Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Учим се от Хърватска на трансплантиране

Учим се от Хърватска на трансплантиране

от 09 сеп 2013г.
Учим се от Хърватска на трансплантиране - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Република Хърватска ще ни учи как да направим ефективна система, при която да имаме повече трансплантирани на година.

"Хърватска за 10 години е стигнала стандартите на Европейския съюз и има средно 150 трансплантирани, като чакането е 2 години, докато България е далеч под минимума - 34, 35 трансплантирани на един милион население", това заяви проф. акад. Владимир Овчаров, председател на Научния комитет на Четвъртия международен медицински конгрес на ЮЕМФ, който ще се проведе от 11 до 15 септември в Словения.

Тъй като останалите балкански държави не могат да постигнат европейските стандарти, те ще се учат от модела на Хърватска. Вече е създадена обща структура на обучение и регистрация на чакащите за трансплантация от балканските страни, но на предстоящия конгрес ще стане ясно как ще действа. Очаква се тази структура да бъде преходна стъпка към участие в системата за трансплантиране в Европейския съюз.

"Изключително важно е да работи по всички звена от тази система - от намирането на донор, убеждаване на близките, до избора на реципиента, адекватно заплащане на специалистите и накрая изказване на благодарност на близките", каза проф. Овчаров.

В България вече е осигурено подходящо заплащане, но трябва да се намерят начини да се стимулира самата болница, където се извършва трансплантирането. Има страни, в които семейството с гордост предава тялото на починалия за трансплантация и у нас трябва да се работи за промяна в манталитета, да се убеждава обществото, че дарен донор означава спасяване на човешки живот.

Проф. Овчаров изтъкна, че в съседна Турция е въведена и втора система - със заплащане, която функционира успоредно с листата на чакащите, но в Европейския съюз това не е било предмет на обсъждане до този момент.

"Създаването на екип е от изключително значение за успеха на трансплантацията", подчерта бившият министър на здравеопазването Стефан Константинов. За съжаление скандалите и обвиненията, на които бяхме свидетели през последните няколко години не са в полза на тази кауза.

"Манталитетът на населението се променя най-бавно, а доверието в даден екип се възстановява много трудно", смята д-р Стефан Константинов, бивш министър на здравеопазването.

0.0/5 0 оценки

Коментари към Учим се от Хърватска на трансплантиране

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Учим се от Хърватска на трансплантиране
    www.framar.bg 
    на 27 December 2025 в 18:45
    Коментирайте "Учим се от Хърватска на трансплантиране"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
C09DX08 телмисартан, амлодипин и хидрохлоротиазидC09DX08 телмисартан, амлодипин и хидрохлоротиазид

C09DX08 телмисартан, амлодипин и хидрохлоротиазид

от 26 дек 2025г.Прочети повече
Възстановяване след безкръвна операция на простатаВъзстановяване след безкръвна операция на простата

Възстановяване след безкръвна операция на простата

от 24 дек 2025г.Прочети повече
Бактерия от червата на японска дървесна жаба убива тумориБактерия от червата на японска дървесна жаба убива тумори

Бактерия от червата на японска дървесна жаба убива тумори

от 23 дек 2025г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Да си поговорим честно за ПМС, хормоните и "онези дни"...

преди 17 дни, 5 часа и 45 мин.

Биомаркерите са ключът към правилното лечение на рака на белия дроб

преди 57 дни, 7 часа и 42 мин.
Всички

АНКЕТА

Оставяте ли децата сами у дома?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДОКТОР'С БЕСТ ВИТАМИН D3 КИДС желирани таблетки 1000 IU * 60

ДИЕТИЧНИ ФИБРИ 430 г ВИТАЛ ФАРМА

ЦИСТИНАЛ капсули 600 мг * 60

ЦИСТИНАЛ капсули 600 мг * 30

ПРОСТАМЕНД капсули 600 мг * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

НАУ ФУДС ДИВ РИГАН дражета * 90

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 26 дек 2025г. в 15:52:38

ФУСИДИН крем 2 % 15 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 26 дек 2025г. в 15:51:06

ИЗОПРИНОЗИН сироп 50 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 26 дек 2025г. в 15:39:31

АВИРОН РАПИД таблетки 360 мг * 24

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 26 дек 2025г. в 15:38:22

ТРИБУТИН таблетки 300 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 26 дек 2025г. в 15:33:25
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival