: проф. Радостина АлександроваРедактор: Гергана Караилиева
Oropouche: мистериозният вирус, който напомни за себе си - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Арбовирусните инфекции, т.е. заболявания, чиито причинители се разпространяват сред хората чрез ухапване от заразени членестоноги (насекоми) като комари и кърлежи, разтърсиха сериозно Америка през последното десетилетие. Пример за това са епидемията от вируса Zika през 2015-2016 г. и повтарящите се огнища на чикунгуня и денга, последното от които се разгоря в особено голям размер в Бразилия в началото на тази година.

През 2024 г. регионът се изправи пред друго предизвикателство в лицето на вируса Oropouche (OROV). Кой е този вирус, как се разпространява, какви са болестните му прояви и защо това огнище прикова вниманието на специалистите при положение, че ORОV е известен от средата на миналия век и оттогава досега са доказани половин милион случая.

Кой е този вирус?

Вирусът Oropouche принадлежи на семейство Peribunyaviridae. Открит през 1955 г. в село в Тринидад и Тобаго, чието име носи, и е ендемичен за басейна на река Амазонка. Предишни огнища са описани в Боливия, Бразилия, Колумбия, Еквадор, Френска Гвиана, Панама и Перу.

От откриването му досега са диагностицирани повече от 500 000 случая, като действителният им брой най-вероятно е по-висок – предполага се, че множество случаи са били погрешно диагностицирани поради сходството на клиничните прояви с други фебрилни заболявания, причинени от циркулиращи в района арбовируси (като денга, западнонилска треска, жълта треска, зика, чикунгуня).

 вирус оропуш

Първото регистрирано огнище на предизвикана от OROV треска възникна в Белем, град в най-гъсто населения щат Пара в Бразилия, известен със своите тропически гори и река Амазонка. Годината е 1961, а броят на заразените жители е почти 11 000.

През 2016 г. е докладван първият случай на треската Oporouche извън региона на Амазонка, което поражда опасения относно появата на болестта извън ендемичните й граници. Днес те звучат още по-убедително.

Ситуацията в момента

Огнището, на което сме свидетели в момента, засяга ендемични райони и нови райони извън басейна на Амазонка. Между 1 януари и 1 август 2024 г. са докладвани повече от 8000 случая на заболяването, включително два смъртни случая и шест случая на вертикално предаване, свързано със смърт на плода или вродени аномалии.

>>>Два смъртни случая от треска Оропуш в Бразилия

Засегнатите държави са Бразилия, Боливия, Перу, Колумбия и за първи път Куба. През юни и юли 2024 г. за първи път са докладвани 19 внесени случая на треската Oropouche в страни от ЕС: Испания (12 случая), Италия (5 случая) и Германия (2 случая). Осемнадесет от случаите са имали история на пътуване до Куба и един до Бразилия.

Информация за внесени случаи на треската Oropouche дойде и от САЩ.

Разпространение

OROV се поддържа в природата чрез два цикъла на предаване: горски цикъл и градски цикъл.

Горският цикъл се осъществява в гористи райони между комари и животински гостоприемници, като ленивци (трипръстият ленивец Bradypus tridactylus), нечовекоподобни примати (главно капуцини и маймуни ревачи), домашни и диви птици и гризачи. Хората могат да се заразят, докато посещават тези райони.

хапеща мушица

Антропофилната хапеща мушици (Culicoides paraensis) и вероятно някои комари (Culex quinquefasciatus, Aedes aegypti, Ochlerotatus serratus) са отговорни за предаването на вируса от заразен човек на незаразен човек в градски условия. Мушицата, малка муха със средна продължителност на живота от 20 до 30 дни, играе решаваща роля. За предаването на вируса са отговорни единствено възрастните женски мушици, както и женските комари, защото те се нуждаят от кръв, за да поддържат производството и узряването на яйцата.

Мушицата Culicoides paraensis е широко разпространена в Америка, но липсва в Европа. Към днешна дата липсва данни за това дали европейските мушици или комари могат да пренасят вируса.

Не е наблюдавано пряко хоризонтално предаване на вируса Oropouche от човек на човек. Наскоро Бразилското министерство на здравеопазването съобщи за няколко възможни случая на преминаване на инфекцията с OROV от майка на дете по време на бременност, но тази способност на вируса все още е в процес на проучване.

