СЗО: Броят на заразените с денга ще достигне 13 милиона до края на 2024-а
Акценти
|
› Причини за епидемията и кои са най-уязвимите хора
› Комари, които пренасят вируса денга
› Затлъстяването като рисков фактор
› Клинични проучвания и ваксини срещу денга вируса
› Природни средства, използвани от жители на най-засегнатите региони
Случаите на денга непрекъснато се увеличават, като най-много заразени са регистрирани в Латинска Америка, Африка и Югоизточна Азия. Средно 4 милиарда души по света са застрашени от „болестта на чупливите кости“.
„Чувствах се толкова изтощена, че не можех да стоя изправена, а трябваше да се грижа за малкото си дете. Главата и очите ме боляха“, спомня си 38-годишната Ана Луиса Брага от Бразилия, която се заразява с треската през март 2024 г.
Жената разказва, че въпреки високия праг на болка, е страдала много. След като започва да повръща и спира да се храни, тя е хоспитализирана. Престоят й в болницата продължава пет дни, но дори и при изписването състоянието й не е стабилно. Симптомите отшумяват след 15-ина дни.
Тя е една от милионите заразени през настоящата година. През 2023 г. броят на пациентите достига рекордните 6,5 милиона в световен мащаб, а до края на 2024 г. се очаква той да се удвои. По данни на СЗО за периода януари-септември 2024 г. са се разболели над 12 милиона души.
Причини за епидемията от денга и уязвими групи
Урбанизацията, климатичните и температурните промени благоприятстват бързото разпространение на вируса, който се пренася чрез комарите. Хората със затлъстяване или хронично заболяване са по-застрашени от заразяване.
От СЗО изчисляват, че до 2050 г. броят на застрашените от денга и други подобни вируси ще достигне 5 милиарда.
В началото на октомври 2024 г. генералният директор на СЗО д-р Тедрос Гебрейесус одобри глобална стратегия срещу денга и други болести, предавани от същия вид комари, например зика и чикунгуня. Начертаните в нея мерки за 2025 г. възлизат на 55 милиона долара.
» Епидемия от денга обяви здравното министерство в Пуерто Рико
Фатална комбинация от фактори
Факторите, които влияят върху бързото разпространение на вируса, са няколко и съчетани заедно могат да имат фатални последици върху човешкото здраве. Това са климатичните промени, динамичната миграция на хора и урбанизацията.
Кои комари пренасят вируса денга
Видът комари, който най-често пренася патогена, е Aedes aegypti, чийто хабитат е Югоизточна Азия. Друг вид е тигровият комар Aedes albopictus, който може да оцелява в по-широк температурен диапазон и вече населява нетипични за него доскоро територии. Той се е адаптирал много добре към градската среда и се размножава в съвсем малки количества застояла вода.
Наводненията и горещите вълни благоприятстват размножаването на комарите, преносители на денга
Климатичните изменения не само позволяват на комарите да оцеляват на нови територии, но и водят до наводнения, които пък създават идеални условия за размножаването им. Горещите вълни от своя страна ускоряват циклите на размножаване.
В свой доклад в списание IJID Regions д-р Нажмул Хейдър, епидемиолог от университета Keele, също предупреждава за растящия брой заразени с денга и допълва: „Имайте предвид, че в повечето случаи тя протича безсимптомно или с много леки оплаквания, поради което пациентите не търсят медицинска помощ и остават недиагностицирани.“
Четири варианта на денга вируса
Специалистът отбелязва, че втора инфекция крие много по-големи рискове за здравето, защото вирусът на денга има четири варианта, известни като серотипове. Всеки от тях взаимодейства различно с антителата в човешкото тяло.
» Във Франция отчитат рекорден брой внесени случаи на денга
Повторното заразяване е по-опасно
Хората изграждат имунитет към серотипа, с който са се заразили първия път, но при вторична инфекция с различен серотип организмът започва да образува антитела за борба с първия тип. Те се свързват с вирусните частици, но не успяват да ги неутрализират. Вместо това образуваните антитела предизвикат бурна имунна реакция, която може да доведе до органна недостатъчност.
Една от причините за скока на заразените с денга в Бразилия е, че и четирите серотипа циркулират в страната едновременно.
Според Хейдър в исторически план инфекцията винаги е била подценявана за разлика от маларията, която се причинява от различен вид комар и е по-смъртоносна.
Затлъстяването повишава риска от заразяване с денга
Проф. Софи Якуб от Оксфордския университет пояснява: „Много хора си мислят, че това е поредната вирусна инфекция, но не е така. Най-застрашени от тежко протичане или летален край са пациентите със затлъстяване, диабет или съпътстващо заболяване.“
Якуб забелязва, че денгата навлиза бързо в страни, където случаите на затлъстяване и диабет непрекъснато се увеличават. Според нея там се сблъскват две опасни епидемии.
