Бангладеш се бори с най-тежкото огнище на денга в историята си
Над 200 000 са потвърдени случаи на заразени с денга от началото на годината, битката със заразата са загубили 1019 души от Бангладеш, от които сто са деца. Това показват данните от Генералната дирекция по здравни услуги в южно-азиатската държава.
Ситуацията в Бангладеш
Здравните власти в Бангладеш са сериозно обезпокоени от ситуацията в страната и увеличаващия се брой на заразените с денга. Бившият директор на здравните служби в страната Бе-Назир Ахмед казва, че смъртните случаи през 2023-а са повече от всички, регистрирани от 2000 година, когато азиатската страна регистрира за първи път епидемия от треската денга, пренасяна от комари.
По информация на Центъра за спешни случаи в седмицата между 25 септември и 1 октомври 2023 г. от треската денга са починали 11 души, а 2596 са настанени в болници.
През август 2023-а най-засегнати са районите на град Джатрабари и южните части на столицата Дака. Огнища са установени в над 16 района в страната. От началото на септември заразата избухва и в северните части. Проучване на здравното министерство показва, че сега на север има много повече комари. Това води до бързо увеличаване на заразените и до реална заплаха пред общественото здраве.
>>>Епидемията от денга в Перу се разраства – заразени са над 150 000 души
Властите предприемат различни действия, сред които включително дронове, които да контролират комарите.
Въпреки усилията в 75% от районите в северната част на Дака плътността на ларвите на комарите е над 20%, а това означава, че там има огнище на денга.
Д-р Муштак Хосейн за денга в Бангладеш
Д-р Муштак Хосейн, съветник от Института по епидемиология, контрол и изследване на заболяванията, е убеден, че е една от причините за нарастването на случаите е свързана с недобрата работа и пасивност на управляващите.
Още през август 2023-а той казва, че по отношение на денга в Бангладеш става дума за „извънредна ситуация за общественото здраве, която от ден на ден се влошава“. Вместо да намаляват заразените се увеличават, расте и броят на починалите.
„Болниците са препълнени, контролът е затруднен, защото няма превантивни мерки. В този случай ситуацията може да бъде определена единствено като спешна и извънредна. Ако предварително бяха взети мерки, сега нещата биха изглеждали различно“, казва д-р Хосейн.
Специалистът е категоричен, че страната не успява да контролира епидемията от денга. Активността на Министерството на здравеопазването на Бангладеш не е достатъчна, защото: „Трябва да се работи в цялата страна, защото огнища на денга има не само в северна и южна Дака. Нужни са координирани действия, но и оборудване, хора и пари, както и задължително краткосрочно планиране при извънредни ситуации и дългосрочно за устойчивост. Ако направим това, ще бъдем в състояние да контролираме денга наистина.“
И д-р Муштак Хосейн, и други лекари са категорични, че системата е претоварена. Това е сериозно предизвикателство пред болниците. Още по-голям проблем, констатират здравните специалисти, е, че тестовете, които се правят са твърде малко.
Разходите за лечение на денга се превръщат в истинско изпитание за хората с ниски доходи. По този повод д-р Хосейн пита защо правителство не предоставя безплатно лечение. Той е категоричен, че ако страната иска да се справи с огнищата, то всичко, свързано с денга трябва да е безплатно – от тестовете до лечението.
Специалистът допълва, че са нужни и доброволци, както е добре хората да бъдат обучени да разпознават симптомите на заболяването. Не на последно място е важно не само да се пръска против комари, но и да бъдат открити всички места със застояла вода, където те се размножават.
СЗО за заразата
Генералният директор на Световната здравата организация изразява загриженост от ситуацията. „Епидемията оказва огромен натиск върху здравната система на Бангладеш“, казва Тедрос Гебрейесус и насочва вниманието към това, че не само денга, но и други заболявания, които биват пренасяни от комари, се разпространяват много по-бързо и обхващат по-големи площи заради климатичните промени.
>>>Климатичните промени ще увеличат риска от потенциално смъртоносните болести, пренасяни от комари
Така е, защото повишаващите се температури и по-дългите сезони на мусоните осигуряват изключително добри условия за размножаването на комарите. Дъждовете през август също оказват влияние, особено като се има предвид, че много от хората работят навън, което прави заразяването много по-лесно.
За денга
Денга е инфекциозно вирусно заболяване, пренасяно от комари. Симптомите приличат на тези при гри. Висока температура, главоболие, повръщане. Повечето от заразени се възстановяват, но треската може да доведе до вътрешно кървене, органна недостатъчност и смърт.
Няма специфично лечение за денга. Първата одобрена ваксина срещу денга е Dengvaxia, която е разработена от Sanofi Pasteur.
За първи път е лицензирана през Мексико през декември 2015 г. и е предназначена за деца и възрастни от 9 до 45 години, които живеят в ендемични райони, а сега за нея има лиценз в още 20 държави. Ваксината се прилага на три дози по схема в рамките на една година. Пет други кандидати продължават да бъдат в процес на клинични изпитвания.
НОВИНАТА е свързана към
- СЗО: Броят на заразените с денга ще достигне 13 милиона до края на 2024-а
- Денга – откриване и история на разпространение на вируса
- Арбовируси - причинители на трансмисивни инфекции
- В България е установен първи случай на вирусната инфекция Денга
- Дъбравник
- Скандал от 2014 година, касаещ открити проби с вариола и опасни вируси в САЩ
- Епидемия от денга обяви здравното министерство в Пуерто Рико
- Във Франция отчитат рекорден брой внесени случаи на денга
- В САЩ създадоха генетично модифицирани комари за борба с опасните болести, предавани чрез тях
- Епидемията от денга в Перу се разраства – заразени са над 150 000 души
Коментари към Бангладеш се бори с най-тежкото огнище на денга в историята си