Клинична картина

Приблизително 60% от заразените с вируса Oropouche хора проявяват симптоматика, наподобяваща тази при вирусите денга, зика и чикунгуня.

Инкубационният период обикновено е от 3 до 10 дена. Началото е остро, с висока температура, втрисане, главоболие, болки в ставите и мускулите. Възможни са болки в очите, чувствителност към светлина, гадене, повръщане, коремни болки, диария, умора, обрив.

Заболяването обикновено е леко и прогнозата за възстановяване е добра. При по-малко от 5% от пациентите може да има кървене или възпаление на мозъка и мозъчните обвивки (менингит, менингоенцефалит).

Треска и висока температура

Рисковите фактори за по-тежко протичане на треската Oropouche не са напълно установени. Предполага се, че вероятно съвпадат с тези при останалите арбовирусни инфекции – хора на възраст 65 и повече години или такива със съпътстващи медицински състояния, като потисната имунна система, хипертония, диабет или сърдечносъдови заболяване.

По-рано тази година Министерството на здравеопазването в Бразилия съобщи за два смъртни случая при млади жени без съпътстващи заболявания и пет случая при бременни жени с данни за вертикално предаване на вируса от майката към плода, свързано със смърт на плода или вродени аномалии, включително микроцефалия. Това е първият доклад за смъртни случаи и вертикално предаване на вируса Oropouche и свързаните с тях неблагоприятни резултати при раждане. Потенциалният риск по време на бременност и последиците за плода при инфекция с OROV все още се проучват и не са потвърдени.

При около 60% от пациентите симптомите могат да се появят отново една - две седмици след възстановяването.

Лечение и контрол

Към днешна дата не разполагаме със специфично лечение или ваксина за OROV. Прилаганият в клиничната практика терапевтичен подход е управление на симптомите и осигуряване на поддържащи грижи. То може да включва почивка, прием на течности и употреба на аналгетици и антипиретици, най-често ацетаминофен (парацетамол). Приложението на аспирин и други нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) се избягва, за да се намали риска от кръвоизлив.

Няколко изследователски групи работят върху създаване на ваксини чрез използване на различни стратегии, в това число инактивирани ваксини, атенюирани живи ваксини и ваксини на основата на рекомбинантни белтъци. Някои от тях са достигнали до клинични изпитвания.

>>>Риск от денга в САЩ заради увеличаването на случаите в света

Личните предпазни мерки за намаляване на риска от ухапвания в епидемичните райони включват употреба на репеленти, носене на ризи с дълги ръкави и дълги панталони, както и използване на третирани с инсектицид фини мрежи против комари (мушиците са с много малки размери).

Мушиците може да са по-малко чувствителни към някои често използвани репеленти против насекоми. Доказана е ефективността на инсектициди като делтаметрин и N,N-диетил-мета-толуамид при контролирането на видовете Culicoides и Culex.

Защо вирусът Oropouche се появи внезапно в райони, където никога не е докладван?

Подобно на други болести, предавани от вектори, появата и разпространението на треската OROV е резултат от екологичен дисбаланс в световен мащаб. До голяма степен той се дължи на бързото и масово движение на хора и стоки по света, обезлесяването, урбанизацията, както и от глобалното затопляне. Като се има предвид, че екологичните, климатичните и демографските промени са глобален феномен, не е изненадващо допускането OROV да се разпространи извън Америка в близко бъдеще.

Общите черти на засегнатите райони са тропическият климат, високата честота на дъждовете, сходните дейности на жителите, непланираната урбанизация и много лошият жизнен стандарт.

>>>Във Франция отчитат рекорден брой внесени случаи на денга

Друг фактор е геномът на вируса Oropouche – РНК молекула от 3 отделни фрагмента, което осигурява мутационната способност на вируса, включително размяна на сегменти (реасортация).

Според публикация в The Lancet от 08 август 2024 г. има предварителни доказателства, според които подобно пренареждане е в основата на сегашната епидемия.

Дълго „пренебрегван“, днес вирусът Oropouche e фокусирал вниманието не само на биомедицинската общност.

Потенциалът му за географско разпространение и вероятността за появата му в нови области, макар и редките случаи на тежки неврологични усложнения, потенциалната възможност за патологично повлияване на бременността подчертават значението му за общественото здраве в международен мащаб. И поставят на дневен ред острата необходимост от задълбочени проучвания и разработване на ефективни ваксини и специфични терапевтични подходи.