„Във Виетнам например голяма част от тийнейджърите са диагностицирани със затлъстяване и най-често именно те постъпват в болница за лечение на инфекция с денга вирус“, отбелязва още оксфордският учен.
Клинични проучвания и ваксини срещу денга
Все още не е открито лечение за денга, затова при хоспитализация единственото, което лекарският екип може да направи, е да подсили тялото на пациента, за да се пребори с вируса.
През октомври 2024 г. компанията Johnson & Johnson прекрати клиничните изпитания, които бе започнала върху антивирусен препарат срещу вируса на денга.
Екипът на Якуб изследва някои добре познати лекарства за друг тип вирусни инфекции, които биха могли да помагат и на заразени с денга. Първите резултати се очакват до няколко години.
Създадена е и платформа за провеждане на глобални проучвания върху различни методи за лечение, за които ще се набират хиляди пациенти от десет различни страни.
» Извънредно положение в Бразилия заради денга
Две ваксини срещу денга се предлагат на пазара
На пазара се предлагат две ваксини срещу смъртоносния вирус, но едната – Dengvaxia – е ефективна само при хора, които по-рано са се заразявали с денга. При първа инфекция тя може дори да увеличи риска от тежко протичане. Порази тази причина Dengvaxia не може да се прилага масово при имунизационни кампании.
Втората ваксина Qdenga се смята за значително по-обещаваща. С нейна помощ бразилските власти успяват да контролират разпространението на инфекцията в най-горещите точки на страната.
Даниъл Соранц, здравен секретар на Рио де Жанейро, споделя: „През 40-те години цялото население на Бразилия е ваксинирано срещу жълта треска и така сме успели да я изкореним. Напълно възможно е да постигнем същите резултати и с денгата. Ако имаме ваксина, която може да се приложи масово, в рамките на 5-6 години ще се справим и с тази смъртоносна инфекция.“
Традиционни средства за лечение на инфекция с денга вирус
Поради липсата на одобрено лечение, много местни жители от най-силно засегнатите региони се доверяват на природни средства като чая от папая, въпреки че няма научни доказателства за ползите от него.
Чай от папая?
16-годишният син на Соланж Флетчър-Хърбърт се заразява с вируса по време на почивка в Тобаго. Майката знае, че трябва да избягват аспирин и ибупрофен, тъй като могат да предизвикат тежки кръвоизливи. Момчето пие лекарство против гадене и разстроен стомах, парацетамол и обикновена кокосова вода, която да поддържа оптимално нивото на електролитите.
Няколко дни по-късно Соланж откарва сина си в частна болница. „Не можеше да се храни, беше много болен и затова му сложиха система“, спомня си тя.
При изписването му лекарите предупреждават родителите, че е възможно нивото на тромбоцитите в кръвта да е ниско и трябва да го следят. Техен приятел, също лекар, ги съветва да му приготвят чай от листа от папая.
Няколко дни, след като започва да пие отварата, тийнейджърът се връща в болницата за контролно изследване, което показва, че тромбоцитите му са в норма. Майка му е убедена, че подобрението се дължи на чая от папая.
Няма достатъчно доказателства за ползите от чая от папая срещу денга вируса
Д-р Майкъл Хед от Университета на Саутхемптън споделя, че има няколко изследвания, според които вещество в папаята влияе благоприятно на кръвосъсирването, но никъде не е изчислена дозата, необходима за постигане на максимално добър ефект.
„Предвид високата смъртност, с която е свързан денга вирусът, е добре да се проучи всяка възможност за превенция и лечение. Без значение дали става въпрос за природен лек като папаята,или нещо друго“, смята д-р Хед.
Dengue fever: with a record 12.4m cases in 2024 so far, what is driving the world’s largest outbreak?: https://www.theguardian.com/global-development/2024/oct/23/dengue-fever-record-cases-in-2024-so-far-what-is-driving-the-worlds-largest-outbreak
НОВИНАТА е свързана към
- Денга – откриване и история на разпространение на вируса
- Арбовируси - причинители на трансмисивни инфекции
- В България е установен първи случай на вирусната инфекция Денга
- Дъбравник
- Скандал от 2014 година, касаещ открити проби с вариола и опасни вируси в САЩ
- Епидемия от денга обяви здравното министерство в Пуерто Рико
- Във Франция отчитат рекорден брой внесени случаи на денга
- В САЩ създадоха генетично модифицирани комари за борба с опасните болести, предавани чрез тях
- Бангладеш се бори с най-тежкото огнище на денга в историята си
- Епидемията от денга в Перу се разраства – заразени са над 150 000 души
Коментари към СЗО: Броят на заразените с денга ще достигне 13 милиона до края на 2024-а