Източник:
  • https://emergency.cdc.gov/han/2024/han00515.asp
  • https://www.who.int/emergencies/
  • https://www.ecdc.europa.eu/en/
  • Ciuoderis KA еt al. Oropouche virus as an emerging cause of acute febrile illness in Colombia. Emerg Microbes Infect. 2022, 11(1):2645-2657. doi: 10.1080/22221751.2022.2136536.
  •  Moreira HM et al. Outbreak of Oropouche virus in frontier regions in western Amazon. Microbiol Spectr. 2024, 12(3):e0162923. doi: 10.1128/spectrum.01629-23.
  • Romero-Alvarez D, Escobar LE. Oropouche fever, an emergent disease from the Americas. Microbes Infect. 2018, 20(3):135-146. doi: 10.1016/j.micinf.2017.11.013. 
  • Sakkas H et al. Oropouche Fever: A Review. Viruses. 2018, 10(4):175. doi: 10.3390/v10040175.
  • Silva-Júnior EFD. Oropouche virus - The "Newest" invisible public enemy? Bioorg Med Chem. 2024 Jul 15;109:117797. doi: 10.1016/j.bmc.2024.117797. Epub 2024 Jun 9. PMID: 38879995.
  • The Lancet Infectious Diseases. Oropouche fever, the mysterious threat. Lancet Infect Dis. 2024 Aug 8:S1473-3099(24)00516-4. doi: 10.1016/S1473-3099(24)00516-4.
  • Wesselmann KM et al. Emergence of Oropouche fever in Latin America: a narrative review. Lancet Infect Dis. 2024, 24(7):e439-e452. doi: 10.1016/S1473-3099(23)00740-5.
  • Zhang Y et al. Oropouche virus: A neglected global arboviral threat. Virus Res. 2024, 341, 199318. doi: 10.1016/j.virusres.2024.199318. 

 

Още по темата:
  • За парвовирус В19 и петата болест, която причинява За парвовирус В19 и петата болест, която причинява
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с ПУБЛИКАЦИЯТА

ХЕРПАКТИВ ОРАЛ 6 мл
16.60лв.

ХЕРПАКТИВ ОРАЛ 6 мл

ВИТАМИН D3 таблетки 800 IU * 120 ВИТАГОЛД
29.40лв.

ВИТАМИН D3 таблетки 800 IU * 120 ВИТАГОЛД

ЕЧЕМИК ФИН ЗЕЛЕН 200 гр.
38.50лв.

ЕЧЕМИК ФИН ЗЕЛЕН 200 гр.

МАКЕДА БОТАНИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЛИМОНОВА ТРЕВА 10 мл
14.90лв.

МАКЕДА БОТАНИКС ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЛИМОНОВА ТРЕВА 10 мл

ИМУНОБОР КИДС капсули * 30
22.20лв.

ИМУНОБОР КИДС капсули * 30

ВИРУМИН ЛУКС ФИЛТЪР * 120
53.60лв.

ВИРУМИН ЛУКС ФИЛТЪР * 120

Коментари към Oropouche: мистериозният вирус, който напомни за себе си

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Oropouche: мистериозният вирус, който напомни за себе си
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 13:56
    Коментирайте "Oropouche: мистериозният вирус, който напомни за себе си"

ПУБЛИКАЦИЯТА е свързана към

  • Памуклийка, цистус инканус, скална роза, лавдан
  • Лечение с интерферон
  • Добавки и билки при инфекциозна мононуклеоза
  • Тест за бяс
  • Изследване за херпес симплекс
  • Интравенозни имуноглобулини
  • Изследване на антитела за херпес симплекс
  • Антивирусни лекарства
  • Алфа интерферон
  • Подъл вирус, водещ до загуба на гласа, напада страната
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Дубайски шоколад - Луксозният десерт, който превзе интернет! - рецепта

преди 223 дни, 3 часа и 43 мин.

Дубайски шоколад - Луксозният десерт, който превзе интернет! - рецепта

преди 223 дни, 3 часа и 45 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 2 часа

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 17 часа и 1 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 17 часа и 12 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 17 часа и 19 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival